Szkoły policealne — dlaczego warto?

Niezależnie od tego, czy właśnie kończysz liceum, czy zastanawiasz się nad przebranżowieniem, warto rozważyć zapisanie się do szkoły policealnej. Co sprawia, że jest to realnie opłacalna opcja? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym tekście.

Dlaczego warto uczyć się w szkołach policealnych?

To bardzo proste — posiadają one szereg zalet, z których aż żal nie skorzystać. Oto najważniejsze z nich:

  • Pozwalają zdobyć praktyczną wiedzę

Dzięki temu, że zajęcia prowadzone są najczęściej przez pracujących na co dzień w danej dziedzinie wykładowców, prezentowana wiedza ma praktyczne podstawy. Sprawia to, że od samego początku poznaje się wyłącznie przydatne umiejętności i zagadnienia. Dzięki temu po ukończeniu danego kierunku ma się lepszą pozycję na rynku pracy.

  • Nie wymagają zdania matury

Zdana matura nie jest warunkiem przyjęcia do szkoły policealnej. Do podjęcia nauki w takiej placówce wystarczy tylko ukończenie edukacji na poziomie szkoły średniej.

  • Brak górnych ograniczeń wiekowych

Podjęcie nauki w szkole policealnej nie jest ograniczone wiekowo — może się do niej zapisać zarówno 19-latek świeżo po liceum, jak i osoba po czterdziestce chcąca zmienić branżę. Jedynym wymogiem dotyczącym wieku jest ukończenie 18. lat.

  • Edukacja jest darmowa

W przeciwieństwie do studiów zaocznych lub na prywatnej uczelni, nauka w szkołach policealnych jest całkowicie darmowa. Nawet ewentualna zmiana kierunku w trakcie nie jest obarczona żadnymi ukrytymi kosztami.

  • Nie zabierają dużo czasu

Większość zajęć jest zwykle prowadzona w trybie zaocznym, 2 razy w miesiącu, co 2 tygodnie. Dzięki temu można bez przeszkód podjąć normalną pracę w trakcie nauki i mieć jeszcze czas dla siebie i rodziny. Poza tym zdobycie tytułu technika trwa o wiele krócej niż studia licencjackie czy magisterskie, co daje właściwe ogromną oszczędność czasu.

Co oferuje nam szkoła policealna?

Mówiąc ogólnie, ukończenie edukacji w takiej placówce daje nam wykształcenie zawodowe w danej dziedzinie, potwierdzone zdobytym tytułem technika. W jakich zawodach można się szkolić? To już zależy od danej placówki. Najlepiej będzie omówić to na przykładzie.

zajęcia

Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego

ZJEWM to bezpłatna szkoła policealna w Krakowie, na którą składają się Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych nr 3, Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych im. Hanny Chrzanowskiej w Krakowie oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Może się ona poszczycić ponad półwiecznym doświadczeniem (szkołę założono w 1960 roku) w realizowaniu swojej misji nauki w trosce o zdrowie i życie. Współpracuje z szanowanymi szpitalami i ośrodkami medycznymi, zapewniając praktyczne kształcenie na wysokim poziomie. Ponadto aktywnie współpracuje także z różnymi organizacjami środowiskowymi w zakresie edukacji żywieniowej i promocji zdrowia, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zabezpieczenia imprez masowych. Była także inicjatorem współzawodnictwa zawodowego na szczeblu krajowym w zawodach Ratownik Medyczny, Dietetyka.

Jakie kierunki kształcenia zawodowego oferuje ZJEWM? Łącznie jest to 7 różnych zawodów związanych ze służbą medyczną:

  • Ortoptystka

Zawód ten jest integralną częścią okulistyki i stabrologii obejmującej terapię zeza. Współpracuje z okulistą w procesach diagnostycznych dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego oraz w zakresie rehabilitacji wybranych funkcji wzrokowych, zwłaszcza zaburzeń widzenia obuocznego i ruchomości gałek ocznych u dzieci. Daje możliwość zatrudnienia w poradniach leczenia zeza i niedowidzenia, gabinetach ortoptycznych, szpitalach lub klinicznych oddziałach okulistycznych.

  • Technik optyk

Dyplomowany technik optyk jest specjalistą posiadającym wiedzę przede wszystkim z zakresu: optyki, optometrii, anatomii, fizjologii i patologii narządu wzroku, nowoczesnych technologii produkcji soczewek i ich właściwości. Absolwent może także prowadzić własną działalność gospodarczą i efektywnie obsługiwać klientów w salonie optycznym.

  • Terapeuta zajęciowy

Osoba pracująca w tym zawodzie wspomaga i aktywizuje osoby chore i niepełnosprawne poprzez zastosowanie różnych metod, form oraz technik terapii zajęciowej w procesie kompleksowej rehabilitacji. Kierunek daje dość szerokie możliwości zatrudnienia — od szpitali i sanatoriów, przez domy opieki i pomocy społecznej, po kluby seniora i warsztaty terapii zajęciowych.

  • Opiekunka dziecięca

Zawód opiekunki dziecięcej jest zajęciem dla osób, które lubią dzieci i mają z nimi dobry kontakt. Dzięki temu kierunkowi można nauczyć się profesjonalnej opieki nad dziećmi do lat 3. Opiekunki są najczęściej zatrudniane w żłobkach, domach opieki, szpitalach, hospicjach i różnego rodzaju ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi oraz jako niania bezpośrednio przez rodziców.

  • Technik sterylizacji medycznej

Jako specjalista w zakresie sterylizacji sprzętu i wyrobów medycznych może kontrolować procesy ich mycia, dezynfekcji i sterylizacji oraz kwalifikować wyroby medyczne do ww. procesów. Osoby z takim wykształceniem zatrudniane są w m.in. publicznych i niepublicznych zakładach ochrony zdrowia, punktach sterylizacyjnych, gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych.

  • Opiekun medyczny

Ukończenie tego kierunku pozwala w sposób profesjonalny pomagać chorym i niesamodzielnym zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Opiekun medyczny może znaleźć zatrudnienie w: szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej, fundacjach i stowarzyszeniach oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych lub też świadcząc indywidualną opiekę w domu pacjenta.

  • Protetyk słuchu

W swojej pracy zajmuje się osobami z podejrzeniem niedosłuchu i niedosłyszącymi. Jednym z zadań protetyka słuchu jest wykonywanie specjalistycznych badań słuchu. Przedstawiciele tego zawodu są zatrudniani głównie w gabinetach zajmujących się badaniem słuchu, doborem aparatów słuchowych na podstawie wykonanych badań słuchu oraz jako audiometryści.

Jaka jest szansa na pracę po ukończeniu szkoły policealnej?

Biorąc pod uwagę to, że czasy, w których do zatrudnienia wystarczył tylko dyplom uczelni wyższej, minęły przynajmniej kilka lat temu, zdobycie konkretnego fachu w krótkim czasie stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Aktualna sytuacja na rynku pracy sprawia bowiem, że znacznie bardziej liczą się umiejętności i doświadczenie praktyczne. Warto więc zastanowić się, czy poświęcić czas studiom, które w większości nie dają już gwarancji zatrudnienia, czy jednak zdecydować się na pewniejsze szkoły policealne. Tym bardziej że oferty szkół policealnych są często dostosowane do potrzeb lokalnego (i nie tylko) rynku. Ryzyko nieznalezienia pracy jest więc wyraźnie zmniejszone, a konkretny fach w ręku znacznie ułatwia ułożenie sobie życia. Poza tym ukończenie kierunku w szkole policealnej w żaden sposób nie zamyka drogi do dalszej edukacji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie kolejnym przebranżowieniom, czy rozpoczęciu nauki na uczelni wyższej.

Podsumowanie

Decydując się na kontynuację nauki w szkole policealnej, można w krótkim czasie zyskać wiele korzyści. Szeroka oferta dostępnych programów nauczania pozwala bez problemu wybrać interesujący nas kierunek i szybko znaleźć się na rynku pracy z konkretnym fachem w ręku. Większość zajęć trwa maksymalnie 4 semestry, więc na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *