Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

stress-work

Sytuacje stresowe zdarzają się w naszym życiu dosyć często, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli stres jest nieduży, może nawet działać motywująco i być efektywny. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy żyjemy w warunkach przewlekłego stresu i nie potrafimy sobie z nim poradzić.

Stres w miejscu pracy dotyka coraz większej grupy osób, bez względu na rodzaj wykonywanego zawodu. Powodem do nerwów mogą być relacje ze współpracownikami lub klientami, nierealne terminy wykonywania zleceń bądź też problemy z przełożonymi. Często powodem stresu jest mobbing, czyli sytuacja, z którą trudno jest sobie poradzić bez zewnętrznego wsparcia.

Przewlekły stres powoduje wiele dolegliwości

Długotrwały stres, jaki dotyka nas w miejscu pracy może mieć wiele negatywnych skutków. Im silniejszy i bardziej rozłożony w czasie, tym gorzej. Po pierwsze, kiepski nastrój powstały w pracy przenosimy również na życie prywatne. Pojawia się niechęć do kontaktów z bliskimi, zamknięcie się w sobie, nerwowe reakcje na zwykłe, codzienne sytuacje. Przewlekły stres ma również negatywny wpływ na nasze zdrowie – może w którymś momencie zacząć objawiać się całkiem somatycznie. Skutkiem stresu mogą być między innymi długotrwałe bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wrzody żołądka, bezsenność. Wiele osób mając tego typu dolegliwości diagnozuje się na wiele somatycznych chorób, nie mając świadomości, że źródłem wszystkich objawów ze strony organizmu jest przewlekły stres.

Alkohol jako forma zagłuszania stresu

Stres powoduje bardzo silne napięcie wewnętrzne, stąd też wiele osób poszukuje różnych form jego złagodzenia czy też zagłuszenia. Nie ma w tym nic złego, dopóki wybierają zdrowe formy radzenia sobie ze stresem – uprawianie sportu, ciekawe hobby, aktywność fizyczna. Niestety, duża grupa osób ucieka w uzależnienia, przede wszystkim w alkohol. Dla sporej grupy ludzi naturalne jest, że po powrocie ze stresującej pracy muszą napić się konkretnej dawki alkoholu. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż bardzo szybko prowadzi do uzależnienia. A nadmiar alkoholu, choć na chwilę zagłusza problemy, może okazać się źródłem jeszcze większych kłopotów.

Warto poprosić o profesjonalną pomoc

Problemy z uzależnieniami dotykają coraz więcej osób, a zwykle zaczynają się niewinnie – od jednego czy dwóch drinków po ciężkim czy stresującym dniu w pracy. Niestety, jeśli już się zacznie, najczęściej uzależnienie wygląda jak równia pochyła. Im szybciej się na niej zatrzymamy, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Terapia uzależnień Warszawa –  https://www.almalibre.pl/ to oferta dla osób, które czują, że straciły kontrolę nad własnym życiem i obawiają się, że nie poradzą sobie bez wsparcia specjalisty. Leczeniem uzależnień zajmują się doświadczeni profesjonaliści – warto skorzystać z terapii z nimi, bo wychodzenie z uzależnienia na własną rękę rzadko kończy się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *