Pożyczka bankowa – jaka, dla kogo?

519942056_f363333bb6

Pożyczka bankowa, to złożona relacja banku z klientem, zgodnie z którą kredytobiorca otrzymuje niezbędną dla jego potrzeb kwotę, na podstawie zasad pilności spłaty i wypłaty odsetek za korzystanie z pieniędzy.

Pożyczka bankowa stała się nieodłącznym atrybutem ludzkiego życia. Przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki należy zdecydowanie zrozumieć wszystkie zasady kredytowania:

  • Sposób wypłacania – wszystkie pożyczki są wydawane w ściśle określonym terminie. Pożyczone pieniądze należy zwrócić w wyznaczonym, w ramach umowy, czasie, w całości, wraz z odsetkami dla banku.
  • Stałość warunków kredytowych – zgodnie z tą zasadą, ani bank, ani kredytobiorca nie mają prawa naruszać warunków umowy, nawet przy poważnych wahaniach rynku.

Cele i terminy

Do niedawna, pożyczkę bankową brało się w głównej mierze na zakup mieszkań i samochodu, teraz jednak, powody jej wzięcia mogą być bardzo różne. To z kolei, doprowadziło do powstania obszernego katalogu ofert bankowych, w których cena kredytu zmienia się w zależności od wysokości oraz okresu kredytowania.

Klasyczne programy pożyczek

Życiowa prawda głosi, że pieniędzy nie należy pożyczać pierwszemu lepszemu. Bank, przed udzieleniem pożyczki na znaczną sumę pieniędzy, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest wypłacalny. Dowodem na to jest zaświadczenie o stałych zarobkach i dotychczasowa historia kredytowa. To one stanowią dowód zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Rozpatrzenie tych dokumentów, może zabrać pracownikom banku kilka dni. W przypadku pożyczek na duże kwoty, bank ma prawo żądać od kredytobiorcy podpisania umowy, także przez poręczyciela, który w razie problemów ze spłatą kredytu przejmie na siebie obowiązek opłacenia rat. Niewątpliwą zaletą klasycznych kredytów są względnie niskie stopy procentowe i fakt, że okres kredytowania może być bardzo długi. Dzięki temu, wysokość miesięczne pożyczki może być na tyle niska, by o pożyczkę mógł starać się każdy, kogo dochód miesięczny oscyluje w granicach średniej pensji krajowej. Oczywiście czasy, gdy pieniądze na spłatę raty trzeba było dostarczyć do banku osobiście, mamy już dawno za sobą. Obecnie, wysokość raty może zostać potrącona bezpośrednio z rachunku bankowego.

Formy kredytu

Większość pożyczek, opracowanych przez banki zakłada udostępnienie kredytobiorcy całej pożyczonej sumy, którą z kolei ten musi spłacać w ściśle określonych odstępach czasu. Jednakże, należy mieć na uwadze, że taka forma kredytowania nie jest najlepszym sposobem na inwestowanie kapitału w firmę, która wymaga regularnego zastrzyku kapitału.

1 Komentarz

  1. Roma pisze:

    Ja tam z bankami nie chcę mieć nic wspólnego. Wolę sprawdzone sposoby na tanie pożyczki. Jakie? Korzystam np. z rankingów takich jak ten http://rankingichwilowek.pl . Pożyczam wiedząc, że to najtańsza oferta jaką mogłem znaleźć. Od razu lepiej się spłaca z taką świadomością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *