Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze oferty?

bazeel2

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie jest możliwe poprowadzenie kanalizacji. Co więcej, jest to dobra, bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są w porównaniu do tradycyjnych, szczelnych szamb o wiele tańszym rozwiązaniem pod względem eksploatacji. Nie trzeba bowiem regularnie umawiać się z firmą wywożącą nieczystości. Koszty rocznego działania takiej oczyszczalni to zaledwie kilkaset złotych, a po kilku latach koszt inwestycji zwracają się. Trzeba jednak pamiętać, że taka oczyszczalnia to na początku dosyć spory wydatek. Tradycyjne szamba betonowe ceny mają zdecydowanie niższe niż koszty wybudowania oczyszczalni. Jednak później zdecydowanie bardziej korzystną opcją są oczyszczalnie. Co więcej, jako instalacje ekologiczne i wykorzystujące rozwiązania naturalne dają możliwość uzyskania dofinansowania. Dzięki temu ostateczny koszt inwestycji może być dla osoby zakładającej oczyszczalnię zdecydowanie niższy.

Wielkość oczyszczalni dopasowana do liczby mieszkańców

Zanim jednak wybierzemy konkretną oczyszczalnię i jej wykonawcę, najpierw trzeba dobrze przemyśleć przede wszystkim własne potrzeby. Wielkość oczyszczalni jest bowiem ściśle związana z tym, jak wiele osób mieszka w danym budynku. Szacuje się, że około150 litrów ścieków na osobę to wartość optymalna, aby mieć sprawną i w pełni funkcjonującą oczyszczalnię. Tę liczbę należy przemnożyć przez liczbę mieszkańców budynku i na tej podstawie można ocenić, jaka wielkość oczyszczalni będzie nam potrzebna. Zawsze warto też nieco tę wielkość doszacować – lepiej, aby oczyszczalnia była nieco za duża, niż gdyby w czasie jej użytkowania okazało się, że jednak nie spełnia wszystkich oczekiwań i nie filtruje ścieków z taką prędkością, z jaką miała to robić.

Konieczność spełnienia wielu formalności

Budowa oczyszczalni przydomowej wiąże się również ze spełnianiem wielu formalności związanych z przepisami prawa budowlanego. W tej kwestii wielkość oczyszczalni może mieć kluczowe znaczenie dla jej dalszego wykonania. Niewielkie oczyszczalnie wymagają bowiem jedynie zgłoszenia, większe natomiast będą potrzebowały pozwolenia na budowę. Jest więc oczywiste, że wykonanie tych drugich zdecydowanie będzie trwało dłużej. Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków przez wiele lat funkcjonowała bezawaryjnie i bezproblemowo, warto zadbać o to, by była wykonana przez profesjonalistów. Zanim więc zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę, dobrze jest dokładnie rozejrzeć się na rynku, sprawdzić ofertę o poszczególnych firmach i dopiero na tej podstawie dokonać wyboru. Warto również pamiętać, aby nie kierować się niską ceną. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zbyt duża inwestycja, aby oszczędzać na jej wykonaniu. Może się bowiem okazać, że słaba jakość wykonania pociągnie za sobą konieczność wielokrotnych napraw, a co za tym idzie – dużo większe wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *