Praca na odległość

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularną metodą na zarabianie pieniędzy. Jest ciekawą alternatywą dla normalnej pracy ale ma swoje wady i zalety. Z punktu widzenia właściciela przedsiębiorstwa to oczywiście ograniczenie kosztów (prąd, czynsz, wolne miejsca na parkingach przy budynku itp) które generuje prowadzenie biura stacjonarnego. Osoby pracująca zdalnie za to nie marnują swojego cennego czasu na dotarcie w korkach do pracy a praca w domu przy we własnych czterech ścianach dodatkowo nas mobilizuje i zwiększa kreatywność.

Tego typu praca na odległość, to świetna alternatywa dla matek które nie chcą zostawiać pociech w domu lub nie mają możliwości powrotu na pełny wymiar godzin, ale jak najbardziej czują się na siłach i chcą pracować zawodowo. Praca zdalna jest także często spotykana na pojedynczych stanowiskach kierowniczych zarządzających lub innych kreatywnych gdzie dzielenie się z wynikami pracy z resztą załogi nie jest konieczne. Praca w domu to także pułapka dla leniuchów. Bez ram czasowych narzucanych przez pracę na etacie, może zdarzyć się tak, że przez cały dzień nic nie zrobimy tylko przesiedzimy pół dnia w kuchni, a drugie pół dnia na krzątaniu się z kąta w kąt, bo przecież mamy tak dużo czasu. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że praca zdalna jest dla osób odpowiedzialnych, pracowitych i tych którym nie oba jest samokontrola i silna wola. Jak sobie pomóc w pracy zdalnej?

Oto kilka porad:

Zatroszcz się o sprzęt biurowy Skoro zaczynasz pracę biurową w domu, musisz zabezpieczyć sobie sprzęt biurowy który będzie ci niezbędny do owej pracy. Jesteś poza firmą, zabezpiecz sobie dostęp o Internetu tak abyś miał/a stały kontakt z ważnymi sprawami które będą się działy w firmie. Istotne jest również abyś miał/a możliwość wglądu do ważnych dokumentów potrzebnych Ci do pracy. Pamiętaj o czystych kartkach papieru które w pracy biurowej używa się nagminnie, o ołówkach i wszelkich innych przyborach tego typu.

Ustal konkretne godziny pracy

Najważniejszą czynnością jest ścisłe trzymanie się ustalonych godzin w których będziesz pracował. I w tych godzinach nic nie może Cię odciągać od pracy. Musisz ustalić te godziny pracy również ze swoim szefem. Wszyscy tworzycie jedną całość dlatego również inny pracownicy w firmie muszą znać godziny w których będziesz odbierać telefony, odpowiadać na maile i inne sprawy związane z pracą firmy. Pracownicy muszą wiedzieć przecież kiedy nie będziemy w stanie rozmawiać przez telefon.

Własne biuro w domu

Jeżeli masz taką możliwość to ustal sobie jedno miejsca w domu w którym będziesz pracować. Jedno pomieszczenie, jakiś kąt w mieszkaniu które będzie tak urządzone aby nic Ciebie nie rozpraszało. Musisz mieć świadomość gdzie masz iść i co masz robić w tym miejscu, w przeciwnym razie będziesz miał poroznoszone dokumenty firmowe, zapiski i inne istotne rzeczy po całym mieszkaniu co spowoduje w przyszłości zamęt i deorganizuje pracą.

Rodzina

Jednym z ważniejszych spraw które należy załatwić i ustalić na początku pracy zdalnej to rozmowa z własną rodziną mieszkającą w tym samym mieszkaniu w którym będziesz pracować. Musisz uzmysłowić im, że co prawda przebywasz w domu cały czas ale twoja obecność ww danych godzinach pracy nie powinna być wykorzystywana przez na przykład dzieci lub męża do załatwiania obowiązków nie związanych z pracą. To trzeba ustalić jasno. Na te sprawy musisz jednak znaleźć czas po pracy.

Odpoczynek w pracy

Czy pracujesz w firmie czy we własnym domu, tak samo potrzebny Ci odpoczynek i posiłek. Oczywiście pomysły o gotowaniu obiadu od zera możesz porzucić ponieważ nie jest to rozsądne. Odpoczynek powinien trwać tyle samo jakbyś był/a w firmie. Czyli około 35-50 minut. Tyle ile wynika z przepisów w firmie, tyle ile trwa przeważnie przerwa na obiad. Pamiętaj aby przygotowanie posiłku nie rozpraszało Cię, a o winie do obiadu czy piwie zapomnij.

Wyłącz multimedia i inne rozpraszacze

Korzystne będzie dla ciebie jeżeli wyłączysz telewizor grający gdzieś w koncie, wyłącz GG aby znajomi cię nie zajmowali rozmową, wyłącz prywatny telefon i prywatną skrzynką milową. Ogranicz rozpraszające czynniki do maksimum.

Relacje z kolegami z pracy

To, że nie ma Cię w pracy przez na przykład rok nie znaczy, że nie masz się widywać z kolegami z pracy. Wręcz przeciwnie, powinieneś raz na jakiś czas wpaść do firmy, porozmawiać z każdym z nich. Podtrzymywanie znajomości pozwoli Ci czuć kontrolę nad pracą zdalną i nad przepływem informacji. Wyjdźcie gdzieś na kawę po pracy, podzielcie się wiadomościami z ostatnich wydarzeń w firmie.

Raport

Raporty dla szefa, przełożonego to istotna część pracy na odległość. Po skończeniu dnia, lub po skończeniu jakiegoś etapu w zleconej pracy koniecznie złóż przełożonemu szczegółowy raport z wykonanej pracy. Jest to w gruncie rzeczy waży czynnik który stworzy pozytywną opinię o nas ponieważ pokazujemy szefowi, że to iż pozostajemy z pracą w domu wcale nie znaczy, że wykonujemy zleconą pracę gorzej niż pracownik stacjonarny.

1 Komentarz

  1. Ciekawy post. Szczególnie podoba mi się pomysł z pisaniem raportów z pracy. To jest bardzo dobra motywacja! W końcu w każdym z nas tkwi mały leniuch 🙂 polecam post o przydatnych narzędziach organizujących pracę freelancera http://galilea3.com/blog/pl/28/10-tips-and-10-apps-for-freelancers-to-stay-organised powodzenia:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *