Poznaj kilka programów do rozliczań PIT

d888c9336f935f-645-358-0-61-717-398

Jak co roku nastał właśnie czas rozliczeń podatkowych. Wielu z nas ma spory problem z właściwym wypełnieniem choćby podstawowego PIT-a. Nie jedna zapracowana osoba, po prostu jak to się mówi „idzie na łatwiznę”, czyli na przykład zleca przygotowania zeznania podatkowego profesjonaliście. Z pewnością chętnie takiego zadania podejmą się chociażby profesjonalni księgowi. Taka usługa swoje jednak kosztuje, dlatego wiele osób decyduje się mimo wszystko na samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego. Zwłaszcza, że istnieją specjalistyczne programy komputerowe pomagające sprostać temu zadaniu.

Możemy w nich zająć się zarówno podstawowym Pit-em 37, ale także tymi bardziej skomplikowanymi. Mają one jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Bez żadnego problemu można je bezpłatnie i przede wszystkim legalnie ściągnąć z Internetu. Przyjrzyjmy się więc może kilku najbardziej popularnym takim programów, dzięki którym będziemy mogli wypełnić PIT-a samodzielnie, nawet nie wychodząc z domu !

Spory wybór darmowych programów

Tak jak pisałem już wyżej, tego typu programów w sieci można zaleźć na prawdę sporo. Prawdę mówiąc nie różnią się one od siebie zbyt wiele. W zdecydowanej większości z nich można znaleźć prawie każdy rodzaj deklaracji podatkowej, nawet te najmniej popularne, dotyczące wyjątkowo wąskiej grupy podatników. Wymieńmy więc kilka takich programów. Zacznijmy może od jednego z bardziej popularnych, mianowicie:

Program e-pity

Program ten jest darmowy i bez problemu dostępny w Internecie. Pozwala on na wypełnienie ponad 30 deklaracji PIT, co jego twórcy reklamują jako największa pod tym względem oferta na rynku. E-pity otrzymał także pozytywną rekomendacje Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce , które potwierdziło jego poprawność oraz z zgodność z obowiązującymi przepisami. Ciekawym wyróżnieniem jest też otrzymanie przez program certyfikatu „Najlepsze w Polsce”. Ponadto na uwagę zasługuje też fakt, ze e-pity działa aż na pięciu różnych systemach operacyjnych a także otrzymał pozytywną opinie programu antywirusowego avast, dotycząca bezpieczeństwa danych korzystających z niego osób.

Pitax

Kolejną ciekawą propozycją jest program Pitax. Ten z kolei program, reklamuje się jako najłatwiejszy i najprostszy w obsłudze nawet dla osób nie mających zielonego pojęcia o podatkach. Korzystanie z niego może być również pomocne dla osób nie przepadających za „królową nauk”- matematyką. Program bowiem wyręcza nas we wszystkich obliczeniach matematycznych, potrzebnych do wypełnienia zeznania podatkowego. Jest także na bieżąco sprawdzany merytorycznie, aktualizowany o wszystkie nowe zapisy prawa podatkowego. Generalnie Pitax nie różni się szczególnie od e-pity.

PIT Format

Następnym ciekawym programem jest PIT Format. Ogólnie mówiąc, ten program również nie różni się zanadto od dwóch opisywanych wyżej. Pewne różnice jednak posiada. Przede wszystkim dość interesującą kwestią jest fakt, że PIT Format darmowy jest jedynie w wypadku przekazania jednego procenta podatku na organizacje pożytku publicznego. Za to niewątpliwą zaletą tego programu jest też fakt, że oprócz samego programu, istnieje też aplikacja dostępna on-line. Dzięki temu z programu mogą korzystać internauci i użytkownicy wszystkich systemów (Windows, Mac OS, Linux) – bez konieczności instalacji.

Ponadto PIT Format 2015 zawiera obszerny zbiór przepisów oraz wbudowane mechanizmy kontroli i kontekstowych podpowiedzi. W każdym miejscu programu dostępny podręczny kalkulator walut.

Poza wymienionymi wyżej przeze mnie trzema programami do rozliczania PIT-a, istnieje tez oczywiście wiele innych ciekawych programów dla Twojej firmy (polecam programy z tej strony: http://ksiegowosc24.pl/faktura-vat-program/). Jednak tak jak wspominałem wyżej, tak naprawdę ciężko doszukiwać się między nimi zbyt wielu istotnych różnic.
Najważniejsze, że właściwie wszystkie takie programy są wyjątkowo proste w obsłudze, gwarantują bezpieczeństwo naszych danych przechowywanych w programie i przede wszystkim co chyba najważniejsze, pomagają się nam samodzielnie i w naprawdę nie długim czasie uporać się z wypełnieniem deklaracji podatkowej. Z czym nie jeden z nas, w czasach, kiedy takich programów nie było, miał całkiem spory problem.

Autorem artykułu jest producent profesjonalnych programów do faktur, które umożliwiają również fakturowanie z magazynem. Więcej o autorze i produktach na stronie http://ksiegowosc24.pl/

Przeczytaj także:
PIT 2020 – wszystko co powinieneś wiedzieć o rozliczeniu podatku

1 Komentarz

  1. Ryszard Majka pisze:

    Ja w tym roku zamierzam skorzystać z programu ze strony http://pity2016ng.pl/. Łatwa i intuicyjna obsługa a to dla mnie najważniejsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *