Tajniki pracy ogrodnika

ogrodnik (1)

Swego czasu znałam dziewczynę, która pracowała w firmie ogrodniczej prowadzonej przez jej tatę w jednym z dużych miast. Ola była bardzo z tej pracy zadowolona z kilku powodów i przekonywała, że jest to fajna praca. Ale to tym za chwilę.

DLA KOGO?

Zanim przejdziemy do wykształcenia i niewątpliwych plusach tego zawodu należy zacząć od potrzebnych predyspozycji. Po pierwsze ogrodnik musi posiadać dobre zdrowie, a w szczególności nie posiadać alergii. Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że sama będąc alergiczką i astmatyczką nie mogłabym pracować przy pewnych roślinach i stosować niektórych oprysków. Stąd też zaznaczam na wstępie, że stosowane w ogrodnictwie środki chemiczne, wykonywane opryski czy używane odżywki wymagają od kandydatów na ogrodników braku alergii. Po drugie to zwyczajna sympatia do roślin, mówiąc potocznie „ręka do roślin” się również przyda. Po trzecie cierpliwość. Kolejnym wymogiem jest wyobraźnia przestrzenna, jeśli chcemy również zakładać a nie tylko pielęgnować ogrody.

JAK ZDOBYĆ WYKSZTAŁCENIE?

Zwyczajowo mówiąc o ogrodniku mamy do wyboru technikum ogrodnicze lub trzyletnie szkoły zawodowe przygotowujące do zawodu – ogrodnik. Nauka w tych szkołach jest prowadzona w taki sposób, aby w jej trakcie uczniowie, a więc przyszli ogrodnicy przyswoili sobie techniki, zasady, wymagania i niuanse uprawy kwiatów ozdobnych, warzyw, iglaków czy drzew owocowych. Uczą się formować krzewy ozdobne oraz iglaki. Poznają również maszyny stosowane w ogrodnictwie oraz przepisy ruchu drogowego. Równocześnie nabywają praktycznych umiejętności ogrodniczych. Dla tych ambitniejszych, którym marzy się coś więcej, niż stricte fizyczna praca w ogrodzie pozostaje kierunek architektury krajobrazu, dzięki którym absolwent jest nie tylko przygotowany do pielęgnacji i prowadzenia ogrodów i małej architektury, ale również potrafi urządzić i zaprojektować. Tu mamy do wyboru zarówno technikum o tym kierunku jak i studia np. na uniwersytetach lub SGGW. Warty uwagi jest fakt, że studia na kierunku architektury krajobrazu cieszą się obecnie coraz większą popularnością.

PRACA

Rodzaj wykonywanej pracy zależy od kilku czynników. Szeregowy ogrodnik, zatrudniony w firmie ogrodniczej zajmuje się zwykle porządkowaniem i pielęgnacją roślin w ogrodzie. Mówiąc krótko wykonuje wszystkie niezbędne i najcięższe prace fizyczne w ogrodzie, czyli nawożenie, wysiew, przycinanie, koszenie, grabienie, plewienie, opryskiwanie, prace porządkowe- jak wcześniej wspomniałam wszystkie prace fizyczne. Osoba zajmująca się zakładaniem ogrodów również pracuje fizycznie i ilość tej pracy zależy od tego czy zajmuje się również projektowaniem czy tylko zakładaniem ogrodów czyli wykonywaniem systemów nawadniających, wykonywaniem nasadzeń, wysiewem, kształtowaniem skalniaków itd. Natomiast praca osoby zajmującej się projektowaniem ogrodów polega głównie na projektowaniu, doborze roślin, doborze systemu nawadniającego, układem przestrzennym i dobiera elementy małej architektury. Spotyka się z Klientami, przy czym osoby projektujące ogrody czy właściciele firm ogrodniczych cieszą się znacznie większym szacunkiem niż zatrudnieni w firmach pracownicy-ogrodnicy.

OPŁACALNOŚĆ

Tu również należy rozdzielić czy mówimy o szeregowym ogrodniku zatrudnionym w firmie ogrodniczej, właścicielu firmy ogrodniczej czy projektancie zieleni. Stawki szeregowego ogrodnika wahają się w okolicach dwóch tysięcy zł. Przykładowo ogrodnikowi na umowę o pracę w okolicach Warszawy proponuje się od 1750 do 2500, a w przypadku bardziej doświadczonych ogrodników nawet do 3500 na stanowisku brygadzisty – przy pracy polegającej na zakładaniu i pielęgnacji ogrodów

BILANS

Plusy pracy ogrodnika:

  • praca na świeżym powietrzu
  • praca w spokojnym trybie- promująca tryb życia „slow life”
  • praca blisko natury czyli uniknięcie spędzania kilkunastu godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu
  • praca pozwalająca na samorealizację i dająca satysfakcję z efektów
  • wraz ze wzrostem doświadczenia możliwe większe zarobki
  • praca mało stresująca- zdrowa dla naszego organizmu

Minusy pracy ogrodnika:

  • praca w różnych warunkach atmosferycznych
  • jako pracownik- średnio słabe zarobki
  • praca fizyczna- nie zawsze w wygodnej pozycji
  • jako pracownik przy pielęgnacji i pracach porządkowych niski prestiż

PODSUMOWANIE

Jak widać powyżej, plusów jest zdecydowanie więcej. Zawód ten jest niewątpliwie ciekawy, ale i wymagający. Ogrodnicy najbardziej chwalą sobie pracę w spokojnym środowisku i w kontakcie z naturą. Natomiast myli się ten, kto uważa tę pracę za łatwą. Tak nie jest. Jest za to bardzo satysfakcjonująca i niezwykle ciekawa.

Nasze oferty pracy w ogrodnictwie

1 Komentarz

  1. AntekKantek22 pisze:

    Bycie ogrodnikiem to ciężki chleb, że tak powiem. Praca po 12-14 godzin w słońcu. Wszyscy się bawią nad morzem a ty zapinkalasz z łopatą :/ No ale póki się jest młodym to trzeba robić 🙂 Swoją drogą, czy wiecie jak wykonać ogrody wertykalne? Coś takiego jak tutaj: iqgarden.pl. Jakieś poradniki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *