Siłowniki pneumatyczne – oszczędność, ekologia i szerokie spektrum zastosowania

Czasami proste rozwiązania są na wyciągnięcie ręki i w znaczący sposób potrafią ułatwić pracę. Niewątpliwie do takich rozwiązań należą siłowniki pneumatyczne, które zachwycają swoją funkcjonalnością, ale i korzystną ceną. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej.

Siłownik pneumatyczny – co to takiego?

Siłownik pneumatyczny jest niepozornym urządzeniem mechanicznym. Otóż należy tutaj wiedzieć, że do wytworzenia siły wykorzystuje energię sprężonego gazu, którym najczęściej jest powietrze. Stanowi bardzo ważny element wykonawczy, który wprawia w ruch urządzenia czy maszyny. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest dobrą alternatywą dla pracy rąk ludzkich. Przede wszystkim siłowniki pneumatyczne mogą wprawić w ruch duże maszyny, a przy tym zapewniają maksymalną powtarzalność pracy. Do tego generują naprawdę dobre efekty i gwarantują większą wydajność pracy. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przemysł powoduje duże zanieczyszczenie powietrza, stąd też w myśl ekologii i po to, aby zmniejszyć emisję niebezpiecznych związków, warto stosować siłowniki pneumatyczne. Niewątpliwie zapewniają one czystą energię i nie emitują zanieczyszczeń. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że medium jakie się w nich stosuje, a więc sprężone powietrze musi cechować najwyższa czystość, co oczywiście przekłada się na bezpieczeństwo pracy. Trzeba jeszcze pamiętać, że nawet w sytuacji gdy doszłoby do rozszczelnienia siłownika pneumatycznego nie dojdzie do zanieczyszczenia powietrza, gdyż medium jest czyste.

Jakość przez wielkie “J”, czyli dlaczego warto wybierać siłowniki pneumatyczne

Choć spektrum zastosowania siłownika pneumatycznego jest naprawdę duże, to jego budowa jest bardzo prosta i nieskomplikowana. Większość siłowników składa się z tulei cylindrowej, do tego wyposażona jest też w pokrywę przednią i tylną oraz tłok pneumatyczny i cylinder pneumatyczny. Dużą rolę odgrywa tłoczysko, a także pierścień uszczelniający. Pierwszy z pierścieni uszczelnia połączenie ruchowe tłoka, natomiast drugi pierścień uszczelniający jest umieszczony w pokrywie przedniej. Siłownik pneumatyczny wykorzystuje się w szeroko rozumianym przemyśle. Ma zastosowanie w halach produkcyjnych czy też magazynach.

Dzięki efektywności pracy jaką zapewnia, można pokusić się o stwierdzenie, iż opłacalność danej branży rośnie. Jednak siłowniki pneumatyczne mogą stosować również służby ratownicze, takie jak straż pożarna czy pogotowie. Znajdują się one w przecinakach czy też rozwierakach. Na co dzień spotykamy je w samochodach. Służą do otwierania klap i drzwi, natomiast w domu siłowniki pneumatyczne znajdują się w fotelach biurowych czy drzwiczkach szafek. Na szeroką skalę stosuje się je w bramach wjazdowych.

Gdzie można wykorzystywać siłowniki pneumatyczne? W jakich warunkach się sprawdzą?

Siłowniki pneumatyczne można wykorzystywać w naprawdę różnych miejscach czy warunkach. Mają zastosowanie choćby w miejscach, gdzie nie można wykorzystać energii elektrycznej. Do tego wysokiej jakości siłownik pneumatyczny sprawdzi się w ekstremalnych temperaturach, zarówno bardzo wysokich, jak i bardzo niskich. Oczywiście nie można zapominać, że można wykorzystywać siłowniki pneumatyczne, nawet tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu, a więc w kopalniach metanowych. Są przy tym neutralne dla środowiska i w pełni bezpieczne dla osób pracujących. Warto tutaj postawić na sprawdzonego producenta siłowników pneumatycznych, gdyż wtedy macie pewność, że wybierzecie najlepszej jakości urządzenia. Dobry producent siłowników może wykonać je indywidualnie, na zamówienie zleceniodawcy.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje

Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego wymieniamy siłowniki jednostronnego działania i dwustronnego działania. W tych pierwszych tłok przesuwany jest za pomocą sprężonego powietrza, zawsze w kierunku występowania większego obciążenia. W przypadku siłownika pneumatycznego dwustronnego działania powietrze doprowadzane jest na zmianę zarówno do jednej, jak i do drugiej komory, przy równoczesnym odpowietrzeniu komór cylindra. Takie rodzaje siłowników są najczęściej stosowane w przemyśle, choćby hutniczym, górniczym czy też motoryzacyjnym. Koniecznie postawcie też na siłowniki objęte normą ISO, gdyż właśnie dzięki standaryzacji dopasowanie siłownika pneumatycznego będzie bardzo łatwe, a przy tym będzie można liczyć na jego bezawaryjne działanie przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *