Praca opiekunki osób starszych w Niemczech – poznaj plusy i minusy tego zawodu

842505

Opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód dobrze płatny, średnio miesięcznie wynagrodzenie wynosi 1400 Euro. Ponadto opiekunka mieszka z seniorem w jego domu, więc nie ponosi kosztów wynajmu mieszkania. Podobnie jest z wyżywieniem, przygotowując posiłki seniorowi, opiekun gotuje także dla siebie – to duża oszczędność, nawet jeśli za własne produkty mamy potrącane z pensji. Czy zatem są jakieś wady tego zawodu? Tak, duża rotacja seniorów, konieczność wykazania się empatią i cierpliwością, a także rozłąka z bliskimi, którzy zostali w kraju. Nie obędzie się też bez znajomości niemieckiego w stopniu komunikatywnym.

Znajomość niemieckiego wymagana

Opiekunka osób starszych w Niemczech musi posługiwać się niemieckim w takim stopniu, by wysłuchać seniora, nawiązać kontakt z jego rodziną, ale też poinformować lekarza o aktualnym stanie zdrowia i wezwać pomoc w przypadku nagłego pogorszenia.

Jakie cechy musi mieć opiekunka osób starszych?

Przede wszystkim musi być empatyczna, cierpliwa, ale też niekonfliktowa, co ma znaczenie w przypadku kontaktów z rodziną. Musi być odporna na rutynę, życzliwa i opiekuńcza. Wbrew pozorom w tym zawodzie sprawdzają się także mężczyźni, których zaletą jest siła fizyczna, czasem senior jest unieruchomiony i wymaga wsparcia w najprostszych codziennych czynnościach. Do obowiązków opiekuna należy przygotowywanie posiłków, kontakt z seniorem, ułatwianie mu codziennych czynności i pielęgnacja, kontakty z rodziną i lekarzami. Opiekun odpowiada także za utrzymanie ładu w miejscu opieki. Seniorem zajmuje się całodobowo.

Jak rozliczać swoje wynagrodzenie?

Rodzina seniora płaci opiekunowi około 1900 euro, ale po odjęciu kosztów związanych z księgowością i prowadzeniem działalności gospodarczej, na koncie opiekuna zostaje 1400 Euro. Warto założyć działalność, by odkładać składki na własną emeryturę, należy dopilnować formalności, bo agencje pośrednictwa mogą zatrudniać na umowę zlecenie.

Gdzie szukać pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech?

Oferty bez pośredników są najbardziej opłacalne, ale samodzielnie musimy zorganizować transport, a na miejscu jesteśmy zdani na siebie. Dlatego wiele osób korzysta z agencji, takich jak www.senioraktiva24.pl, które nie tylko znajdują seniora, ale też organizują dojazd, a na miejscu służą wsparciem. Biorąc pod uwagę dużą rotację w tym zawodzie, warto szukać seniora do opieki zarówno na własny rachunek, jak i ze wsparciem wyspecjalizowanych agencji.

 Praca opiekunki osób starszych w Niemczech – plusy i minusy tego zawodu

Podsumowując, do plusów zawodu opiekunki osób starszych należą: wysokie zarobki, praca dostępna od zaraz przy niewielkich kwalifikacjach (głównym wymogiem jest znajomość niemieckiego w stopniu komunikatywnym). Do minusów należą różnice kulturowe, rozłąka z rodziną, konieczność wykazania się empatią i odporność na stres. Wiele zależy od stanu zdrowia seniora. Łatwiej opiekować się seniorem, który nie jest przykuty do łóżka, którego stan zdrowia nie przyprawia o ból i kiepskie samopoczucie.

1 Komentarz

  1. Danusia pisze:

    Próbowałam swoich sił w opiece i na własną rękę i za pośrednictwem agencji . Muszę powiedzieć, że osobie w moim wieku, która na przepisach i formalnościach zna się kiepsko trudno jest poradzić sobie w obym kraju bez jakiegokolwiek wsparcia. Współpracując z firmą Frigga skupiam się w całości na pracy i mam dostęp do korzystniejszych ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *