Termohigrometry – urządzenia niezbędne w przemyśle spożywczym

Termohigrometr – definicja i zasada działania

Termohigrometr to przyrząd do mierzenia wilgotności powietrza. Został wyposażony w specjalne czujniki, które określają zawartość pary wodnej w powietrzu i temperaturę panującą w pomieszczeniu. Następnie wyniki zostają przeliczone na jednostki cyfrowe, a użytkownik otrzymuje informację zwrotną. Urządzenia są przydatne w pomieszczeniach, ale można również spotkać te przeznaczone do stosowania na zewnątrz.

Obecnie wyróżnia się termohigrometry analogowe i cyfrowe. Na rynku dostępne są również modele przesyłające dane bezpośrednio do programu komputerowego. Wówczas użytkownik ma całodobowy podgląd na warunki panujące w pomieszczeniach. Jest to potrzebna funkcja w przemyśle spożywczym – magazyny, rzeźnie, a nierzadko stanowiska pracy działają całą dobę, co wymaga ciągłego nadzoru nad poziomem wilgotności.

Urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza posiada sondę bądź czujnik wilgotności i temperatury. Mogą być one umieszczone wewnątrz obudowy, dzięki czemu są niewidoczne, lub na zewnątrz w postaci cienkich przewodów. W zależności od rodzaju produktu termohigrometr pokazuje dane w sposób ciągły (modele automatyczne) lub przerywany (modele analogowe). Poniżej przedstawiono rodzaje mierników dostępnych na rynku.

Rejestrator temperatury i wilgotności – rodzaje

Na rynku można spotkać mierniki automatyczne, analogowe i bezprzewodowe. Poniżej pokrótce przedstawiono każdy z nich.

Termohigrometr cyfrowy

Termometr z higrometrem w postaci modelu cyfrowego mierzy wilgotność powietrza za pomocą czujnika, którego właściwości zmieniają się pod wpływem ilości pary wodnej obecnej w powietrzu. Rodzaje pomiarów podzielono na pojemnościowe, polegające na zmianach pojemności elektrycznej czujnika, i rezystancyjne, wykorzystujące rezystancję elektryczną do obliczenia wilgotności. Cyfrowy miernik wilgotności powietrza działa nieprzerwanie, a jego obsługa jest stosunkowo prosta. Wystarczy włożyć baterie do urządzenia, poczekać chwilę na jego aklimatyzację i jest gotowe do użytku. Należy pamiętać, że wymagają one okresowej kalibracji.

Termohigrometr bezprzewodowy

Najczęściej przyrządy tego typu spotyka się w zakładach produkcyjnych i w gałęziach przemysłu silnie zależnych od poziomu wilgotności i temperatury. Termohigrometr bezprzewodowy przesyła wyniki bezpośrednio na indywidualne konto użytkownika. Działa nieprzerwanie przez całą dobę i jest czuły nawet na najmniejsze zmiany parametrów. Do jego głównych zalet zalicza się ciągłość działania i nieprzerwany pomiar nawet w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

Termohigrometr analogowy

To model coraz rzadziej wykorzystywany w przemyśle czy w domach jednorodzinnych. Sprzęt dokonuje pomiarów za pomocą materiałów przyciągających wodę. Jakiekolwiek zmiany w tworzywie sztucznym przenoszone są na wskazówkę, która pokazuje wynik z wysoką precyzją. Zaletą przyrządów jest to, że nie wymagają one dostępu do prądu ani baterii. Należy pamiętać o ich okresowej regeneracji i kalibracji, ponieważ po pewnym czasie przestają działać prawidłowo.

Nowoczesne termohigrometry mają wbudowany szereg dodatkowych funkcji usprawniających ich działanie. Nierzadko przyrządy wykrywają pleśń w pomieszczeniach, mają zamontowane alarmy czy wskazują stężenie tlenku węgla.

Zastosowanie termohigrometrów

Rejestratory temperatury i wilgotności są stosowane niemal wszędzie. Nierzadko przyrządy można spotkać w domach jednorodzinnych, sklepach czy kwiaciarniach. W przemyśle spożywczym termohigrometr odgrywa kluczową rolę podczas magazynowania żywności. Warunki panujące w chłodniach i magazynach zostały określone przez stosowne akty prawne i muszą być na bieżąco kontrolowane przez pracowników. W innym przypadku może dojść do namnożenia się mikroorganizmów, a w konsekwencji do dużych strat finansowych zakładu.

Trwałość przechowywanych produktów żywnościowych jest różna. Magazyny produktów suchych powinny utrzymywać temperaturę 15-16℃ i wilgotność powietrza na poziomie 50-60%. Natomiast świeże warzywa i owoce mają już wyższe wymagania. Są one narażone na namnażanie mikroorganizmów, które prowadzą do psucia i gnicia żywności. Ich magazyn powinien znajdować się oddzielnie od innych, a maksymalna temperatura, jaka może tam panować, powinna wynosić od 0℃ do 8℃. Termohigrometry są tu niezastąpione, ponieważ im wyższa wilgotność, tym większe ryzyko powstania pleśni na świeżych produktach.

Zbyt wysoka wilgotność stanowi duże ryzyko dla branży spożywczej. Okres przydatności do spożycia wszelkich składników, półproduktów i wyrobów gotowych poddanych takim warunkom może ulec skróceniu. Natomiast zbyt niska wilgotność prowadzi do pogorszenia walorów smakowych produktów i znacząco wpływa na ich wygląd.

Jeśli chcesz, aby Twój magazyn żywnościowy działał, jak należy, wyposaż go w wysokiej jakości przyrządy do mierzenia temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Termohigrometry dla przemysłu spożywczego dostępne są w sklepie Wammashop.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *