Prywatna praktyka lekarska w Polsce – co mówią przepisy?

family_doctor

Wielu lekarzy, którzy zatrudnieni są w publicznych placówkach zdrowia, otwiera jednocześnie prywatną praktykę. Jest to dla nich możliwość dodatkowego zarobku na godziwych warunkach. Aby jednak otworzyć własny gabinet lekarski, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi prywatnej praktyki lekarskiej.

Prywatną praktykę lekarską mogą otwierać lekarze różnych specjalizacji. Aby założyć własny gabinet lekarz musi spełniać jednak kilka wymogów – przede wszystkim musi posiadać prawo do wykonywania zawodu. Nie może być w tym prawie do wykonywania zawodu zawieszony lub pozbawiony za pomocą prawomocnego orzeczenia. Lekarze pozbawieni prawa do wykonywania zawodu, którzy zostaną zwolnieni automatycznie ze swojego dotychczasowego miejsca pracy, nie mogą więc legalnie założyć własnego gabinetu i tam przyjmować pacjentów. Jeśli zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą liczyć się z sankcjami karnymi. Własny gabinet jest natomiast doskonałym rozwiązaniem dla lekarzy specjalistów, którzy chcą rozwijać się zawodowo, a jednocześnie mieć bezpieczne i stabilne źródło zatrudnienia. Dywersyfikacja źródeł zarobku zawsze jest dobrym rozwiązaniem w niepewnych finansowo czasach.

Odpowiednie wyposażenie każdego gabinetu

Udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach własnego gabinetu nakłada również na lekarza dysponowanie odpowiednim pomieszczeniem, które będzie przystosowane pod wszystkimi względami do świadczenia usług medycznych. Gabinet, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne powinien być wyposażony w niezbędne środki lecznicze, sprzęt i aparaturę medyczną dostosowaną do tego, jakiego rodzaju świadczenia medyczne będą udzielane w gabinecie. Innego sprzętu wymaga się bowiem od lekarza rodzinnego, a innego od lekarza specjalisty – kardiologa czy gastrologa. Zwieńczeniem prac nad wyposażeniem i urządzeniem gabinetu jest opinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej – musi być ona pozytywna i potwierdzać, że gabinet spełnia wszystkie wymagane warunki, jakie są niezbędne do udzielania konkretnych świadczeń medycznych.

Formalności takie, jak przy zakładaniu firmy

Aby otworzyć prywatną praktykę lekarską, lekarz musi również przejść podobną drogę, jak każda osoba, która decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim musi uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Uzyskanie tego wpisu jest przy aktualnie obowiązujących przepisach dosyć proste i wszystko można załatwić praktycznie w ramach jednej wizyty przy okienku w urzędzie. Aby móc prowadzić prywatną praktykę lekarską lekarz musi również mieć obowiązkowo wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono jego interesy w przypadku jakichkolwiek roszczeń ze strony pacjenta. Jeśli lekarzowi zdarzy się błąd w sztuce lub jakiekolwiek niewłaściwe działanie, mające skutki odszkodowawcze, nie będzie musiał płacić tego odszkodowania z własnej kieszeni.

Artykuł opracowano wspólnie z kliniką http://www.klinika-zdrowko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *