Prawa pracownika w okresie wypowiedzenia

workers

Okres wypowiedzenia jest jednym z zagadnień towarzyszących w czasie zatrudnienia na umowie o pracę. Prawo do wypowiedzenia umowy posiada zarówno pracodawca, jak i pracownik. Długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od rodzaju umowy, choć można spodziewać się zmian związanych z wyrównaniem okresu wypowiedzenia niezależnie od umowy między pracownikiem i zatrudniającym.

Proces wypowiedzenia umowy

Wypowiedzenie umowy jest procesem zmierzającym do rozwiązania umowy o pracę i obowiązuje podczas każdej umowy zawiązanej na czas powyżej sześciu miesięcy. Wypowiedzenie może być dokonane przez dwie strony podpisujące umowę, czyli zarówno poprzez pracodawcę, jak i pracownika. Najczęściej spotykaną formą wypowiedzenia jest forma pisemna, jednak obecnie stawia się na taką formę, która pozwoli na zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi tego procesu przez dwie strony. Dzięki temu wypowiedzenie może być dostarczone chociażby drogą mailową, pocztą tradycyjną czy faksem. Okres wypowiedzenia waha się między okresem dwa tygodnie, a nawet trzy miesiące, w zależności od stażu pracy.

Jaka długość okresu wypowiedzenia?

Podstawą, jaka jest najważniejsza podczas mowy o wypowiedzeniach jest rodzaj umowy, a co za nim idzie, dokładne zasady oraz prawa przysługujące pracownikowi. Zacznijmy od umowy na czas określony, która z założenia obejmuje konkretny okres pracy. Choć w tym przypadku nie jest konieczne określanie okresu wypowiedzenia, jednak pracownik powinien liczyć się z tym, że w umowie znajdzie zapis dotyczący tej kwestii. Okres wypowiedzenia można znaleźć również w umowie na okres próbny i może on trwać między trzema dniami roboczymi, a dwoma tygodniami, co jest uzależnione od długości okresu próbnego. W umowie na zastępstwo okres wypowiedzenia jest stały i wynosi trzy dni.

Kiedy skrócenie, a kiedy wydłużenie okresu wypowiedzenia?

Istnieją pewne przypadki, kiedy można zmienić długość okresu wypowiedzenia, jednak warunki takiego stanu rzeczy dokładnie określa kodeks pracy. Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony, w przypadku kiedy pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację firmy- wówczas wypowiedzenie będzie trwało maksymalnie miesiąc. Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy może nastąpić w przypadku, kiedy jest to korzystne dla pracownika.

Jakie prawa dla pracownika?

Podczas okresu wypowiedzenia pracownika obowiązują te same prawa, co podczas stosunku pracy, czyli prawo do zachowania dotychczasowego trybu i czasu pracy, przerw w odpowiednim czasowo wymiarze, urlopów i zwolnień lekarskich. Brak zachowania tych praw przez pracodawcę może się skończyć nawet rozwiązaniem konfliktu na drodze sądowej.

Korzystanie z pomocy prawnej

Nie wszystkie sytuacje związane z pracą, rozwiązaniem umowy czy okresem wypowiedzenia z zachowaniem wszystkich praw pracownika kończą się pozytywnie. Warto w takich sytuacjach zdać się na profesjonalistów i skorzystać z pomocy prawnika. Na rynku znajdują się kancelarie prawne specjalizujące się w prawie pracy, co z pewnością pomoże nam rozwiązać konflikt. Radca prawny nie tylko zna obowiązujące prawo pracy, ale często podsuwa najkorzystniejsze sposoby rozwiązania sporu. W każdym województwie oraz większym mieście – tak jak w przypadku miasta Bielsko-Biała – bez problemu można znaleźć radców prawnych. Kancelaria prawna oferująca pomoc na terenie Bielska-Białej, doradzi nie tylko w kwestii Prawa Pracy, ale również w innych zagadnieniach natury prawnej.

1 Komentarz

  1. Monika pisze:

    Świetny artykuł, jednak to tylko podstawowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *