Rehabilitacja po endoprotezie biodra

Pacjenci po operacji wszczepienia endoprotezy biodra, kolana lub innego stawu wymagają regularnej rehabilitacji, aby móc samodzielnie stanąć na nogi i wrócić do zdrowia. Po kilku dniach od operacji najczęściej opuszczają szpital i zastawiają się, co dalej? Rehabilitacja domowa odpowiada na wszystkie nurtujące Naszych pacjentów pytania i pomaga w bezpieczny sposób odzyskać sprawność psychofizyczną.

Rehabilitacja po endoprotezie biodra, dlaczego jest tak ważna?

Jak każda operacja tak i wszczepienie endoprotezy biodra stanowi duży wysiłek dla organizmu. Po operacji pozostaje blizna, która powoduje duże restrykcje i dolegliwości bólowe, pacjenci skarżą się również na duże obrzęki, które utrudniają poruszanie i powodują ból operowanego stawu. We wczesnym okresie po operacji endoprotezy biodra regularna rehabilitacja po endoprotezie biodra pozwala uniknąć utrzymywania się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i pozwala na szybkie i bezpieczne uruchomienie stawu.

W późniejszym okresie istotne jest przywracanie prawidłowych zakresów ruchomości i zbudowanie siły mięśni, które będą stabilizowała nowo zaimplantowany staw. Brak rehabilitacji domowej po operacji często skutkuje utrzymywaniem się bólu, ograniczeń ruchomości stawu i tym samym trudności w poruszaniu się pacjenta. W przyszłości może oznaczać również szybsze zużywanie się nowego stawu i konieczność reoperacji.

Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie biodra?

Rehabilitacja domowa po endoprotezie kolana lub biodra można podzielić na etapy: wczesny, czyli bezpośrednio p operacji, okres stabilizacji i etap późny. W pierwszym etapie rehabilitacja nacelowana jest na redukcję objawów wywołanych przez operację jak ból, restrykcja blizną po operacji oraz zmniejszenie obrzęku. Szybkie ich usunięcie zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo terapii. Nie warto zwlekać im dłużej pacjent czeka i odkłada rehabilitację tym trudniej będzie wraz z doświadczonym fizjoterapeutą przywrócić sprawność stawu.

W okresie stabilizacji fizjoterapeuta pracuje cały czas z blizną, aby zwiększać jej mobilność, skupia się wraz z pacjentem na przywracaniu coraz większego i zbliżonego do fizjologicznego zakresu ruchu w stawie i całej kończynie. Rozpoczyna ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni operowanego stawu. Zarówno praca manualna jak i ćwiczenia stanowią nieodzowny element terapii i klucz do sukcesu każdego pacjenta.

Ostatni etap rehabilitacji po endoprotezie biodra

Późny okres po operacji zaczyna już przypominać typowy trening medyczny pacjent osiągnął już możliwe fizjologiczny, bez bólowy zakres ruchomości, blizna nie stawi w przeszkody w poruszaniu stawem, a więc teraz należy skupić się na treningu medycznym, który nie tylko wzmocni operowany staw, ale przede wszystkim patrząc kompleksowo pomoże wzmocnić całego pacjenta. Pozwala to wyrównać balans mięśni i stawów, odciążyć kręgosłup i utrwalić u pacjenta aktywny tryb życia.

Kiedy warto rozpocząć rehabilitację domową po endoprotezie biodra?

Rehabilitacja po operacji endoprotezy biodra rozpoczyna się bezpośrednio na oddziale już w pierwszej dobie po operacji i powinna być kontynuowana zaraz po wyjściu ze szpitala. Rehabilitacja domowa zapewnia każdemu pacjentowi możliwość ciągłego procesu fizjoterapii po operacji. Błędem jest czekanie nawet 2 lub 3 tygodnie lub rozpoczęcie rehabilitacji dopiero po usunięciu szwów, które nie stanowią żadnej przeszkody dla fizjoterapeuty. Zbyt późne rozpoczęcie tego procesu sprzyja powstawaniu przykurczy, dużych ograniczeń ruchomości i obrzęków, które powodują ból, oraz mogą zaważyć na przyszłym zdrowiu i sprawności pacjenta.

Wysokiej jakości prywatny detektyw – profesjonalna pomoc w każdej sprawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *