Przepisy BHP w zakładzie produkcyjnym

bhp-w-pracy

Większość osób spędza sporą część dnia w miejscu pracy, dlatego powinno być to miejsce przyjazne i bezpieczne. W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tworzy się różne przepisy BHP. Takie regulacje mają szczególnie duże znaczenie w przypadku zakładów produkcyjnych.

Oczywiście przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są ważne w każdej firmie, instytucji lub organizacji, która zatrudnia pracowników. Nie da się jednak ukryć, że w zakładach produkcyjnych bardzo często wykorzystuje się wiele różnych urządzeń i maszyn, które mogą stanowić szczególne zagrożenie. Niewłaściwe postępowanie z takim sprzętem znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Bezpieczeństwo w pracy na pierwszym miejscu

Dokładne stosowanie przepisów BHP jest, obok technicznej sprawności używanych urządzeń, najlepszą gwarancją bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jednocześnie dobra znajomość tego typu regulacji znacznie zwiększa świadomość istniejących zagrożeń oraz wpływa na wzrost poziomu ostrożności. Pracownicy powinni zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Dzięki temu mogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Szczegółowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy będą uzależnione od warunków panujących w konkretnym miejscu pracy. Na pewno w zakładzie produkcyjnym istnieje zdecydowanie więcej zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników niż np. w biurze. Dlatego również w przypadku takiego zakładu można spodziewać się większej ilości przepisów. Tak złożone regulacje mogą często wydawać się niepotrzebnym utrudnianiem pracy i czasem są łamane przez pracowników, którzy chcą na przykład zaoszczędzić czas. Z tego powodu znaczenie ma przywiązywanie dużej wagi do bezpieczeństwa i nieustanne uczulanie pracowników na te kwestie.

BHP reguluje zachowania mające wpływ na zdrowie pracowników

kombinezon do piaskowaniaWarto także zdawać sobie sprawę z tego, że przepisy BHP dotyczą nie tylko zapobiegania groźnym wypadkom. To także regulacje, które umożliwiają codzienną troskę o zdrowie pracowników. Dotyczy to wielu sytuacji, np. pracy wykonywanej cały czas w takiej samej pozycji – po dłuższym czasie prowadzi do rozwoju różnych wad postawy. Rozwiązaniem mogą być odpowiednie przerwy lub rotacja pracowników. Przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy może więc np. zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób zawodowych.

Nie można również pominąć tego jak duże znaczenie mają odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Każda osoba przyjmowana do pracy w zakładzie produkcyjnym powinna przejść odpowiednie przeszkolenie z BHP. Od czasu do czasu istnieje również konieczność organizowania szkoleń okresowych. Trzeba pamiętać, że odpowiednie kursy są także konieczne w przypadku wdrażania nowych urządzeń lub technologii, które nie były do tej pory wykorzystywane w zakładzie. Pracownicy muszą mieć możliwość zapoznania się z prawidłową obsługą takich urządzeń.

Odpowiedzialność pracodawcy

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników spoczywa bezpośrednio na pracodawcy. To on powinien zatroszczyć się o to, żeby stworzyć w zakładzie produkcyjnym warunki umożliwiające pracownikom bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków. To pracodawca jest także zobowiązany do zapewniania zatrudnionym osobom kursów oraz szkoleń, które pozwolą im na zdobycie odpowiedniej wiedzy. W przypadku niedopatrzeń w tym zakresie całkowita odpowiedzialność za niebezpieczne sytuacje spoczywa na pracodawcy, który może być np. zmuszony do wypłaty odszkodowań, gdy dojdzie do wypadku.

Konieczność dokładnego wprowadzenia oraz przestrzegania wszystkich przepisów dotyczących BHP może być uciążliwa z punktu widzenia pracodawcy, jednak trzeba pamiętać, że jest to konieczne. Zakład produkcyjny powinien zatrudniać osoby, które będą oddelegowane do zajmowania się takimi kwestiami. Innym rozwiązaniem jest również skorzystanie z zewnętrznego nadzoru BHP. Niezależnie od wybranego rozwiązania trzeba jednak stawiać przede wszystkim na wysoki poziom prowadzonych szkoleń oraz dokładne przestrzeganie wszystkich wytycznych w czasie codziennej pracy – dzięki temu można zapewnić naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników.

Informacje zostały dostarczone przez zakład pracy www.europak.pl, specjalizującego się w produkcji opakowań.

2 komentarze

  1. Jarek87 pisze:

    Bezpieczeństwo w pracy to podstawa dla dobrego prosperowania biznesu. Ewentualne odszkodowania mogą ukatrupić nie jedną firmę.

  2. Zeid pisze:

    Polecam wszystkim firmę Europak przy współpracy której powstał ten artykuł, miałem przyjemność z nimi współpracować, bardzo profesjonalna obsługa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *