Poznaj zawód filmowca – zobacz gdzie przyda Ci się ten fach

Wszelkie zawody związane z mediami od jakiegoś czasu przeżywają oblężenie. Nie ma się czemu dziwić, bowiem media odnoszą coraz większą rolę w naszym życiu, stając się nośnikiem wiedzy o świecie. Istnie jednak grupa osób, dla których największym marzeniem jest tworzyć telewizję, a nie stawać się jednym z jej bohaterów, przez co decyzja pada na zawód popularnie zwanego „filmowca”. Jak wygląda zawód profesjonalnego operatora kamery, jak przebiega ścieżka zawodowa i czym wyróżnia się filmowiec z prawdziwego zdarzenia? O tym opowiemy poniżej.

commercial-set

Szkoła filmowa

Szkoły filmowe to główne miejsce, gdzie można nabyć podstawowe informacje o fachu, w głównej mierze są przedstawiane w formie teoretycznej, dodatkowo wspomaganej zajęciami praktycznymi. Dostanie się do takiej szkoły nie jest łatwe, w części szkół poprzedzone jest egzaminami wstępnymi, a ilość miejsc w szkołach filmowych jest ograniczona, co czyni szkoły filmowe elitarnymi. Najsłynniejsza z nich, łódzka „filmówka”, jest wzorem szkół filmowych oraz miejscem, które kończą największe talenty filmowe.

Talent

Talent to coś, co powinien posiadać każda osoba pragnąca działać w branży filmowej. Niezależnie od tego, czy kandydat szkoły filmowej widzi swoją przyszłość na stanowisku reżysera, operatora kamery czy scenarzysty, wiedza teoretyczna powinna być poparta doświadczeniem, wcześniejszą pracą z kamerą. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie, ale procentuje w dalszym procesie nauki zawodu. Pomogą tu także warsztaty organizowane przez szkoły filmowe czy domy kultury- często jest to możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia, obycia z kamerą. Każde doświadczenie w pracy filmowca będzie cenne w połączeniu z teorią poznawaną w szkole filmowej.

Możliwości zatrudnienia w zawodzie nie jest wiele

Każdemu absolwentowi szkoły filmowej marzy się praca przy produkcjach długometrażowych, równie ważne są filmy kina niezależnego, jednak podjęcie takiej pracy na początku ścieżki zawodowej jest niezwykle trudne. Łatwiej znaleźć pracę reżyserowi z pewnym dorobkiem zawodowym, dlatego tak ważną kwestią pozostaje doświadczenie. Absolwent szkoły filmowej może znaleźć zatrudnienie nie tylko jako reżyser, ale także jako operator kamery, scenarzysta, montażysta, a także specjalista od animacji.

Komercyjne zlecenia

Często operatorzy podejmują się komercyjnych zleceń, nierzadko określanych mniej ambitnymi, ale za to dającymi widoczne efekty. Mowa tu o filmowaniu imprez okolicznościowych, czyli głównie ślubów i komunii. Praca ta wywołuje często niemałe kontrowersje, bowiem przez część filmowców praca przy komercyjnych zleceniach tego typu nie leży w gestii profesjonalnych filmowców. Jest to temat sporny. Nie ma się jednak co oszukiwać- zlecenia obsługi imprez okolicznościowych stanowią największą część zleceń dla operatorów kamery, zaś dla klienta jest to najprzyjemniejsza pamiątka z ważnej dla niego uroczystości.

A może specjalizacja?

Mówiąc o zleceniach komercyjnych warto wyspecjalizować się w danym sektorze działalności. Z racji tego, że szeroko pojęty rynek filmowy jest raczej zamkniętym środowiskiem, a konkurencja na rynka jest znaczna, warto pomyśleć o filmowaniu konkretnych rodzajów uroczystości. Śluby i studniówki są już typowymi momentami, które ludzie upamiętniają na filmie. Dlatego też warto wyjść ze specjalną, wyróżniającą nas spośród konkurencji ofertą i specjalizować się na przykład w filmowaniu pierwszych urodzin pociech czy najważniejszych momentów w ich życiu. Jeśli by pomyśleć, pomysłów znajdzie się naprawdę sporo.

Praca z kamerą to praca z ludźmi

Praca w przemyśle filmowym daje wiele możliwości pracy głównie z kamerą, ale przede wszystkim z ludźmi. Nie zawsze trzeba mieć dyplom ze szkoły filmowej, bo najważniejszy jest talent, ale warto mieć dokument, który świadczy o naszej wiedzy i profesjonalizmie. Tworzyć dobre, ambitne filmy można na różne sposoby- poczynając od napisania solidnego scenariusza, przez filmowanie, na nadzorowaniu całości skończywszy. Pracując w branży filmowej warto pamiętać, aby pracować na własną pozycję i znaleźć swoją pozycję na rynku. Nie trzeba być przecież wysokich lotów reżyserem- można się spełniać filmując ważne momenty z życia zwykłych ludzi.

Autor artykułu: Adrian Partyka – specjalista w dziedzinie wideofilmowania, więcej na stronie http://www.idmultimedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *