Praca na wysokościach – uprawnienia i możliwości

wysokosci

Praca wykonywana na wysokości traktowana jest jako zatrudnienie podwyższonego ryzyka. Dlatego wykonywanie jej wymaga odpowiednich uprawnień i rygorystycznego przestrzegania przepisów BHP. Według prawa, praca na wysokości to każde działanie wykonywane ponad metr nad poziomem ziemi, chyba, że powierzchnia na jakiej znajdują się pracownicy osłonięta jest z każdej strony pełnymi ścianami lub innymi konstrukcjami uniemożliwiającymi upadek. Ta sama ustawa mówi także, że na każdej powierzchni wzniesionej ponad metr nad ziemią, muszą znajdować się poręcze ochronne – balustrady lub inne środki zapobiegające upadkom osób z dużej wysokości, dostosowane do warunków, w jakich praca jest wykonywana. Powierzchnia ta powinna być także odpowiednio dopasowana do przebywania na niej robotników i umożliwiająca im swobodne wykonywanie zajęcia. Nieco inne zasady stosowane są przy pracy na wysokich rusztowaniach, przy pracy na dachu, drabinie czy przy elewacji budynków – jednak w każdym przypadku podstawowe zasady pozostają takie same: przed rozpoczęciem pracy należy skontrolować sprzęt i sprawdzić, czy jest w 100% sprawny, w trakcie jej wykonywania trzeba zachować największą ostrożność a po jej zakończeniu powinno się dobrze zabezpieczyć miejsce, by nie sprawiało zagrożenia dla innych osób. Pracodawca lub zleceniodawca musi natomiast pamiętać, że jest zobowiązany oznaczyć miejsce przeprowadzania działań na wysokości według przyjętych norm i przepisów.

Jakie uprawnienia trzeba posiadać, by wykonywać pracę na wysokości?

Każdy, kto chciałby podjąć się zajęcia wykonywanego na wysokości, musi ukończyć specjalny kurs. Bywa, że pracodawca finansuje i organizuje takie szkolenia dla swoich pracowników, jednak nie jest to regułą. Pierwszym i podstawowym szkoleniem jakie jest wymagane, to szkolenia BHP – zapoznanie się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy to główny etap w drodze do rozpoczęcia zatrudnienia. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, by każdy zatrudniony w jego firmie robotnik odbył takie szkolenie, gdyż są one obowiązkowe. Każdy z nich musi również odbyć okresowe badania lekarskie – nie ma możliwości, by do pracy na wysokości dopuszczony został pracownik z przeciwwskazaniami do jej wykonywania lub jakimikolwiek niedyspozycjami, gdyż może on wówczas zagrażać zdrowiu zarówno własnemu, jaki współpracowników. Kolejnym krokiem jest zdobycie uprawnień w oparciu o sposób wykonywania pracy i miejsce zatrudnienia. Uprawnienia zdobywa się w przechodząc odpowiedni kurs. Może być to kurs pracy w dostępie budowlanym, obejmujący wszelkie tradycyjne sposoby podejmowania działalności na wysokościach z wykorzystaniem drabin lub rusztowań. Może to być także kurs pracy w dostępie linowym, który tyczy się działalności w miejscach, do których dostęp jest utrudniony i wymaga użycia specjalnych lin alpinistycznych. Ten rodzaj zatrudnienia zobowiązuje do nieco dłuższego i intensywniejszego treningu – obsługa specjalistycznego sprzętu to zajęcie wymagające właściwego przygotowania i dobrej kondycji fizycznej. Przykładem zajęć z użyciem lin może być praca przy elewacji wieżowców, maszty lub wieże telekomunikacyjne.

Jakie istnieją możliwości zatrudnienia po zdobyciu uprawnień?

Po uzyskaniu uprawnień z obszaru pracy dostępu budowlanego można otrzymać zatrudnienie we wszelkich firmach budowlanych i zajmujących się wykańczaniem wnętrz i budynków. Jest to praca na rusztowaniach i pomostach (np. różnego rodzaju prace konserwacyjne), lub prace na płaskich i umiarkowanie stromych dachach, nie wymagających użycia lin. Można znaleźć także zatrudnienie jako monter rusztowań i zająć się zawodowo ich rozkładaniem i montowaniem. Natomiast po ukończeniu szkolenia z zakresu pracy z dostępem linowym możliwości jest wiele – branża zwana alpinizmem przemysłowym stale się rozwija i obejmuje takie dziedziny jak praca na platformach wiertniczych, naprawa i renowacja elewacji oraz mycie okien wysokich wieżowców czy konserwacja linii energetycznych i telekomunikacyjnych. Najważniejszą kwestią w podejmowaniu tego rodzaju prac jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, za co odpowiedzialny jest nie tylko pracownik wykonujący swoje obowiązki, ale także pracodawca.

Informacji udzielił nam pracownik firmy marplan.com.pl posiadający uprawnienia pracy na wysokościach. 

2 komentarze

  1. karos pisze:

    Tak się zastanawiam jakie uprawnienia musi posiadać ekipa, która będzie instalowała na moim budynku elewację z betonu architektonicznego. Jeśli zlecam takie prace to powinienem wymagać jakiś świadectw kwalifikacyjnych?

  2. Jan Pośpiech pisze:

    Uprawnienia nie zawsze są niezbędne w przypadku prac wysokościowych. Sprytnym rozwiązaniem jest np. mycie okien kijami teleskopowymi, o czym szerzej piszemy tutaj: http://ecoefect.pl/mycie-okien-i-elewacji-na-wysokosciach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *