Systemy septyczne, szamba, drenaż – jak to działa?

Systemy septyczne to podziemne oczyszczalnie ścieków, powszechnie stosowane na obszarach wiejskich bez scentralizowanych systemów kanalizacyjnych. Wykorzystują połączenie natury i sprawdzonej technologii do oczyszczania ścieków z domowych instalacji wodociągowych produkowanych przez łazienki, ścieki kuchenne i pranie.

Typowy system septyczny składa się z:

 • szamba
 • drenażu

Zbiornik septyczny trawi materię organiczną i oddziela substancje pływające (np. Oleje i tłuszcze) od ciał stałych ze ścieków. Systemy oparte na glebie odprowadzają ciecz (znaną jako ścieki) z szamba do szeregu perforowanych rur zakopanych w polu, komorach lub innych specjalnych jednostkach zaprojektowanych do powolnego uwalniania ścieków do gleby.

Alternatywne systemy wykorzystują pompy lub grawitację, aby pomóc ściekom z szamba przedostać się przez piasek, materię organiczną (np. torf i trociny), zbudować mokradła lub inne obiekty w celu usunięcia lub zneutralizowania zanieczyszczeń, takich jak:

 • patogeny chorobotwórcze
 • azot
 • fosfor
 • inne zanieczyszczenia

Niektóre alternatywne systemy są zaprojektowane do odparowywania ścieków lub dezynfekcji przed ich wypuszczeniem do gleby. Często też są wykorzystywane bakterie do szamba (zobacz tutaj: https://aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb).

Dokładnie tak działa typowy konwencjonalny system septyczny:

 • Cała woda wypływa z domu z jednej głównej rury odpływowej do szamba, w którym działa zwykle chemia do szamba.
 • Szamba to zakopany, wodoszczelny pojemnik zwykle wykonany z betonu, włókna szklanego lub polietylenu, do którego dodaje się preparaty do szamba. Zadaniem tego pojemnika jest utrzymywanie ścieków wystarczająco długo, aby umożliwić osadzanie się ciał stałych w osadzie tworzącym dno, podczas gdy olej i tłuszcz wypływają na szczyt jako szlam. W tym procesie pomaga proszek do szamba.
 • Przedziały i wylot w kształcie litery T zapobiegają przedostawaniu się szlamu i szumowiny ze zbiornika i przedostawaniu się do obszaru drenażu.
 • Ciekłe ścieki następnie wypływają ze zbiornika do drenu.
 • Pole drenażowe jest płytkim, pokrytym, wykopem wykonanym w nienasyconej glebie.

Wstępnie oczyszczone przez tabletki do szamba ścieki są odprowadzane rurociągami na porowate powierzchnie, które umożliwiają filtrowanie ścieków przez glebę. Gleba przyjmuje, oczyszcza i rozprasza ścieki, które przenikają przez glebę, ostatecznie odprowadzając do wód gruntowych.

Teraz taka kwestia – jeśli drenaż jest przeciążony zbyt dużą ilością płynu, może się przelać, powodując przepływ ścieków na powierzchnię ziemi lub utworzyć zastaw w toaletach i zlewach. Wreszcie ścieki przenikają do gleby, naturalnie usuwając szkodliwe bakterie z grupy coli, wirusy i składniki odżywcze. Bakterie coli to grupa bakterii zamieszkujących głównie jelita ludzi lub innych zwierząt ciepłokrwistych. Jest wskaźnikiem ludzkiego zanieczyszczenia kałem. Nie da się więc przecenić roli, jaką pełni ten system dla zdrowia ludzi jak i całego środowiska!

[TB]

1 Komentarz

 1. Są nawet na rynku biopreparatu przeznaczone do biodegradacji ścieków które redukują zapach, czasem warto o tym pamiętać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *