Ręczniki kąpielowe – 5 rzeczy, które warto o nich wiedzieć

Jaki powinien być idealny ręcznik kąpielowy? Na pewno miękki i delikatny, by nie drażnić naskórka, ale również chłonny, by skutecznie osuszać ciało. Powinien również mieć kolor lub wzór, który zaspokoi nasz zmysł estetyki. Wydaje się, iż spełnienie tych wymagań nie jest trudne, jednak nagminnie korzystamy z najprostszych egzemplarzy wprost z marketów. Nic to, że tak naprawdę nie do końca taki wyrób spełnia swoje zadanie, wszak to tylko ręcznik! Ale to nie do końca prawda. Stosowanie dobrego ręcznika kąpielowego uzmysłowi nam szybko, jak ważna jest wysoka jakość. Co interesujące, niekoniecznie oznacza ona wysoką cenę – dobre ręczniki wcale nie muszą dużo kosztować. Na co zatem zwracać uwagę przy ich zakupie?

  1. Materiał, z jakiego wykonany jest ręcznik

  2. Wzory

  3. Gramatura i chłonność

  4. Ubarwienie

  5. Wielkość

Materiał, z jakiego wykonany jest ręcznik

Sprawdzenie składu, z jakiego wykonany jest ręcznik powinno być pierwszą czynnością, dokonaną przed zakupem. Ponieważ istotnym czynnikiem, charakteryzującym ręczniki jest wchłanianie wilgoci, najlepszym materiałem okazuje się być bawełna. Jest to najczęściej spotykana tkanina na rynku, zarówno w wersji klasycznej, jak i egipskiej. W ostatnich latach coraz popularniejszym materiałem do wykonania ręczników stały się włókna bambusowe. Można również spotkać egzemplarze wykonane w technologii zero twist (bez skręcania włókien) lub low twist (lekkie skręcenie). Charakteryzują się one znaczną sprężystością i dużą chłonnością.

Wzory

Szkoła Pływania ChełmiecChoć najczęściej spotkać można ręczniki kąpielowe wykonane w jednym kolorze, niekiedy warto sobie pozwolić na odrobinę ekstrawagancji. Bardzo chętnie wykorzystywanym wzorem jest pas, umieszczony wzdłuż krótszej z krawędzi ręcznika (tak zwana bordiura). Należy również zwrócić uwagę na rodzaj obszycia. Trzeba pamiętać, że różne zdobienia powodują co prawda, iż ręczniki wyglądają efektownie i stanowią ciekawą dekorację łazienki, jednak niekoniecznie musi to iść w parze z funkcjonalnością. Dlatego warto zadbać o kompromis w tym względzie.

Gramatura i chłonność

Od gramatury zależy nie tylko ciężar ręcznika, ale również jego chłonność. Te najlepsze, które stosowane są w hotelach i pensjonatach, mają gramaturę nawet rzędu 900 gramów na metr kwadratowy. W warunkach domowych wystarczy połowa tej wartości. Istotną cechą jest natomiast chłonność. Niestety, w sklepie nie jesteśmy w stanie – ze zrozumiałych względów – jej ocenić. Jednak biorąc po uwagę, fakt, że chłonność jest zależna od gramatury, sięgając po masywniejsze ręczniki możemy być pewni, iż nie doznamy zawodu podczas użytkowania.

Ubarwienie

Kolor ręczników powinniśmy dobrać adekwatnie do wystroju łazienki. Jeśli barwa płytek jest jaskrawa, a one same ozdobione wzorami, najlepiej wykorzystać ręczniki jednobarwne. Ciekawym zabiegiem jest dobranie ich w jednym kolorze, ale o nieznacznie różniącym się odcieniu. Powinniśmy unikać białej barwy, gdyż mimo iż jest ona neutralna, jednak budzi skojarzenia z hotelami. Wprowadza to do mieszkania element wyobcowania, a tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć. Lepszym wyjściem jest jednolita barwa, współgrająca z designem pomieszczenia.

Wielkość

Trzeba pamiętać o tym, by ręcznik kąpielowy nie był zbyt mały. Jedynym przypadkiem, w jakim można nagiąć tę regułę, są egzemplarze przeznaczone do twarzy i rąk. Ręczniki przeznaczone do wycierania ciała po kąpieli w domu powinny mieć rozmiar przynajmniej pół metra na metr. Natomiast te przeznaczone na plażę czy basen mogą być zdecydowanie większe, ze względu na fakt, iż mają one za zadanie nie tylko osuszenie ciała po kąpieli, ale pełnią również funkcję koca plażowego.

Polecamy:
Jak wybrać pralkę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *