Prowadź aktywne życie po 60. Sprawdź nasze porady

Czy życie po 60. musi oznaczać bierność, wykluczenie i brak sił? Oczywiście, że nie! Jeśli jesteś w wieku seniorskim, wciąż możesz pozostać aktywnym człowiekiem, dbając tym samym o swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jak to zrobić? Oto nasze porady na aktywne życie po 60.

Ruszaj się

Aby organizm jak najdłużej nie odmawiał posłuszeństwa, każdego dnia musisz po prostu ruszać się. Siedzenie w miejscu i statyczny tryb życia mogą w tym wieku szybciej ograniczyć sprawność. Odpowiednia dawka ruchu jest więc niezbędna – dzięki temu lepiej się poczujesz, a dodatkowo poprawisz sobie nastrój. Oczywiście działaj na miarę swoich możliwości. Dbaj o mieszkanie, wykonuj zwykłe czynności domowe, rób zakupy. Codzienne spacery również świetnie wpłyną na twoją kondycję. Jeśli pozwala ci na to zdrowie, uprawiaj sport. Osobom po 60. roku życia zalecany jest umiarkowany wysiłek – nordic walking, basen, joga, gimnastyka, jazda na rowerze. Wiele ośrodków prowadzi specjalne zajęcia sportowe, gdzie ćwiczenia dostosowane są do możliwości ludzi w tym wieku.  

Wychodź z domu

Aktywność to nie tylko ruch i sport. W wieku, gdy większość osób kończy karierę zawodową i przechodzi na emeryturę, ważne jest, by nie zamykać się w czterech ścianach, ale pozostać uczestnikiem życia społecznego. Nie stroń od ludzi, bierz udział w spotkaniach towarzyskich, poszukaj ciekawego hobby. Emerytura to doskonały moment, by zacząć spędzać czas w ulubiony sposób i rozwijać swoje pasje. Możesz chodzić do kina, zwiedzać okolicę, podróżować, dbać o ogród, jeździć na ryby, zapisać się na kurs tańca czy obsługi komputera. W wielu miastach prowadzone są kluby dla seniorów oraz uniwersytety trzeciego wieku. Osoby po 60. mają szansę, by wciąż poznawać nowe osoby, nabywać kolejnych umiejętności i poszerzać swą wiedzę. Dbanie o stan ducha i umysłu to niezwykle istotna sprawa dla każdego, kto chce jako senior pozostać osobą aktywną i sprawną.

Dbaj o zdrowie

Zbilansowana dieta ważna jest w każdym wieku, ale osoby po 60. bardziej narażone są na rozmaite dolegliwości. Miażdżyca, wysoki cholesterol, nadciśnienie, schorzenia układu pokarmowego i moczowego, nadwaga, większe ryzyko udaru czy zawału serca – to tylko przykłady powszechnych w tym wieku problemów zdrowotnych. Ogromny wpływ na kondycję organizmu ma zdrowa dieta. Lekkostrawne, zbilansowane posiłki dostarczą wszystkich niezbędnych elementów, wpłyną na samopoczucie i dadzą ci więcej energii do działania. Regularnie odwiedzaj też lekarza i rób badania kontrolne. Stale monitoruj swoje zdrowie – nie czekaj do momentu, gdy zacznie szwankować. Nie zapominaj o zażywaniu przepisanych leków i witamin. 

Korzystaj z produktów dla seniorów

Wielu ludzi po 60. roku życia unika aktywności nie z powodu braku sił czy chęci do działania, ale ze względu na blokadę wywołaną objawami różnych schorzeń. Doskonałym przykładem jest tu nietrzymanie moczu, które zdarza się dużej grupie osób w tym wieku. Warto w takiej sytuacji znaleźć skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba ograniczać się z powodu przykrej i wstydliwej dolegliwości. Nie bój się korzystać z dostępnych na rynku produktów, takich jak dyskretne wkładki higieniczne dla seniora, które ochronią w razie mimowolnego wycieku moczu, dając jednocześnie pełen komfort nawet podczas uprawiania sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *