SATOS – już wkrótce awizacja odpraw celnych

Dopełnianie wszelkich obowiązków Skarbowo-Celnych jest systematycznie unowocześniane oraz ułatwiane. Już wkrótce możliwa będzie tzw. awizacja odpraw za pomocą systemu SATOS – czyli wcześniejsze powiadomienie drogą elektroniczną organu celnego o towarze, który pojawi się na przejściu granicznym. Korzystanie z systemu przyspieszy kontrolę oraz ułatwi odprawę celną.

Co to konkretnie oznacza dla firmy obracającej towarem?

Przede wszystkim znaczną oszczędność czasu, który jest potrzebny do spełnienia wszystkich formalności na granicy. Dzięki wcześniejszemu powiadomieniu urzędu celnego o pojawieniu się danego transportu, celnicy mogą rozpocząć odpowiednią procedurę na długo, zanim dany towar do nich dotrze. Przekłada się to zwiększenie płynności realizowanych opraw oraz rzecz jasna na zwiększenie efektywności pracy danego oddziału celnego.

Kto skorzysta na wprowadzeniu systemu awizacji odpraw celnych SATOS?

Jak widać, system ten ma naprawdę ogromne zalety w postaci usprawnienia i przyśpieszenia często żmudnych procedur celnych. Kto jednak konkretnie zyska?

Zdecydowanie najważniejszymi beneficjentami systemu SATOS będą eksporterzy i importerzy towarów, którzy dzięki znacznemu przyśpieszeniu realizacji odpraw celnych, będą mogli po prostu sprawniej funkcjonować. Nie da się jednak ukryć tego, że oprócz tej grupy zalety tego systemu będą odczuwalne również dla armatorów, przewoźników i firm kurierskich czy też spedytorów. Oczywiście zyska również na tym sama agencja celna. Nie tylko wizerunkowo, lecz również poprzez zwiększenie efektywności pracy pracowników.

Kiedy będzie wprowadzony system SATOS?

Jak można łatwo wywnioskować, wprowadzanie w życie tego systemu nie może nastąpić z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, wynikający ze stopnia swojego skomplikowania. Z tego powodu warto wiedzieć, jak obecnie przedstawiają się etapy jego kolejnych usprawnień i rozszerzeń na kolejne grupy klientów.

Pierwszy etap wdrażania tego systemu ma nastąpić w kolejnym roku – 15 marca. Wtedy też możliwe będzie przesyłanie informacji o przesyłkach przed załadunkiem realizowanym poprzez transport lotniczy. Możliwość ta dostępna będzie dla przesyłek pocztowych i kurierskich. Kolejny etap nastąpi 1 marca 2023, gdy dołączone zostaną do tych przesyłek mniejsze przesyłki, tzw. drobnicowe. Na koniec, czyli w chwili wdrożenia 3 etapu, co nastąpi 1 marca 2024, możliwe stanie się zgłaszanie przesyłek realizowanych wszystkimi drogami transportowymi, czyli również morskie, drogowe i kolejowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *