Skomplikowane zabiegi dentystyczne – kilka słów o zawodzie stomatologa

dentist

Uzębienie jest jedną z ważniejszych części naszego ciała, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i estetycznych. Ból zęba, który zazwyczaj objawia jakąś chorobę nie należy do przyjemności, co skłania do regularnego dbania o uzębienie. Niestety obecnie znaleźć można odsetek ludzi, którzy własne zęby traktują nadal po macoszemu, narażając się na bardziej skomplikowane leczenie w przyszłości. Dlatego też poniżej przedstawimy kilka nieco bardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych, na które narażony jest pacjent.

Jakie zabiegi można spotkać w gabinecie dentystycznym?

Zacznijmy od początku. Pomijając kwestię związaną z lękiem przed samą wizytą u dentysty, niezależnie od zabiegu, jaki będzie wykonywał lekarz wyodrębnić można kilka najbardziej bolesnych zabiegów na fotelu dentystycznym. Pierwszy z zabiegów, jaki jest najgorzej wspominany z wizyty u dentysty, to usunięcie popularnej „ósemki”. Ząb mądrości najczęściej generuje wiele problemów, związanych z samym bólem przy wzrastaniu, jak i bolesnością podczas zabiegu usunięcia i ewentualnymi komplikacjami.

Jak wspomina klinika dentystyczna w Opolu, niemały stres u pacjentów wywołuje również proces znieczulenia miejscowego, aplikowanego zazwyczaj igłą bezpośrednio w dziąsło. Sama chwila znieczulenia porównywana jest z zabiegiem borowania zębów, pacjenci źle wspominają również sam proces rozprowadzania się znieczulenia, porównywany z odczuciem rozpierania. Wspominając borowanie, nie można pominąć tego zabiegu w zestawieniu najmniej przyjemnych form leczenia dentystycznego. Chodzi o sam proces borowania, a także lęk przed bólem, brakiem znieczulenia, a także samymi czynnościami związanymi z borowaniem. Kolejnym, źle wspominanym przez pacjentów zabiegiem dentystycznym jest odciskanie wycisku górnych zębów.

Chociaż sam zabieg nie jest bolesny, to często wywołuje on odruch wymiotny, przez co zabieg nie jest lubiany przez pacjentów. Źle wspominany jest również zabieg zakładania aparatu ortodontycznego. Chodzi nie tylko o samą chwilę nałożenia, ale również pierwsze dni z aparatem na zębach. Pacjenci często skarżą się na sam ból zębów, a także podrażnienia chociażby wewnętrznej strony policzków.

Jak oswoić lęk przed dentystą?

imagesPacjenci ze złymi wspomnieniami z poprzednich wizyt mają niemałą trudność przed opanowaniem lęku przed fotelem dentystycznym. Chodzi o ból podczas zabiegów, lęk przed niedziałającym znieczuleniem lub niewystarczającą jego dawką, a także powikłaniami po wizycie u specjalisty. Istotnie ważne w przewlekłym leczeniu dentystycznym jest regularność wizyt, dlatego też warto jest zadbać o oswojenie się z wizytami u dentystów. Zacznijmy od tego, że decydując się na wybór specjalisty, należy postawić na opinie dotychczasowych pacjentów oraz na własne odczucia. Jeśli odczujemy, że wybrany dentysta jest tym, któremu chcemy powierzyć swoje uzębienie, to warto jest postawić na regularne leczenie u jednego właśnie lekarza. Czemu jest to ważne? Ponieważ jeden lekarz jest w stanie zaplanować optymalny proces leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *