Pracujemy dłużej niż w Japonii

Polska należy do grupy krajów OECD (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jak wynika ze statystyk tej właśnie organizacji Polacy zajmują 3 miejsce jeżeli chodzi i długość czasu pracy. Przegoniliśmy nawet Japończyków którzy są uważani za najbardziej pracowitą nację. Średnie roczny czas pracy w krajach OECD kształtuje się na poziomie około 1650 godzin i od 1999 roku utrzymuje tendencję spadkową. Na pierwszym miejscu biorąc pod uwagę ilość przepracowanych godzin znajdują się mieszkańcy Korei.

Na drugim miejscu są Rosjanie a na trzecim Polacy. Pracujemy około 2020 godzin rocznie; dla porównania mieszkańcy Grecji która boryka się z kryzysem finansowym pracują zaledwie 1777 godzin. Na końcu rankingu są Niemcy którzy w pracy spędzają rocznie zaledwie 1310 godzin. Przyczyną tak dużej ilość godzin które mieszkańcy z nad Wisły spędzają w pracy jest taka, że Polscy w dzięki temu chcą nadgonić dość duże straty i zaległości które namnożyły się w poprzedniej epoce PRLu – tak twierdzi pewien Bielski przedsiębiorca. Stały wymiar godzin pracy ‘od – do’ ma tylko pewna grupa pracowników pracujących na etat w większych firmach. W wielu zakładach pracy nadgodziny są rzeczą normalną. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja godzin pracy we własnej działalności gdzie w pracy jest się praktycznie 24/h. Inną przyczyną taki dużej ilość godzin pracy jest fakt, że nasze zarobki są dość marne i w ten oto sposób chcemy ten brak pieniędzy zrównoważyć. Wiele rodzin lub osób prywatnych ma pozaciągane kredyty w bankach, a kredyty trzeb spłacać w terminie bo narastają odsetki. Stąd też tak skłonni jesteśmy brać liczne nadgodziny które są często lepiej płatne – to dodatkowa zachęta.

Oprócz tego, szukamy często innych źródeł dochodu. Często bierzemy drugi etat, lub wszelkie pracy dorywcze. Permanentna obawa przed utratą pracy również wpływa a to, że chcemy pracować więcej i lepiej tak aby być doceniani. Wielu z nas zazdrości pieniędzy jakie zarabiają osoby pracujące na zachodzie, myśląc, że pracując na dwa, trzy etat w szybki sposób dorobimy się tego co mają na przykład Niemcy, że zdołamy zaoszczędzić jeszcze trochę grosza. Pracujmy zatem póki mamy zdrowie, ochotę i możliwości. Jednak nie zapominaj o swojej rodzinie i wypoczynku ponieważ, praca jest ważna ale najważniejsza zawsze będzie rodzina. Pracować należy zatem z rozumem a ‘wir pracy’ odpowiednio miarkować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *