Praca fotografa – jeden aparat, wiele możliwości

phpto

Aparat fotograficzny jest tylko urządzeniem do rejestrowania obrazów. Niczym więcej niż narzędziem pracy. W rękach zdolnego fotografa jednak potrafi stać się cudownym tworem, które jest w stanie zapisać nie tylko odbicie świata rzeczywistego, ale także uczucia i emocje. Ten zawód jest bardzo wymagający, bardzo rygorystycznie trzeba doskonalić swoje umiejętności. Technologia, która wychodzi na przeciw jest tylko pomocą w uzyskaniu zamierzonego rezultatu.

Pierwsze kroki

Pierwsze kroki każdego fotografa są takie same i polegają na kupnie podstawowego aparatu fotograficznego. Jego rodzaj i jakość w większości zależy od docelowego zapatrywania się na ten zawód. Inne wymagania ma amator, który chce robić zdjęcia okazjonalnie, a inne ten, który chce się stać zawodowcem i profesjonalistą. W miarę rozwijania umiejętności, niezbędne są nowe i tym samym droższe aparaty. Zwykłe cyfrówki zostają zamienione na lustrzanki, a tym samym poziom fotografii przechodzi na wyższy poziom. Fotograf otrzymuje nowe, nieznane mu dotąd możliwości w postaci obiektywów różnych rodzajów czy filtrów. Większość osób z zewnątrz uważa, że dobre zdjęcia są w głównej mierze zasługą sprzętu. Nic bardziej mylnego. Osoba z talentem do znajdywania dobrych ujęć, wyposażona w najtańszy model aparatu cyfrowego wykona o wiele lepszą fotografię, niż amator z najlepszej klasy lustrzanką. I to właśnie ci najlepsi, wyróżniający się jakością kadru bez względu na technologię jaką dysponują, mają szansę na pozyskanie intratnych kontraktów, ofert pracy czy własnych galerii jako uwieńczenie kariery fotografa. Jest to trudna praca, która polega na ciągłym samodoskonaleniu się oraz samodzielnym pozyskiwaniu środków finansowych, by osiągnąć w przyszłości swój cel.

Ciekawe portfolio

W zawodzie fotografa, doświadczenie – choć ważne – nie jest najważniejsze. O wiele bardziej liczy się dobre portfolio. Ciekawe, amatorskie ujęcia potrafią być o wiele ważniejsze i bardziej docenione od tych słabych i profesjonalnych. Nic dziwnego, że początkujący chcą zdobyć ciekawe portfolio i angażują się w realizacje sesji zdjęciowych w zamian za zgodę do umieszczenia ich w dossier. W ten sposób, niestety, utrudniają pracę fotografom, którzy znajdują się już na rynku i wykonują swoją pracę za pieniądze. W tej branży bardzo łatwo jest wypaść z obiegu i zniknąć w odmętach zapomnienia. Bardzo cenieni są fotoreporterzy, zwłaszcza pracujący na zlecenie wielkich korporacji. Na tym etapie staje się jasne, że to nie aparat odpowiada za jakość zdjęć, ale ten, który je wykonuje. Fotografowanie staje się nie tylko wykonywanym zawodem, ale również pasją, miłością i zaangażowaniem. Tylko najlepsi mają szansę na wieloletnie kontrakty i docelowo własne galerie, w których mogą zaprezentować światu swoje umiejętności. Tym, którym się nie udało zakończą swoją karierę w salonach fotograficznych, realizując sesje dla indywidualnych osób podczas ślubów i innych uroczystości.

Aparat w ręce mistrza

Nie można zapominać, że fotografowanie nie polega tylko na znalezieniu dobrego kadru i naciśnięciu przycisku aparatu. Ilość czynników i zmiennych, które specjalista musi przetworzyć przed wykonaniem zdjęcia jest ogromna. Obiektywy i filtry pomagają wydobyć z obrazu pożądaną część, ale to użytkownik tego narzędzia musi wiedzieć, które aktualnie najlepiej jest użyć. Mistrzowie potrafią jednym i tym samym urządzeniem wykonać zdumiewające zdjęcia różnych obiektów poprzez manipulację światła, otoczenia i odpowiedni kąt fotografowania. Co ciekawe, technologia idzie naprzód, również w tej dziedzinie, jednak najsłynniejsi fotografowie korzystają ze swoich starych, dobrych aparatów, które poznali na wylot. Warto również wspomnieć, że obecnie profesjonalista musi również w zaawansowanym stopniu posługiwać się programami do obróbki zdjęć. Nie zawsze konieczna jest manipulacja przy obrazie, ale sama umiejętność jest wysoce wskazana. Czasami nie można pozwolić sobie na powtórkę danego ujęcia, a środowisko i sytuacja nie zawsze sprzyja ciągłemu fotografowaniu.

Gościnny artykuł przygotował fotograf firmy FOTEKS trudniącej się między innymi usługami poligraficznymi. 

Polecamy:
Jak szukać? – Fotograf ślubny Kraków i okolice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *