Pracujesz na wysokościach? Sprawdź co z przepisami?

working-with-a-harness-e1348850599246

Praca na wysokościach wiąże się z o wiele większym zagrożeniem niż wykonywanie pracy w standardowych warunkach. Pracownicy są narażeni na spore ryzyko wypadków, a pracodawca ma obowiązek zapewnić im wszelkie możliwe zabezpieczenia.Praca na wysokościach wiąże się z o wiele większym zagrożeniem niż wykonywanie pracy w standardowych warunkach. Pracownicy są narażeni na spore ryzyko wypadków, a pracodawca ma obowiązek zapewnić im wszelkie możliwe zabezpieczenia.

Praca na wysokościach związana jest między innymi z poruszaniem się po konstrukcjach budowlanych, stropach, różnego rodzaju rusztowaniach czy podwyższeniach. Wbrew pozorom, nie musi to być bardzo duża wysokość – wystarczy jeden metr nad poziomem podłogi lub terenu, aby móc pracę w takich warunkach nazwać pracą na wysokościach. Pracą na wysokości nie jest natomiast wykonywanie obowiązków zawodowych na powierzchni, która znajduje się wysoko, ale ze wszystkich stron jest osłonięta ścianami. Pracownik biurowy, który pracuje na 20 piętrze biurowca nie może więc mówić o pracy na wysokościach, gdyż nie są to warunki w żaden sposób zagrażające jego bezpieczeństwu, zdrowiu czy życiu.

Kto może pracować na wysokościach?

Wbrew pozorom, praca na wysokościach nie jest dla każdego. Pracownik, który wykonuje ten typ pracy, musi mieć przede wszystkim orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w takich warunkach. Każda praca na dużej wysokości musi być również poprzedzona odpowiednimi szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także odpowiednim instruktażem stanowiskowym. Pracownik, który ma pracować na wysokości musi przede wszystkim znać zasady bezpiecznej pracy, umieć wykonywać wszystkie swoje obowiązki, a jednocześnie zdawać sobie sprawę z o wiele większych zagrożeń. Jego zadaniem jest wykonywanie pracy w taki sposób, by zapewnić sobie właściwe bezpieczeństwo. Zadaniem pracodawcy jest natomiast wyposażyć pracownika w sprzęt i urządzenia, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Nie może bowiem wymagać od pracownika działań na wysokich rusztowaniach, jeśli nie zapewni mu pasów czy szelek ochronnych, a także wszystkich innych koniecznych ze względu bezpieczeństwa sprzętów.

Bezpieczne i funkcjonalne podnośniki

Aby praca na wysokościach była bezpieczna i nie zagrażała zdrowiu i życiu pracowników, warto zadbać o niezbędny sprzęt. Jednym z rozwiązań może być wykorzystanie profesjonalnych podnośników, które zastąpią wysokie drabiny czy konieczność wspinania się po niezbyt stabilnej konstrukcji. Podnośniki wyposażone w bezpieczne i stabilne kosze mogą podnieść pracownika na konkretną wysokość, a jednocześnie zapewnią ma całkowite bezpieczeństwo. Przedsiębiorstwa, które na co dzień wykonują prace na wysokościach, powinny zaopatrzyć się w tego rodzaju maszyny i pojazdy, gdyż są one niezbędne w codziennej pracy.

W firmach, gdzie prace na wysokościach zdarzają się raz na jakiś czas, dobrze jest natomiast pomyśleć o wynajęciu podnośników. Specjalistyczne firmy, które wynajmują podnośniki różnego typu, oferują doskonałej jakości, sprawne i funkcjonalne maszyny, ułatwiające pracę i zapewniające komfort i bezpieczeństwo pracownikom znajdującym się na górze.

Poradnik opracowano wspólnie z firmą NADGOB (więcej tutaj  http://www.nadgob.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *