Studia MBA – innowacyjna kooperacja uczelni i biznesu szansą dla absolwentów

MBA-hiring

Młodzi ludzie, wybierając swoje pierwsze studia, bardzo często nie mają wobec uczelni konkretnych oczekiwań i są przekonani, że jej głównym zadaniem jest wyłącznie przekazanie wiedzy i dbałość o poziom kształcenia. Dopiero znalezienie się na rynku pracy uzmysławia absolwentom, że teoria to za mało, a XXI wiek stawia przed nimi nowe wyzwania, wynikające z przemian gospodarczych i technologicznych, ale również nowej jakości życia społeczno-kulturowego. Zadania, które podejmują po zakończeniu edukacji, wymagają również tak zwanych kompetencji miękkich związanych ze zdolnościami komunikacyjnymi, asertywnością, umiejętnościami współpracy, autoprezentacji czy kreatywnego rozwiązywania problemów. Aby sprostać oczekiwaniom pracodawców, konieczne jest zatem stworzenie nowych modeli kształcenia. Innowacyjność, słowo – klucz w wielu dziedzinach, w przypadku uczelni oznacza konieczność wprowadzenia w życie nowych rozwiązań z pomocą wykwalifikowanej  kadry. Rozwijanie współpracy z biznesem może stać się dla uczelni decydującym argumentem w staraniach o studentów i absolwentów podejmujących dalsze kształcenie. Największa grupa szkół biznesowych w Polsce, czyli Wyższe Szkoły Bankowe (WSB), odpowiadają na zmieniające się potrzeby rynku pracy, skutecznie łącząc wiedzę teoretyczną i praktykę – również w ramach studiów MBA.

Absolwent i co dalej?

Ukończenie studiów nie musi oznaczać zerwania związków z uczelnią. Model wypracowywany przez szkoły wyższe we współpracy z przedsiębiorstwami i przedstawicielami świata biznesu zakłada ich aktywny udział w kształceniu studentów i poszerzaniu perspektyw swoich absolwentów. Korzyści są w tym przypadku obustronne.

Dla studentów jest to najczęściej pierwsza możliwość kontaktu ze środowiskiem biznesowym, sposobność do oceny swoich szans na rynku pracy oraz zaplanowania profilu dalszego kształcenia. Absolwenci działający aktywnie w strukturach konkretnych przedsiębiorstw mogą również z powodzeniem pozyskiwać dla nich przyszłych pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i predyspozycjach. Z punktu widzenia firm to procedura bardzo korzystna, bo wykraczająca poza ramy standardowej rekrutacji,pozwalająca lepiej poznać kandydatów na pracowników przy minimalnym ryzyku ich rotacji.

Osoby, które zakończyły edukację w ramach studiów magisterskich, mogą nadal czerpać korzyści ze współpracy z macierzystą uczelnią. Ich udział w życiu akademickim może, choć nie musi, przybrać charakter nieodpłatnej kooperacji na zasadach wolontariatu. Przede wszystkim jednak stwarza on pole do rozwoju kariery zawodowej. Z pomocą uczelni absolwenci mogą bardziej efektywnie szukać pracy lub ofert stażowych, jednocześnie mając nieograniczony dostęp do informacji o trendach na rynku i w branży, z którą wiążą przyszłość. Poszukiwanie nowych ścieżek rozwoju osobistego to droga nie tylko dla absolwentów niezatrudnionych, ale również dla tych aktywnych zawodowo. Sektory takie jak: technologiczny, bankowy, handlowy, przemysłowy telekomunikacyjny czy sektor usług finansowych wymagają przecież ciągłego poszerzania swojej wiedzy i otwartości na nowe rozwiązania.

Studia MBA – wybór ludzi sukcesu

Edukacja współczesnych absolwentów uniwersytetów nie kończy się na ukończeniu dwustopniowych studiów wyższych i pierwszej praktyce zawodowej. Podnoszenie kwalifikacji w ramach przygotowywanej przez szkoły wyższe oferty dydaktycznej odbywa się najczęściej poprzez:

  • studia podyplomowe,
  • studia doktoranckie,
  • studia MBA.

Pierwsza możliwość cieszy się największą popularnością wśród absolwentów, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i kompetencje, aby poszerzyć spektrum docelowych miejsc pracy. Nieco inny charakter mają studia doktoranckie i MBA, które przeznaczone są dla osób pragnących pogłębić swoją wiedzę w danym zakresie. Współpraca ze sferą biznesu wiąże się ściśle z działaniami w środowisku międzynarodowym, z czego zdają sobie sprawę twórcy oferty studiów MBA. Wyższe Szkoły Bankowe kładą nacisk  na międzynarodowy charakter studiów – w programie studiów Aalto Executive MBA w Poznaniu 75% zajęć prowadzonych jest w języku angielskim, a program Franklin University we Wrocławiu realizowany jest w 100% w tym języku

Motywacją do podjęcia dalszego kształcenia jest rozwój kariery zawodowej, z którym silnie wiąże się aspekt finansowy. Dodatkowe kompetencje wpływają na możliwość awansu na wyższe stanowisko i realny wzrost wynagrodzenia. Jak pokazują dane statystyczne, pensje osób kończących studia MBA znacznie przewyższają wynagrodzenia osiągane przez absolwentów szkół wyższych decydujących się na inne formy podnoszenia swoich kwalifikacji. W porównaniu z najpopularniejszymi studiami podyplomowymi różnica ta wynosiła aż 166%. To zresztą nie jedyne liczby przemawiające na korzyść studiów MBA – po uzyskaniu dyplomu blisko połowa absolwentów otrzymała awans, a deklaracje pracowników HR wskazują, że znacząco zwiększa on szanse otrzymania nowej posady.     

Master of Business Administration  to program gwarantujący najwyższy poziom wykształcenia związanego z szeroko pojętym biznesem. Na studia MBA decydują się głównie absolwenci wyróżniający się na rynku pracy dzięki swoim kwalifikacjom oraz praktycznym umiejętnościom zdobytym podczas pracy zawodowej, które chcą wykorzystać na stanowiskach kierowniczych. Kształcenie kadry menedżerskiej to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku ceniącego ludzi z szeroką wiedzą z zakresu zarządzania, biznesu, marketingu i prawa. W Stanach Zjednoczonych tego rodzaju rozwiązania wprowadzono już na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, nawiązując w ten sposób współpracę ze środowiskiem przedsiębiorców. Polscy absolwenci na opracowanie pierwszych programów studiów MBA musieli czekać aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku, ale obecnie mogą skorzystać z oferty wielu znaczących szkół wyższych – zarówno prywatnych, jak i publicznych. WSB nawiązały w tym celu szeroko zakrojoną współpracę zagraniczną z ośrodkami: Franklin University, University of Northampton oraz Aalto University.

Pogłębianie wiedzy absolwentów i rozwijanie praktycznych umiejętności powinno stać się priorytetem dla uczelni dążących do poprawy efektywności ich współpracy ze sferą biznesu. Dyplom, który daje nie tylko satysfakcję, ale też całkiem realne szanse na karierę, jest natomiast najlepszą rekomendacją.

Artykuł powstał we współpracy z WSB – grupą uczelni biznesowych oferujących studia MBA w języku polskim i angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *