Szkło czy poliwęglan – jaki materiał wybrać przy budowie balustrad?

Zapewne każdy właściciel domu lub mieszkania pragnie posiadać jak największy balkon lub taras. Jednym z elementów tego rodzaju przestrzeni jest balustrada. Z jakich materiałów się je wykorzystuje?

Gdy patrząc z zewnątrz na budynki mieszkalne widzimy przezroczyste materiały, najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami materiałów – szkłem oraz poliwęglanem. Chociaż oba te surowce z dala wyglądają podobnie, to jednak znacząco różnią się parametrami. W tym artykule pokrótce omówimy różnice pomiędzy szkłem, a poliwęglanem litym.

Cechy szkła oraz poliwęglanu

Szkło jest materiałem docenianym przez ludzkość już od tysięcy lat. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, występująca w środowisku naturalnym. Odkąd opracowano metody produkcji szkła na przemysłową skalę, materiał ten na dobre zagościł między innymi w różnych sektorach budownictwa. Szkło powszechnie wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji okien, ale rzecz jasna ma on wiele rozmaitych zastosowań. Jak czytamy na stronie firmy szklarskiej Binglass, szkło wykorzystuje się na przykład do produkcji: balustrad, przezroczystych ścian, daszków, paneli kuchennych, oczywiście luster, a nawet eleganckich schodów.

Charakterystyczną cechą szkła jest jego przezroczystość. Materiał ten jest niestety dość kruchy, charakteryzuje się też sporą wagą. Wadą szkła w czystej postaci jest to, co dzieje się z nim po stłuczeniu – powstają kawałki o niezwykle ostrych, niebezpiecznych dla zdrowia krawędziach. Warto jednak wiedzieć, że obecnie stosowane w budownictwie szkło występuje w postaci nieco zmodyfikowanej. Na przykład do produkcji balustrad wykorzystuje się tzw. szkło budowlane, które składa się z kilku warstw szkła połączonych ze sobą specjalnym spoiwem. Taka szklana tafla jest dużo bardziej wytrzymała mechanicznie, jest łatwiejsza w transporcie i co bardzo istotne – nie rozpada się na kawałki po stłuczeniu, co sprawia, że jest bezpieczna w użytkowaniu.

Poliwęglan jest materiałem syntetycznym – oznacza to, że nie występuje w środowisku naturalnym. Jest to substancja zaprojektowana i stworzona w laboratorium. Materiał ten posiada bardzo istotną cechę szkła – przezroczystość. Dzięki temu może być stosowany jako jego zamiennik. Z drugiej strony poliwęglan charakteryzuje się bardzo niewielką wagą przy jednoczesnej niezwykle dużej wytrzymałości mechanicznej. Wszystkie te cechy sprawiają, że poliwęglan może być stosowany wszędzie tam, gdzie potrzeba przeszkleń, ale szkło okazuje się do tych celów zbyt podatne na zniszczenie (np. w nowoczesnych samolotach, okrętach podwodnych lub batyskafach). Ze względu na niewielką wagę poliwęglan z powodzeniem wykorzystuje się także do produkcji lekkich wytrzymałych zadaszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *