Praca w Niemczech przez Agencje Pracy – Czy warto?

Biuro pośrednictwa pracy czy poszukiwanie zatrudnienia na własną rękę? – oto odwieczny dylemat tych, którzy poszukują zajęcia za granicą. Z jednej strony agencja daje Wam pewność zatrudnienia i pomoc w załatwieniu formalności (co jest pożyteczne, szczególnie jeśli nie znacie dobrze języka), a z drugiej strony otrzymujecie niższą wypłatę, bo pośrednicy pobierają prowizję.

Co wybrać? I jak wybrać dobre biuro?

pasted-image-0-1

Jak wybrać wiarygodną agencje pracy?

Musicie wiedzieć, że na rynku jest wielu nieuczciwych pośredników, dlatego przede wszystkim sprawdźcie, czy firma jest godna zaufania. Jak to zrobić? Trzymajcie się tych 6 zasad:

  1. Sprawdźcie, czy agencja pośrednictwa pracy rzeczywiście istnieje. Wyszukajcie jej wśród spisu agencji na stronie kraz.praca.gov.pl – firmy te posiadają certyfikat Marszałka Województwa.
  2. Sprawdźcie, czy firma ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego.
  3. Niech wyda Wam się to podejrzane, jeśli w ofercie pracy będzie mowa o konieczności przedpłaty, kaucji czy innych opłatach.
  4. Pamiętajcie, że agencja pracy ma prawo pobrać opłaty jedynie z tytułu kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą, czyli na przykład kosztów za dojazd, za wydanie wizy, badania lekarskie czy tłumaczenia dokumentów i to jedynie wtedy, gdy opłaty te są wyszczególnione w umowie.
  5. Bądźcie też ostrożni, jeśli w ogłoszeniu o pracę jest podany tylko numer telefonu, szczególnie komórkowego.
  6. Pamiętajcie, że agencja powinna posiadać certyfikat!

pasted-image-0-2

Przez agencję czy na własną rękę?

Szukanie pracy na własną rękę ma ten atut, że nie musicie dzielić się swoimi zarobkami, ponieważ nie ma pośrednika pobierającego prowizję. Niestety, jeśli nie znacie języka albo nie jesteście zbyt pewni siebie, samodzielne poszukiwanie pracy za granicą może być trudne. Zawsze jednak można znaleźć wsparcie u Polaków za granicą. Współpraca z agencją daje jednak większą pewność zatrudnienia oraz pomoc w załatwieniu formalności i znalezieniu noclegu lub mieszkanie. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy są początkujący na zagranicznym rynku pracy i dla tych, którzy nie znają języka lub są po prostu mało przebojowi.

Wadą jest to, że otrzymujecie niższą wypłatę. Czasami jednak, gdy nie ma się rozeznania i perspektyw, lepiej współpracować z pośrednikami niż wyjeżdżać „w ciemno”.

 

Jakie warunki?

Szukając pracy przez biuro macie szanse znaleźć stabilną pracę z uczciwą umową na długoterminową współpracę z zakwaterowaniem. Jest również szansa na takie warunki jak płatny urlop 24 dniowy w pierwszym roku, a w kolejnych aż do 30 dni w roku oraz dodatek do urlopu w wysokości na przykład 300 euro wypłacany w czerwcu. W grę może wchodzić także wypłacany w listopadzie dodatek świąteczny oraz premia. Firma może także zagwarantować opiekę koordynatora mówiącego w dwóch językach – po polsku i po niemiecku oraz pomoc w załatwieniu formalności. Jedną z firm oferujących takie warunki pracy jest Agencja Pośrednictwa Pracy – Soberka, posiadające wiele ciekawych ofert pracy.

Praca w Niemczech to też prawo do dodatków stażowych po przepracowaniu dziewięciu miesięcy u tego samego pracodawcy i do płatnych nadgodzin oraz dodatków do pracy w niedzielę i święta.

Poza tym po pół roku pracy w Niemczech przysługuje zasiłek na dzieci, tzw. Kindergeld. Dodatek na jedno dziecko wynosi 184 euro miesięcznie.

Warto też wiedzieć, że tydzień pracy w Niemczech trwa 35 godzin – jest to o 5 godzin mniej niż w naszym kraju.

pasted-image-0

Na co zwrócić uwagę szukając pracy za granicą?

Ważne są 4 rzeczy:

  1. Czy pracodawca jest wiarygodny? – czyli czy firma jest wpisana do rejestru, czy ma NIP.
  2. Czy jest oferowane uczciwe wynagrodzenie – czyli na przykład czy jest możliwość pracy w płatnych nadgodzinach i czy jest ustalona tygodniowa norma czasu pracy.
  3. Czy pracodawca oferuje bonusy, czyli na przykład darmowe zakwaterowanie czy kurs językowy oraz zapewnia narzędzia, strój roboczy, obiady pracownicze.
  4. Czy pracodawca oferuje umowę? – jeśli nie znacie dobrze języka, poproście o polską wersję. Nigdy jednak nie podpisujcie umowy, której nie rozumiecie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *