Schorzenia zawodowe – jak je minimalizować?

slider01

Jednym z podstawowych świadczeń pracowniczych dla seniorów, jest emerytura, którą mogą otrzymać w odpowiednim wieku. Taki wiek określa prawo i jest on z godny z ustawą o emeryturach i rentach. Jednak sama emerytura, czy renta, to bardzo ogólne słowa. Tak naprawdę nie ma „zwykłej” emerytury, czy renty. Zawsze jest ona indywidualnie dobierana do każdego uprawnionego pracownika, który chce (lub musi) starać się o takie świadczenie.

Emerytura

W polskim prawie emerytura jest przyznawana pracownikom po ukończeniu przez nich pewnego okresu w życiu. I tak dla mężczyzn będzie to 65 lat, a dla kobiet 60 lat. Po osiągnięciu tego wieku, senior może starać się o przyznanie emerytury. Powszechnie przyjęło się, iż emerytura jest świadczeniem znacznie większym, niż np. renta. Więc jeśli ktoś chciałby otrzymywać większe pieniądze co miesiąc, powinien starać się do niej niejako „dotrwać”. Co się jednak dzieje, gdy ktoś całe życie pracuje w warunkach szkodliwych i siłą rzeczy jego organizm nie będzie w stanie „dotrzymać” do określonego prawem wieku? Może oczywiście skorzystać z wcześniejszej emerytury. Wszystko zależy od tego, w jakim zawodzie pracował. Do wcześniejszych emerytur uprawnione są dwie różne grupy ludzi. Więc są to ci urodzeni z końcem 1948 roku i początkiem 1949 roku. Wyszczególnienie tych grup można poznać w informacjach

ZUS, Renta

Renta – jako świadczenie pracownicze jest przyznawana wszystkim tym, którzy już pracować nie mogą, a oczywiście pracowali wcześniej i lojalnie odprowadzali składki do ZUS. Rentę najczęściej dostaje się z powodu wypadku, choroby czy innych czynników. Jest ona przeznaczona dla osób, które (z powodu młodego wieku) nie mogą otrzymać emerytury. Taka forma (bądź co bądź) pomocy od państwa dla swych obywateli nie jest może zbyt wygórowana, jednak wielu ludzi bez renty nie byłoby w stanie nawet próbować przeżyć. Byliby zmuszeni może kraść, lub żebrać, aby móc zakupić leki, czy podstawowe jedzenie. Renta, przysyłana cyklicznie co miesiąc, daje namiastkę jakiegoś spokoju i może pomóc w wielu wypadkach powszechnej nędzy. Należy pamiętać, że ZUS przyznając rentę kieruje się nie tylko schorzeniem, lecz także wpłacanymi wcześniej składkami. Jeśli było ich odpowiednio dużo, jeśli były także odpowiednio wysokie, wtedy i renta może być wyższa.

Renty socjalne, rodzinne, oraz inna pomoc

Co zrobić jednak, gdy ktoś nie pracuje, prowadzi np. dom, i ulegnie jakiejś chorobie, uniemożliwiającej mu normalną pracę? Nie wpłacał przecież składek, nie był nawet rejestrowany w ZUS-ie. Może to być kobieta, która prowadziła dom, wychowywała dzieci, a jej nieszczęściem było przeżycie własnego męża? Otrzyma ona rentę po mężu pod warunkiem, że ten mąż zmarł pomiędzy 45 a 50 rokiem życia swojej żony. Trudno trafić, i ustawodawca o tym nie pomyślał. Jeśli się nie trafi, można starać się o rentę socjalną, przyznawaną w Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Udziela on także innej pomocy dla seniorów, oraz innych potrzebujących, jak zasiłki stałe, lub okresowe.

Więcej o bezdechu sennym na stronie https://autocpap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *