Przerwa w pracy a kodeks pracy

Working-Through-your-Lunch-Break-desk

Przerwa w pracy- kiedy i ile

Przerwa w pracy jest przywilejem każdego pracownika, niezależnie od ilości i formy pracy, a pracodawca posiada obowiązek udostępnienia przerwy swoim pracownikom. Przerwy mogą mieć różny charakter, jak chociażby od przerwy na lunch, po czas na odpoczynek czy karmienie. Ich długość reguluje zazwyczaj Kodeks Pracy.

Szczegóły przerwy w pracy

Przerwa w pracy udzielana jest zazwyczaj ze względu na czas pracy pracownika, rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, a także ze względu na pewne grupy zawodowe pracowników. Pracownik pracujący minimum sześć godzin dziennie ma prawo liczyć na kwadrans przerwy wliczony w jego czas pracy. W tym przypadku nie ma znaczenia forma pracy, to czy pracownik zatrudniony jest na cały etat czy na jego część oraz pory doby, w jakich pracuje. Jedynym warunkiem jest przepracowanie minimum sześciu godzin. Ważne jest również to, że czas przerwy wliczany jest do wynagrodzenia pracownika.

Przerwy nieobowiązkowe w pracy

Pracodawca ma również prawo wprowadzić jedną, maksymalnie godzinną przerwę w pracy, nieprzekraczającą godziny zegarowej. Przerwa może być przeznaczona na posiłek lub załatwienie spraw osobistych. Z racji tego, że przerwa jest nieobowiązkowa, pracodawca nie ma obowiązku płacić za taką przerwę. Kodeks pracy przewiduje na taką przerwę godzinę, jednak pracodawca może skrócić ten czas, nigdy do wydłużyć.

Praca monotonna, a przerwa

Praca wykonywana w monotonnym, jednostajnym tempie daje możliwość do skrócenia jej czasu. W tym przypadku nie ma konkretnej ilości czasu, jaka jest przewidziana na przerwę. Jej długość reguluje Kodeks Pracy.
Przerwa w pracy uciążliwej
Praca w uciążliwych warunkach daje możliwość przerw w pracy, które są wliczane do wynagrodzenia. Przepisy nie regulują kwestię definicji pracy uciążliwej, wymaga to konsultacji z lekarzem.

Przerwa dla mam karmiących

Opieką w pracy prawo obejmuje również mamy karmiące. Dla kobiety karmiącej jedno dziecko Kodeks Pracy przewiduje dwie półgodzinne przerwy w pracy, natomiast w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka pracodawca zobligowany jest do dwóch przerw po 45 minut. Przerwy te można łączyć. Warto wiedzieć, że przerwy na karmienie są także wliczane do wynagrodzenia pracownicy.

Przerwy dla młodocianych

Jeśli pracownik młodociany nie ukończył szesnastego roku życia nie może pracować więcej niż sześć godzin, a pracownik młodociany, który przekroczył ten wiek może pracować maksymalnie osiem godzin. Jak więc widać, na przerwę ma wpływ ilość przepracowanych godzin. Generalnie jednak pracownikowi młodocianemu przysługuje pół godziny nieprzerwanej przerwy.

Wpływ przerwy na pracę

Wiadomym jest, że przerwa należy się każdemu pracownikowi, niezależnie od profesji i wykonywanej pracy. Nie bez znaczenia jest, że przerwa w pracy, czy to przerwa na lunch (ciekawe pojemniki na lunch znalazłem tutaj: http://epraktyk.pl/gadzety/pojemniki-na-lunch.html – fajne nie?) czy to zwykłe zregenerowanie sił pomoże wpłynąć na jakość wykonywanych obowiązków. Oczywiście, istnieje grupa zawodów, która potrzebuje specjalnej długości przerwy, jednak jest to uregulowane w przepisach pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *