Porównanie zawodów: architekt i geodeta

Spoglądając na daną zabudowę konkretnej ulicy, budynku bądź też obiektu budowlanego na ogół nie zastanawiamy się w jaki sposób powstały. Aby powstał konkretny budynek potrzebna jest nie tylko brygada budowlana. Równie ważna jest praca architekta oraz geodety. Warto przyjrzeć się tym dwóm zawodom gdyż zapotrzebowanie na fachowców z tej branży z roku na rok jest coraz większe.

profservices_architect_0

Ile zarabia architekt?

Średnie wynagrodzenia architektów pracujących na polskim rynku za rok 2014 wynosi 5476 zł. Jest również grupa architektów zarabiających znacznie więcej (grupa liczy ok. 8%), bowiem ich zarobki sięgają nawet 13 tys. złotych. Największym powodzeniem cieszą, się pracownicy zatrudnieni przez duże korporacje. Mają dostęp do wielu dobrze płatnych zleceń a także do profesjonalnych narzędzi (oprogramowanie, szkolenia, pomoc prawna itp.). Największe zarobki zanotowano w firmach zagranicznych zatrudniających powyżej 240 osób. Zarobki sięgają tam nawet 8 tys. zł. Architekci pracujący na własny rachunek nie zostali ujęci w zestawieniu. Szacunkowe dane mówią jednak, że ich pensje sięgają średnio 2,5 – 3 tys. zł.

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o zarobkach architekta jest miejscowość, w której podejmowane są zlecenia. W 2014 roku to Mazowsze było najbardziej zyskownym województwem w tej branży. Z największym udziałem miasta Warszawy. Zarobki sięgały tam 6,3 zł – 6,8 zł miesięcznie. Podobnie sytuacja miała się na Pomorzu (głównie w Gdyni i Gdańsku) gdzie architekci mogli zarobić nawet do 5 tys. złotych. Na trzecim miejscu w rankingu uplasował się Dolny Śląsk gdzie zarobki sięgały 4,6 zł. Najgorszym miejscem do wykonywania pracy architekta okazało się województwo Małopolskie, w którym średnie zarobki nie przekraczały 4 tys. zł.

Przyglądając się statystykom mogliśmy również zauważyć fakt, iż architekci pracujący w zawodzie dłużej niż 6 lat zarabiali średnio o 120% więcej niż pracownicy wykonujący swój zawód krócej niż 2 lata. Badanie dotyczyły pracowników z tego samego województwa. Statystki dotyczyły tylko i wyłącznie architektów obiektów budowlanych, bez udziału architektów wnętrz.

Surveyor-w-transit

Ile zarabia Geodeta?

Na zarobki geodetów wpływ ma kilka istotnych czynników. Najważniejszymi z nich nie są doświadczenie i posiadane uprawnienia jak można by zakładać tylko to dla jakiej jednostki terenowej wykonują zlecenia. Najczęstszym zleceniodawcą dla geodety są urzędy miast, gminy bądź też powiatów. Zarobki w porównaniu z zarobkami architektów kształtują się nie najlepiej i wynoszą średnio 1,6 zł – 2,8 zł “na rękę”. Wyższe zarobki osiągają tylko i wyłącznie geodeci, którzy mają długi staż pracy i współpracy z urzędami. Jeżeli interesują Cię zarobki powyżej 2,5 zł 3,5 ty. zł musisz być zatrudnionym w większych firmach budowlanych bądź też agencjach geodezyjnych. Tutaj tak samo jak w przypadku architektów miejsce wykonywania pracy (województwo) będzie miało kluczowe znaczenie.

Sensownym rozwiązaniem będzie też założyć własną firmę geodezyjną i przyjmować zlecenia na prywatny rachunek. Tutaj jednak również wymagana będzie długa działalność na rynku aby otrzymywać ponadprzeciętne wynagrodzenie. Konkurencja jest jednak spora. Minusem pracy na własny rachunek jako geodeta jest konieczność poniesienia dużych wydatków na samym początku działalności bowiem musimy zakupić cały potrzebny sprzęt do wykonywania pracy. A to wydatek w granicach 20-40 tys. złotych. Jak łatwo się domyślić wymagany na starcie jest również własny pojazd, którym będziemy przemieszczać się z całym sprzętem na odległe nieraz o kilkadziesiąt kilometrów miejscowości. Warto rozważyć w tym momencie dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności.

Podsumowując…

Praca architekta i geodety to dwa bardzo ważne zawody, bez których rozwój naszych miast byłby niemożliwy. Decydując się na któryś z tych kierunków warto wziąć pod uwagę nasze predyspozycje i zamiłowania. Jak przyznają sami geodeci aktualnie na rynku jest tak duża konkurencja, że praca geodety przestała być prestiżowa. Dodatkowo spora ilość nowych firm geodezyjnych spowodowała pomniejszenie zarobków tej grupy zawodowej. Architekci wypadają tutaj znacznie lepiej finansowo ale ich praca jest jednak dużo bardzie pracochłonna i wymaga pewnego talentu.

Pomocy w przygotowaniu artykułu udzielił nam architekt wnętrz z serwisu archiweb.pl

2 komentarze

  1. Karolina pisze:

    Sądzę, że lepszym zawodem jest geodeta. Zdaję sobie sprawę z tego, że to kwestia gustu i zainteresowań. Geodeci mają ciekawszą pracę w terenie i zarabiają również nie małe pieniądze.

  2. Adam pisze:

    Nie zgodzę się z poprzedniczką – architekt to jednak niezwykle ciekawe zajęcie, a każde zlecenie to coś zupełnie innego. Plus tutaj można wykazać się inicjatywą, stworzyć jakieś dzieło. Wystarczy spojrzeć na projekty https://apatrojanowscy.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *