Pracuj jako Trener biznesowy

142175643876632600

Osoba, która prowadzi szkolenie z danej tematyki biznesowej jest określana jako: trener biznesowy, szkoleniowiec lub – z angielskiego – coach. Wiele osób uważa trenerów za łatwe i bardzo dobrze płatne zawody. Czy faktycznie tak jest? Na jakie trudności jest narażony trener? Przekonajmy się o tym i weźmy pod lupę zawód trenera biznesowego.

Jak zostać trenerem biznesowym?

Większość trenerów biznesowych rozpoczyna drogę od zbudowania odpowiedniego wizerunku. Nie wystarczy uważać się za eksperta w danej dziedzinie…To inni muszą Cię uznać za eksperta i uważać Twoje publikacje za wartościowe. Najpopularniejszą metodą budowania wizerunku jest prowadzenie własnego bloga lub/i video bloga.

Początki są bardzo trudne, bo nie mając znanego w danym środowisku nazwiska, ciężko pozyskać odbiorców. Trener biznesowy oprócz umiejętności dzielenia się wiedzą, musi na początku bardzo aktywnie udzielać się na portalach społecznościowych, forach tematycznych i stronach należących do trenerów biznesowych z wyrobioną już renomą w środowisku.

Jeżeli prowadzisz ciekawego bloga lub/i video bloga, to po pewnym czasie pojawi się możliwość prowadzenia własnego szkolenia. „Po pewnym czasie” oznacza kilkanaście miesięcy lub kilka lat – W zależności od tematyki i Twoich możliwości dzielenia się wiedzą.

Same zyski przy zerowych inwestycjach?

Tak większość widzi zawód trenera biznesowego. Każdy trener biznesowy uczęszcza na liczne szkolenia z wielu branż. Przykładowo trener biznesowy specjalizujący się w zarządzaniu czasem, bywa na szkoleniach dotyczących „organizacji pracy”, „jak poznać dobrego pracownika”, czy „jak rozmawiać z klientem”. Wszystkie szkolenia na których będzie pozwolą mu na udoskonalenie swojego szkolenia.

Każde szkolenie to oczywiście inwestycja, bo pozwala na dopracowanie szkoleń, za które trener biznesowy bierze opłatę. Jeżeli planujesz zostać trenerem biznesowym, bo nie wiążą się z tym żadne inwestycje środków, to od razu możesz zapomnieć o tym zawodzie. Pozostaje w takim razie pytanie „Jak poznać dobrego trenera biznesowego?”

Dobry trener biznesowy „jest wszędzie”

Na forach tematycznych, Facebooku, blogach, YouTube – Dobry trener biznesowy udziela się wszędzie gdzie to możliwe. Jego wypowiedzi są zawsze konstruktywne, poprawnie gramatycznie i ciekawe. Trener biznesowy wyznaczając terminy publikacji swoich wpisów, zawsze się tych terminów trzyma (chyba, że z bardzo poważnych problemów przesunie termin publikacji).

Jeżeli poprzez Facebooka zapytasz o trenera biznesowego, to jego imię i nazwisko powtórzy się kilkukrotnie – Nawet osoby, które nigdy nie były na jego szkoleniu, polecą go z racji na ciekawe publikacje na swoim blogu i/lub videoblogu.

Zostać trenerem biznesowym może każdy, ale na tytuł dobrego trenera biznesowego pracuje się latami i są to ciężkie, liczone w tysiącach godziny. Oczywiście te godziny nie są poświęceniem a inwestycją, która w przyszłości przyniesie bardzo dobre korzyści materialne.

Smart Skills
Artykuł został przygotowany przez serwis smartskills.pl – Najlepsze szkolenia w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *