Regulamin sklepu internetowego

W czasie prężnie rozwijającego się handlu internetowego coraz więcej sprzedawców decyduje się na sprzedaż za pośrednictwem sklepu internetowego. Mając świadomość że wiąże się to z zawieraniem umów, pojawia się pytanie w jaki sposób określić jej warunki i przy okazji spełnić szereg obowiązków wynikających z przepisów prawa. Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem może być regulamin sklepu internetowego. Oczywiście jeżeli przedsiębiorca preferuje zawieranie umów w innej formie, np. poprzez każdorazowo sporządzoną umowę pisemną to ma taką możliwość, jednak dla sklepu internetowego zalecanym rozwiązaniem jest sporządzenie jednolitego dokumentu dla klientów jakim jest właśnie regulamin sklepu internetowego.

Regulamin sklepu internetowego – wzorzec umowny

Z uwagi na to że regulamin dla sklepu internetowego tworzony jest samodzielnie przez sprzedawcę, mamy do czynienia z pewnym wzorcem umownym. Klient nie ma bowiem wpływu na kształt umowy. W związku z tym szczególnie należy zwrócić uwagę na to by przygotowany regulamin dla sklepu internetowego nie zawierał tzw. klauzul niedozwolonych. Za niedozwolone postanowienia umowne należy uważać takie postanowienia umowy, które nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nieuzgodnione indywidualnie są z kolei te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy (a więc również regulaminu sklepu) zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta. By uniknąć zamieszczania takich klauzul, zalecamy by regulamin do sklepu internetowego został sporządzony przez profesjonalistów.

Zawarcie umowy na odległość – obowiązki z ustawy o prawach konsumenta a regulamin sklepu internetowego

Należy również pamiętać, że zawarcie umowy za pośrednictwem internetu należy traktować jako zawarcie umowy na odległość w rozumieniu ustawy o prawach konsumenta. W związku z taką umową, przedsiębiorca zobowiązany jest w zawartej umowie, a więc w regulaminie sklepu internetowego, zawrzeć szereg informacji wymaganych tym aktem prawnym. Regulamin sklepu powinien zawierać nie tylko informacje o prawie odstąpienia od umowy, ale też pełne dane sprzedawcy czy też informacje o stosowanej przez sprzedawcy procedurze reklamacyjnej. Regulamin dla sklepu internetowego kompleksowo pozwala zawrzeć wszystkie te kwestie w czytelny, przejrzysty sposób.

Regulamin dla sklepu internetowego to również umowa o świadczenie usług drogą elektroniczną

Poza kwestiami związanymi z samą umową sprzedaży, na sam koniec warto wspomnieć również o tym, że sklepy internetowe przewidują zazwyczaj zawarcie umów o świadczenie usług drogą elektroniczną np. prowadzenie konta, wysyłka newslettera. Regulamin sklepu internetowego jako kompleksowy dokument dotyczący wszystkich działań na stronie jest równocześnie korzystnym miejscem do zawarcia informacji wynikających z tej ustawy. Ze wspomnianymi usługami związane są bowiem również kolejne obowiązki informacyjne, które powinny zostać spełnione przed zawarciem umowy – regulamin sklepu internetowego jako kompleksowy wzorzec umowny odnoszący się do działań na stronie, pozwala również zawrzeć te kwestie.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *