Praca webmastera czyli tworzenie stron i sklepów internetowych

141608684658268900Czym tak naprawdę jest tworzenie stron internetowych? Czy tylko zwykłym pisaniem kodu, linijka po linijce? Skalowaniem fotografii aby wykorzystać ją na poszczególnych podstronach? Dla wielu początkujących webmasterów z pewnością tak ale dla osób, które zajmują się projektowaniem witryn internetowych od dłuższego czasu jest to czysta poezja, magia oraz wyciskanie najlepszych soków z nowoczesnych rozwiązań związanych z optymalizacją strony oraz jej ostatecznym wizerunkiem. Czy każdy może zostać profesjonalnym webmasterem i zarabiać na projektowaniu portali internetowych? Zobacz krok po kroku, jak wygląda praca webmastera.

Założenia i cele projektu witryny internetowej

Nie można stworzyć profesjonalnego projektu strony www bez dokładnego rozrysowania jej struktur i zadań jakie ma spełniać w przyszłości. Wizja strony internetowej zaczyna się w naszym umyśle a następnie przenoszona jest na papier. Tak, zwykłą kartkę A4. Musimy dokładnie ustalić co przedstawiać ma nasza strona oraz jakich narzędzi użyjemy aby ten cel zrealizować. Jeżeli zamierzamy zaprojektować na przykład sklep internetowy ważne jest aby szybkość działania sklepu oraz jego wyrazistość była na wysokim poziomie. Na poziomie projektowania struktury strony www ważny jest każdy detal, bowiem wszelkie zaniedbania w projekcie odbiją się negatywnie na poprawnym działaniu skryptu.

Ważna jest nazwa naszej strony internetowej

Tak samo ważna jak dobrze napisany kod witryny internetowej jest jej nazwa, tak zwana domena internetowa. Domena internetowa jest to unikalna nazwa, którą posługujemy się podczas całego istnienia naszego serwisu. Zaczyna się od trzech liter www które oznaczają słowa World Wide Web czyli sieć o globalnym zasięgu. Nazwa naszej strony jest naszą wizytówką i warto zadbać o to był jej nazwa była łatwa do zapamiętania oraz miała przyjemne brzmienie. Domenę można wykupić u różnych pośredników, którzy świadczą nam również usługi utrzymania owej domeny na swoich serwerach DNS. Jeżeli prowadzisz firmę w Polsce, warto wybrać domenę z rozszerzeniem .pl, bowiem taka właśnie nazwa jest uważana za najbardziej prestiżową. Nasz webmaster może doradzić nam wybór dobrej i chwytliwej nazwy dla projektowanej strony. Ważne jest aby dokonać dobrego wyboru, bowiem nie będzie możliwości edycji nazwy domeny.

Pisanie strony www

Kod profesjonalnej strony internetowej dla wytrawnego webmastera jest jak wizytówka, którą może pochwalić się w wartościowym środowisku. Od dobrze napisanego kody strony zależy praktycznie wszystko. Po prawidłowo napisanej stronie www poznamy pracę dobrego projektanta. Jeżeli zależy nam na gotowych rozwiązaniach z zakresu stron internetowych, możemy skorzystać z oferty serwisu www.webstart.com.pl, który specjalizuje się właśnie w tworzeniu stron internetowych.

Na tym właśnie etapie jakim jest pisanie strony, wybieramy położenie menu nawigacyjnego oraz wyszukiwarki produktów w sklepie internetowym. Projektujemy kolorystykę jaka będzie ubarwiać naszą witryną a także dobieramy odpowiednią do tematyki czcionkę jaka będzie prezentować zawartość tekstową naszego portalu. Projektując stronę www, webmaster musi pamiętać o tym, aby pożądana treść była łatwo dostępna, czytelnie ułożona na stronie a grafika lekka do przeglądania i pobierania również po przez telefony komórkowe.

Utrzymanie strony www na serwerze

Jeżeli projekt naszej strony został już ukończony, nadszedł czas na opublikowanie jej w sieci. Do tego celu potrzebujemy hostingu czyli zewnętrznego komputera dostępnego 24 godziny na dobę, zwanego najczęściej serwerem. Bardzo istotna w tym przypadku jest jakość i wydajność serwera bowiem od tego zależeć będzie szybkość i bezawaryjność otwierania się naszej strony internetowej na komputerach naszych klientów. Tani i niesprawdzony hosting ma to do siebie, że strony, które są na nim umieszczone powodują często przeciążenia uniemożliwiające emitowanie zawartości naszego serwisu co objawia się najczęściej mało przyjemnym napisem na ekranie: strona nie może zostać wyświetlona, spróbuj ponownie później. Ważne jest więc aby wybierać hosting oparty o profesjonalne firmy istniejące na rynku od wielu lat oraz mające ugruntowaną pozycję na rynku.

Nasza pierwsza, osobista poczta internetowa

Razem z wykupieniem domeny internetowej możemy korzystać z unikalnej nazwy poczty, której miano będzie zakończone nazwą naszej domeną. Jest to usługa wliczona w cenę domeny i jest wręcz niezbędnym rozwiązaniem dla firm, którym zależy na prestiżu i budowaniu wizerunku przedsiębiorstwa.

Podsumowanie pracy webmastera

Twórczość webmastera jest bardzo ciekawym i wymagającym zajęciem. Osoby o przestronnym umyśle oraz nietuzinkowym zmyśle artystycznym z pewnością odniosą sukces na arenie jaka jest webmasterstwo. Zapotrzebowanie na profesjonalne strony www oraz wydajne sklepy internetowe ciągle rośnie, zatem zleceń na pewno nam nie braknie. Warto jest ciągle szkolić się w tej dziedzinie po przez zakup i czytanie książek i czasopism branżowych, bowiem świat tworzenia stron internetowych ciągle ewoluuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *