Praca adwokata – nauka zawodu, korzyści i trudności z nią związane

gettyimages-578999619-579577ed3df78c17342961b0

Od lat zawód adwokata cieszy się niesłabnącą dobrą opinią, a zarobki przeciętnego prawnika należą do jednych z wyższych w kraju. Aby jednak zostać adwokatem i w dodatku cieszyć się dobrą opinią w zawodzie, należy przejść długą drogę począwszy od podjęcia studiów prawniczych, dokonania aplikacji, a następnie rozpocząć pracę w zawodzie i zbierać doświadczenie zawodowe. Cała droga zawodowa przyszłego adwokata jest więc dość długa i nie oszukujmy się – pracochłonna.

Co na początku?

Warunkiem umożliwiającym samo myślenie o zawodzie adwokata jest podjęcie studiów prawniczych. Nauka trwająca pięć lat daje podstawę do podjęcia w przyszłości pracy w zawodzie, jednak oprócz tego należy nastawić się na odbycie niezbędnej aplikacji i zadbać o wpis na listę adwokatów przez Okręgową Radę Adwokacką- tylko wówczas świeżo upieczony prawnik ma możliwość pracy w zawodzie. Same studia prawnicze, oprócz dość długiego czasu trwania są pracochłonne i dość wymagające- należy przygotować się na dużą ilość nauki, a sam egzamin, umożliwiający wpis na listę adwokatów wymaga sporej i dokładnej wiedzy z zakresu prawa. Studenci decydujący się na wybór właśnie tego kierunku są osobami świadomymi swojej drogi zawodowej oraz zdyscyplinowani w nauce przyszłego zawodu i osiągnięciu celu, jakim jest przyszła praca.

Jakie są możliwości adwokata po studiach?

Najczęściej po uzyskaniu kwalifikacji umożliwiających pracę jako adwokat, absolwenci studiów wybierają pracę w kancelarii adwokackiej. Na rynku działa ich dość dużo, dlatego też wybór miejsca pracy jest duży, co z drugiej strony utrudnia funkcjonowanie własnej kancelarii adwokackiej. Warto również pamiętać, że zawód adwokata należy do tzw. zawodów wolnych, w związku z czym trudno spodziewać się możliwości zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Praca w jednej z kancelarii adwokackich daje jednak możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, co ułatwia w przyszłości założenie własnej kancelarii. Mówiąc o własnym biznesie w dziedzinie prawa należy mieć świadomość zagrożeń związanych z pracą na własny rachunek. Przede wszystkim na rynku znaleźć można całkiem sporo kancelarii adwokackich, co wiąże się z dość sporą konkurencją. Ponadto samo założenie własnej działalności związane jest z dość wysokimi kosztami, jakie należy ponieść przy zakładaniu własnego biznesu.

Ile wynoszą zarobki adwokata?

Na początku swojej drogi zawodowej adwokat nie może pochwalić się wysokim poziomem zarobków, a jego początkowe wynagrodzenie rzadko przekracza 4 tysiące złotych. Z czasem, wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego stawka wynagrodzenia za pracę adwokata wzrasta. Sam poziom zarobków jest również uwarunkowany miejscem zatrudnienia i innymi czynnikami, związanymi chociażby z rodzajem obsługiwanych spraw z dziedziny prawa czy ilością potencjalnej konkurencji działającej w pobliżu.

Podsumowując

Zawód adwokata jest jednym z bardziej prestiżowych zawodów. Aby go jednak wykonywać, należy odbyć długie przygotowanie do pracy, a także posiadać predyspozycje do pracy w tym zawodzie, jak chociażby odporność na stres i umiejętność pracy z ludźmi.

Pomoc w opracowaniu poradnika udzielił nam Adwokat Kraków

Polecamy:
Usługi prawne – kiedy warto z nich skorzystać?

1 Komentarz

  1. Piotr pisze:

    Moim marzeniem jest praca w typu adwokat Kraków. Mieszkam w Skawinie i właśnie tutaj planuję wykonywać swój zawód w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *