Praca w górnictwie – charakterystyka, korzyści, zagrożenia

Keynote-gathering-05.22.0231

O górnictwie słyszy się obecnie bardzo dużo. Zdania i opinie na temat tego zawodu są podzielone, zwłaszcza w naszym kraju. Jakakolwiek by jednak sytuacja nie była, górnicy są bardzo potrzebnymi pracownikami, dzięki którym energetyka kraju może stać na wysokim poziomie.

Praca w górnictwie

Mówiąc o górnikach w naszym kraju, ma się na myśli nie tylko tych faktycznych pracowników zjeżdżających pod ziemię, ale także pracowników administracyjnych i zarządzających. Wystarczy być zatrudnionym przez spółkę górniczą, by móc korzystać ze wszystkich przywilejów bycia górnikiem. Skupić się należy jednak głównie na tych osobach, które faktycznie pracują pod ziemią. Praca w kopalni dzieli się na trzy etapy. Pierwszym jest przygotowanie terenu pod wydobycie surowca, czyli wydrążenie szybów i chodników, a także wsparcie ich konstrukcjami stalowymi. Główną fazą jest etap wydobycia węgla za pomocą urządzeń i specjalistycznych maszyn, by wreszcie, gdy surowiec zacznie się kończyć, powoli wyciszać kopalnię. By móc wykonywać te obowiązki, niezbędne jest ukończenie specjalistycznych szkół zawodowych, o kierunkach eksploatacji złóż podziemnych. W przypadku pracy z maszynami, potrzebne są uprawnienia, a także znajomość przepisów BHP oraz wewnętrznych regulaminów kopalni.

Korzyści bycia górnikiem

Zarobki górników są bardzo zróżnicowane. Mogą wynosić minimalną krajową, a mogą wynosić ponad pięć tysięcy na rękę. Mediana wynagrodzenia wynosi 4500 tysiąca złotych brutto. Wysokie pensje to jednak nie jedyne korzyści z bycia górnikiem. Nie można pominąć takich bonusów jak trzynastki i czternastki, dopłaty do wczasów, bony na zakupy. Większość z tych benefitów można spotkać w spółkach państwowych. W prywatnych kopalniach jest znacznie gorzej w kwestii dofinansowania. Istnieje także tzw. deputat węglowy, czyli dodatkowe wynagrodzenie za pracę, które otrzymuje się pieniężnie lub w naturze. W państwowych kopalniach nie można zostać także zwolnionym, nawet jeśli w zakładzie pracy dzieje się źle. Większość z tych korzyści nie działa w prywatnych kopalniach. To jeden z powodów, dlaczego kopalnie skarbu państwa wypracowują niższy zysk. Z punktu widzenia pracownika jednak, nie powinno się mieć wątpliwości, gdzie składać Curriculum Vitae. Górnicy są także jedną z tych grup zawodowych, której przysługuje wcześniejsza emerytura, co w przypadku pracowników pracujących pod ziemią jest całkowicie słuszne.

Zagrożenia pod ziemią

Praca pod ziemią niesie ze sobą wiele zagrożeń. Przypadki zawalenia się szybu lub wybuchu metanu są niezmiernie rzadkie i praktycznie już nie występują. Nie znaczy to jednak, że praca w kopalni jest całkowicie bezpieczna. Głównym powodem utraty zdrowia przez górników jest wszechobecny pył i kurz, który wdziera się do płuc przez cały czas pracy. Powoduje to pylicę i astmę, które po pewnym czasie przeradzają się w niewydolność oddechową. Podwyższone jest także ryzyko zachorowania na nowotwory płuc. Zmysł słuchu również jest narażony na uszczerbek. Praca w kopalni to przebywanie cały czas w środowisku podwyższonego hałasu, co skutkuje ubytkami słuchu. Im głębiej znajduje się szyb, tym wyższa temperatura panuje w miejscu pracy. Choć bezpośrednio nie przyczynia się ona do żadnych problemów zdrowotnych, to wszystkie te czynniki skumulowane, potrafią przyczynić się do wielu nieszczęść. Bardzo ciężko i niewygodnie jest nosić maskę przeciwko pyłom w takim upale, można więc decydować, na który element chce się być bardziej narażonym. Oczywiście, urazy mechaniczne takie jak złamania czy skręcenia są także na porządku dziennym. Bardzo niedocenianym zagrożeniem jest stres. Ciągłe myślenie o odpowiedzialności za siebie i współpracowników, świadomość ryzyka, czy goniące cały czas normy, mogą spowodować w przyszłości problemy z krążeniem. Nie są to wprawdzie bezpośrednie następstwa pracy w kopalniach, można jednak dostrzec tendencję do zawałów i innych problemów z sercem. W kopalniach rocznie ginie około 20 górników. Można się sprzeczać, jak duża jest to liczba. Nie jest to jednak praca pozbawiona ryzyka utraty zdrowia lub życia.

Artykuł opracowano we współpracy z serwisem icieplo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *