Sprytny sposób na zarabianie czyli kupowanie i sprzedawanie starych monet i banknotów

aukcja-monet

Dzisiaj chyba każdy szuka jakiegoś sposobu na to, by trochę dorobić do swojej pensji. Największymi szczęściarzami są natomiast ci, którzy mogą dorabiać i to całkiem spore sumy, dzięki swojemu hobby.

Połączenie pracy oraz pasji brzmi jak marzenie. Tak właśnie mogą funkcjonować ludzie, którzy od dawna zajmują się kolekcjonowaniem starych monet oraz banknotów. Im bogatsza i ciekawsza kolekcja, tym większe możliwości spieniężenia jej i uzyskania całkiem sporej kwoty. Zbierane latami eksponaty mogą być zatem finansowym kołem ratunkowym na tak zwaną czarną godzinę.

Kolekcjonowanie starych monet

Stare monety polskie i zagraniczne kryją w sobie nie tylko wartość sentymentalną i historyczną, ale również wartość finansową. Jaką jaką? Całkiem sporą, o czym przekonało się już wiele osób, które swoje hobby czyli numizmatykę, przekłuły w możliwość regularnego zasilania budżetu domowego. Stare monety można bowiem bardzo łatwo sprzedać. Oczywiście trzeba wiedzieć o tym, które monety rzeczywiście warto kolekcjonować. Wbrew pozorom nie zawsze muszą one pochodzić z bardzo odległych wieków. Takie eksponaty znajdują się bowiem w posiadaniu raczej muzeów, albo prywatnych kolekcjonerów, którzy na swoje hobby wydają miliony. Przeciętny człowiek nie musi dysponować aż tak ogromnymi kwotami, by stworzyć kolekcję, która za jakiś czas będzie coś warta na tym rynku. Czasami sporo wartość mają monety albo banknoty dosłownie sprzed kilkudziesięciu lat. Poza tym cenne bywają również różnego rodzaju monety, który w limitowanych ilościach były wydawane na przykład przez Narodowy Bank Polski. Niektóre z nich, dosłownie sprzed kilkunastu lat, obecnie mogą kosztować nawet 1000 czy 1500 złotych.

Aukcje monet

Skąd jednak brać tego typu monety, oraz jeżeli jest się w ich posiadaniu, gdzie i jak je sprzedawać? Najlepszym miejscem jest internet. Aukcja monet w internecie jest bezpieczna, można w niej uczestniczyć z każdego miejsca w Polsce, wystawiając zarówno swoje eksponaty, jak też kupując je od innych. A zatem nawet tak niszowe hobby jak numizmatyka, w dużym stopniu zostało zdominowane już przez nowoczesne technologie. Oczywiście można uczestniczyć w aukcjach w starym stylu, jednak naprawdę wiele renomowanych domu aukcyjnych działa też w sieci. Walka o tym wiedzieć i pamiętać, że kupowane w ten sposób monety są sprawdzane i weryfikowane.

Czy numizmatyka to hobby tylko dla starych ludzi

Hobby jakim jest numizmatyka to z pewnością hobby niszowe, absolutnie nie jest to hobby tylko i wyłącznie dla osób starszych. Wręcz odwrotnie wręcz odwrotnie- sporo młodych osób zaczyna się tym interesować, bo zwyczajnie czują w tym biznesie pieniądz. Nie każdy musi być miłośnikiem historii i znać ciekawostki związane ze środkami płatniczymi sprzed wielu wieków. Dla niektórych monety i banknoty to po prostu sposób na zarabianie. Od kogoś kupią, aby komuś innemu sprzedać po wyższej cenie. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Najważniejsze, że wciąż jest wiele osób, dla których tworzenie kolekcji samo w sobie jest po prostu przyjemnością. Po drodze może okazać się, że można z tego mieć też po prostu spory zysk. Czasami jest to lepsze rozwiązanie, w końcu kusząca się gdzieś w starych szafach albumy z monetami, czasami dla niektórych mają już tylko wartość sentymentalną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *