Spadek wartości nieruchomości – kiedy możemy się go spodziewać?

Właściciele nieruchomości często kupują je lub trzymają w ramach inwestycji kapitału. Każdemu zależy na tym, aby nieruchomość trzymała wartość i można ją było sprzedać za spodziewaną cenę. Niestety, bardzo często zdarza się, że nieruchomość znacznie traci na wartości nie z winy właścicieli. Warto wtedy wiedzieć, że mamy prawo do uzyskania odszkodowania.

O spadku wartości nieruchomości można mówić w przypadku domów i mieszkań, a także różnego rodzaju gruntów. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Jedną z nich jest wejście w życie nowe go planu zagospodarowania miejscowego. Jeśli w wyniku tego planu pojawi się nowa infrastruktura lub problemy związane z użytkowaniem naszej nieruchomości, mamy prawo do odszkodowania. Nieruchomość znacznie straci na wartości w sytuacji, gdy na przykład w okolicy pojawią się farmy wiatrowe, obiekty przemysłowe, zabudowania gospodarskie, między innymi duże fermy zwierząt. W tym przypadku spadek wartości nieruchomości bywa znaczny, a ich właściciele często wcale nie są w stanie sprzedać swojego domu czy gruntu.

Większy ruch, uciążliwe sąsiedztwo

Nieruchomości tracą na wartości w wielu innych sytuacjach. Zdarza się, że w pobliżu naszego domu zostaje wykonana droga ekspresowa, przez co pojawia się dużo większy hałas. Są też inwestycje przemysłowe, które generują większy ruch samochodowy, większy hałas i dużo większą ilość spalin. W takiej sytuacji również wartość nieruchomości znacznie się obniża. Bardzo często zdarza się, że na działce stawiane są słupy energetyczne lub inne elementy infrastruktury, które automatycznie obniżają wartość nieruchomości. Problemy z wartością domu czy gruntu możemy mieć w sytuacji, gdy wejdzie w życie nowe prawo. Nowe zapisy prawa ochrony środowiska czy prawa wodnego mogą sprawić, że właściciele niektórych nieruchomości nie będą mogli z nich korzystać w takim zakresie, jak to miało miejsce przed wejściem w życie nowych przepisów.

Korzystaj z dobrego prawnika

Niektórzy właściciele nieruchomości, których wartość mocno spadła, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Tymczasem jest ono realne do uzyskania i w bardzo satysfakcjonującej wysokości. Jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości, trzeba przede wszystkim wiedzieć, do kogo kierować roszczenie, oszacować, jak mocno spadła rynkowa wartość nieruchomości, a także przeprowadzić całą sprawę sądową. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, która na co dzień zajmuje się sprawami o odszkodowanie. Dzięki temu można mieć pewność, że sprawa będzie w dobrych rękach, a właściciel nieruchomości nie będzie musiał załatwiać wszystkiego samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że warto także uzbroić się w cierpliwość. Sprawy o odszkodowania nie są proste, bardzo często ciągną się przez kilka lat. Nie nastawiajmy się więc na szybkie pieniądze. Z drugiej strony – odległy termin zakończenia sprawy nie powinien nas zniechęcać. Sprawy o odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości najczęściej kończą się wyrokami pozytywnymi dla właścicieli. Jest więc o co walczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *