Praca w Niemczech – stanowisko, zamieszkanie i inne przydatne wskazówki

Czy jesteś emigrantem pracującym i mieszkającym w Niemczech? A może przygotowujesz się do przeprowadzki do Berlina, Monachium lub innych niemieckich hotspotów?

Życie obcokrajowców w Niemczech to wiele do zaoferowania i wspaniałe doświadczenie międzykulturowe – od poznawania wsi, takich jak malownicze wyspy u wybrzeży Fryzji, poznanie sposobu, w jaki naród niemiecki obchodzi Tag der deutschen Einheit, aż po degustację ulubionych dań Niemiec, takich jak pieczona wieprzowina z knedlami. Jeśli chcesz pomóc sobie w zatrudnieniu wejdź na Praca w Niemczech z Gastamo, a jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego jak przygotować się do życia i pracy u naszych sąsiadów – zapraszamy do lektury!

Niemcy to doskonały wybór dla obcokrajowców szukających okazji do kariery!

Kraj jest nie tylko jednym z głównych graczy w UE, ale także jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie. W tym przewodniku chcemy Cię nieco przygotować do życia w emigracji „made in Germany”, zapoznaj się więc pieczołowicie z tymi informacjami na temat zezwoleń, ubezpieczenia i nie tylko, czas zacząć nowy etap!

Po przeprowadzce do Niemiec musisz zarejestrować swój adres w lokalnym biurze rejestracyjnym.

  • Jeśli chcesz pracować na własny rachunek w Niemczech, być może będziesz musiał zostać członkiem odpowiedniej Izby Handlowej.
  • W ofercie są dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych – publiczne i prywatne; w zależności od twojego zawodu i wynagrodzenia, możesz nie mieć wyboru.

Jeśli myślisz o pracy w Niemczech, podjąłeś wspaniałą decyzję – Niemcy są największym w Europie, a czwartym co do wielkości na świecie, gospodarką. Niemcy szczycą się nie tylko kolorowymi miastami i pięknymi krajobrazami, ale także godnymi możliwościami zatrudnienia. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować w dużej międzynarodowej korporacji, czy jako naukowiec w renomowanym instytucie, czy jako inżynier motoryzacyjny, Niemcy mają wiele do zaoferowania.

Nie daj się zwieść obawom obywateli o dane dotyczące:

  • bezrobocia
  • zmian demograficznych
  • cięć socjalnych

Większość ludzi mieszkających w Niemczech ma stosunkowo wysoki standard życia. Wykwalifikowani pracownicy są nagradzani za ciężką pracę i płaci się im stosunkowo dobrze.

Warunek pracy w Niemczech: miejsce zamieszkania

Chociaż spędzanie części kariery w Niemczech może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ważne jest, aby pamiętać, że niemiecki system biurokratyczny nie jest prosty. Jeśli chcesz sprawnego wejścia, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne informacje i niezbędne dokumenty.

Pierwszym krokiem jest ustanowienie legalnego miejsca zamieszkania. Bez tego prawie niemożliwe jest jakiekolwiek zatrudnienie w Niemczech. Dotyczy to każdego, kto planuje zostać na dłużej niż trzy miesiące.

Rejestracja nowego adresu

Obywatele UE i obywatele Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu nie wymagają żadnej wizy ani zezwolenia. Dzięki umowom między krajami Unii Europejskiej przemieszczanie się i praca ponad granicami kraju stała się znacznie łatwiejsza. Były pewne wyjątki od tej reguły dla obywateli państwa członkowskiego UE Chorwacji, którzy chcieli rozpocząć pracę w Niemczech, jednak przepisy te wygasły 1 lipca 2015 r.).

Podobnie jak w przypadku każdego rezydenta w Niemczech, obywatele wyżej wymienionych krajów muszą jedynie uzyskać świadectwo rejestracji oficjalnie potwierdzające ich pobyt w Niemczech (Meldeschein lub Meldebestätigung). Jest to konieczne przy każdej zmianie adresu, niezależnie od tego, czy po prostu przenosisz się z Berlina do Monachium, czy z Atlanty do Hamburga.

praca ponad granicami kraju stała się znacznie łatwiejsza. (Były pewne wyjątki od tej reguły dla obywateli najnowszego państwa członkowskiego UE Chorwacja, którzy chcą rozpocząć pracę w Niemczech, jednak przepisy te wygasły 1 lipca 2015 r.).

Podobnie jak w przypadku każdego rezydenta w Niemczech, obywatele wyżej wymienionych krajów muszą jedynie uzyskać świadectwo rejestracji oficjalnie potwierdzające ich pobyt w Niemczech (Meldeschein lub Meldebestätigung). Jest to konieczne przy każdej zmianie adresu, niezależnie od tego, czy po prostu przenosisz się obok, z Berlina do Monachium, czy z Atlanty do Hamburga.

Aby zakończyć rejestrację, wystarczy pokazać paszport i umowę najmu lub umowę sprzedaży. W lokalnym biurze rejestracji (Einwohnermeldeamt) będzie to wystarczające jako dowód zamieszkania. Jest to wymóg prawny w Niemczech i ma również kluczowe znaczenie dla wszelkiego rodzaju problemów biurokratycznych, takich jak otwarcie konta bankowego.

Zezwolenia dla obywateli spoza UE

Jeśli nie jesteś obywatelem kraju UE musisz również odwiedzić Einwohnermeldeamt i zarejestrować swój nowy adres, gdy zaczniesz pracować w Niemczech. Jednak to nie wszystko! Musisz również złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt (Aufenthaltserlaubnis).

W tym celu należy podać:

  • paszport
  • dowód ubezpieczenia zdrowotnego
  • dowód, iż posiada się wystarczające środki na utrzymanie (tj. Wyciąg bankowy lub umowę o pracę).

Wymagane jest również potwierdzenie Twojego miejsca zamieszkania. Czas trwania zezwolenia na pobyt będzie zależał od przyczyny pobytu w Niemczech i rodzaju posiadanej wizy, ale zazwyczaj będzie trwał co najmniej rok i może zostać przedłużony.

Jeśli przeprowadzasz się z rodziną i jesteś obywatelem państwa trzeciego, współmałżonek i / lub osoby pozostające na jego utrzymaniu muszą ubiegać się o własne pozwolenia na pobyt oddzielnie na podstawie zatwierdzonej wizy i zezwolenia na pobyt. Jeśli jesteś obywatelem UE, członkowie Twojej rodziny nie muszą ubiegać się o zezwolenie na pobyt; muszą jednak zgłosić swój adres do urzędu imigracyjnego i zarejestrować się w urzędzie rejestracyjnym, aby otrzymać zaświadczenie o zamieszkaniu (Aufenthaltskarte).

Jak widać, cała procedura nie jest aż tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać, niemniej jednak jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać. Możesz też zawsze spróbować swojego szczęścia w innym kraju – a wtedy przyda Ci się ten adres: Oferty pracy za granicą .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *