Szkło – rodzaje i przykłady zastosowania

Szkło to wyjątkowy materiał, powstały z mieszaniny surowców mineralnych i surowców pochodzenia organicznego. Ze względu na charakter współczesnego budownictwa, coraz częściej znajduje on zastosowanie nie tylko w przeszkleniach okiennych, ale również wewnątrz budynków. Jakie rodzaje szkła wyróżniamy? W jaki sposób najczęściej wykorzystuje się szklane tafle w budownictwie?

Rodzaje szkła

Szkło stosowane w budownictwie określa się mianem szkła budowlanego. Można podzielić je, między innymi ze względu na sposób wytwarzania, na szkło otrzymywane w procesie hutniczym (między innymi szkło float, szkło płaskie ciągnione, szkło zbrojone polerowane) oraz na wyroby wytwarzane metodą przetwórstwa (szyby zespolone, szyby bezpieczne, czyli hartowane i klejone, szkło z powłokami czy szkło emaliowane). Ze względu na zastosowanie, szkło możemy podzielić z kolei na:
– szkło okienne, w tym płaskie ciągnione, czy płaskie typu float (wylewane),
– szkło termoizolacyjne i przeciwsłoneczne, w tym przeciwsłoneczne refleksyjne i absorpcyjne oraz termoizolacyjne z powłoką niskoemisyjną,
– szkło bezpieczne, w tym zbrojone, hartowane i wielowarstwowe,
– szkło elewacyjne i okładzinowe, w tym emaliowane czy silikonowe,
– kształtki szklane, w tym pustaki szklane i luksfery.
Różne technologie hartowania, powlekania i laminowania szkła sprawiły, że materiał ten może wpłynąć korzystnie na izolację cieplną budynku, izolację akustyczną, ochronę przeciwogniową, kontrolę przenikania energii słonecznej oraz kontrolę przepuszczalności światła.

Zastosowanie szkła budowlanego

Transparentność, podatność na obróbkę i wytrzymałość to cechy, którym szkło budowlane zawdzięcza swoją rosnącą popularność. Szkło w budownictwie spotykamy obecnie najczęściej (poza przeszkleniami okiennymi i drzwiowymi) w takiej formie, jak:
Balustrady szklane
Szklana balustrada wokół balkonu, tarasu czy schodów to rozwiązanie eleganckie i nowoczesne. Przezroczysta balustrada pozwala zadbać o przestronność i dobre doświetlenie wnętrza. Prezentuje się również niezwykle stylowo i charakterystycznie. Wbrew pozorom, balustrady ze szkła są bardzo wytrzymałe i bezpieczne. Wykonuje się je z odpowiedniej grubości hartowanej tafli, która nie grozi rozbiciem, a jeśli nawet doszłoby do jej pęknięcia, to szkło nie rozsypie się, lecz pozostanie na swoim miejscu. Balustrada ze szkła to doskonałe rozwiązanie zarówno na zewnątrz budynku, jak i we wnętrzu nowoczesnego mieszkania. Szkło jest bowiem materiałem gładkim, łatwym do utrzymania w czystości i odpornym na wiele czynników zewnętrznych.

Daszki szklane

Szklany daszek nad drzwiami wejściowymi czy balkonem to sposób na komfortowe otwieranie i zamykanie drzwi w trakcie opadów deszczu czy śniegu. Zadaszenie ze szkła jest lekką i neutralną konstrukcją, która nie wpływa negatywnie na wygląd budynku, lecz wręcz przeciwnie nadaje mu nowoczesny charakter. Szkło jest przy tym niezwykle wytrzymałe – odporne na promieniowanie słoneczne, mróz czy wszelkiego typu opady. Nie odbarwia się od słońca czy kwaśnego deszczu, a dodatkowo chroni przed nimi również elewację.
Szkło w budownictwie jest materiałem o kruchym i subtelnym wyglądzie, połączonym z niewiarygodną wytrzymałością i wieloma możliwościami zastosowań. Nie warto więc ograniczać się jedynie do szklanych okien – równie praktyczne i efektowne są też szklane zadaszenia czy balustrady wewnętrzne i zewnętrzne.

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    Ostatnio w modzie są te https://lampoteka.pl/czarne-lampy-wiszace-do-salonu, osobiście sama sobie takie powiesiłam w swoim salonie. Bardzo ładnie się prezentują przy jasnych ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *