Przegląd możliwości kredytowania małych firm

kredyty

Wiele firm boryka się z problemami z płynnością finansową. Dotyczy to zarówno tych świeżo otwartych, które potrzebują kapitału na start, jak i tych ze sporym stażem, które chcą zakupić nowy sprzęt lub mają kłopot z otrzymaniem pieniędzy z niezapłaconej faktury. Często jedynym ratunkiem może być zaciągnięcie kredytu firmowego.

Młode firmy

 Największy problem z otrzymaniem kredytu na działalność gospodarczą mają młode, dopiero co otwarte firmy. Przedsiębiorcy wiedzą, jak trudno jest się rozwijać bez kapitału początkowego. Tylko jeden bank wychodzi naprzeciw potrzebom młodych właścicieli własnych biznesów. Mowa o Idea Banku, który jest przeznaczony stricte dla firm. Tylko tutaj można otrzymać ofertę kredytowania już od pierwszego dnia działalności. Bardzo często organizowane są promocje jak chociażby obecna o chwytliwej nazwie „Rok bez ZUS-u”. Wymaga się jednak przedstawienia konkretnego biznesplanu, a kwota sięga maksymalnie do 350 tysięcy złotych, co w przypadku niektórych branż nie jest wysoką sumą. Zawsze jest to jednak zastrzyk gotówki, który może pomóc w rozwoju firmy. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.ideabank.pl/ – kredyt dla firm. Pozostałe banki czasem oferują kredyty młodym przedsiębiorstwom, ale dopiero po sześciu miesiącach istnienia na rynku i tylko w przypadku niektórych branż. Większość ofert jest skierowana do firm o przynajmniej rocznym stażu oraz często wymaga się dodatkowych zabezpieczeń.

Oferty dla firm

Kredyty mogą być udzielane na różny sposób. Dosyć popularna jest forma finansowania znana wszystkim, czyli otrzymanie konkretnej kwoty na konto, za co trzeba będzie co miesiąc płacić raty wraz z odsetkami. Niestety, z reguły tego typu produkty obarczone są dużą marżą banku. Firmy istniejące już jakiś czas na rynku wolą korzystać z tzw. linii kredytowych. Produkt umożliwia zadłużanie się do kwoty maksymalnej wskazanej w umowie. Każdego miesiąca kwota pobierana przez przedsiębiorstwo może być inna i dostosowana do aktualnych wydatków. Kredyt tego typu spłaca się na bieżąco, a w przypadku szybkiego przelewu zwracającego środki, oprocentowanie może być nawet zerowe. Każda spłata oznacza odnowienie limitu właśnie o tę zwróconą kwotę. Przedsiębiorcy bardzo cenią sobie ten produkt finansowy przez jego elastyczność i stosunkowo niskie koszty utrzymania. Linia jest przyznawana długoterminowo, z reguły na okres trwania projektu i może być używana do wszystkich zapotrzebowań finansowych. Podobnie działa kredyt na rachunku osobistym, różni się jedynie ogólnymi warunkami i opłatami, które trzeba ponieść. Przyznawany jest na krótszy czas, niższa jest wartość marży, jednak wyższe oprocentowanie.

Leasing

Choć leasing nie jest nazywany kredytem, to jednak jego cel jest bardzo podobny. W ten sposób nazywa się finansowanie firmowych środków trwałych. Produkt ten można również zakupić w każdym banku, a jego idea jest prosta. Przedsiębiorca wnioskuje o przyznanie mu w użytkowanie danego rodzaju urządzeń lub pojazdów, za co przez cały okres leasingowania trzeba uiszczać comiesięczną ratę do leasingodawcy. Po upływie okresu trwania umowy, sprzęt można albo wykupić za symboliczną kwotę lub oddać z powrotem właścicielowi i zawrzeć nową umowę leasingu na nowy sprzęt. Korzystanie z tego rodzaju produktów ma swoje zalety, jak chociażby możliwość wpisania całej raty leasingowej w koszty czy brak możliwości zajęcia komorniczego wynajętych towarów. Dodatkowo, o leasing mogą starać się wszystkie firmy, bez względu na długość rynkowego stażu, gdyż leasingowany sprzęt sam w sobie jest zabezpieczeniem umowy (sprawdź również porady dotyczące kupna samochodu w opcji leasingu http://www.mojehobby-motoryzacja.pl/category/porady-samochodowe/kupno-samochodu/).

Nieswoje pieniądze

Zazwyczaj odradza się procedurę polegającą na życiu na kredyt. Wyjątkiem od tej reguły są właśnie przedsiębiorstwa, gdzie często zaciągnięcie zobowiązań finansowych oznacza rozwój lub upadek. Jest to niezbędna forma pomocy, gdy firma rozlicza się fakturami z odroczoną datą płatności lub w przypadku zapłaty dopiero po wykonaniu długoterminowego projektu. Finansować można zarówno bieżące wydatki, jak i zakupy stanowiące inwestycję w rozwój firmy. Banki nie żądają szczegółowych kosztorysów, wystarczy dobrze wyglądający biznesplan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *