Tynkowanie ręczne czy maszynowe – Którą metodę wybrać

Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w budownictwie i pracach wykończeniowych to w dzisiejszych czasach spore ułatwienie dla fachowców. Dzięki zautomatyzowanym procesom, wykonanie zleceń takich jak np. tynkowanie ścian przebiega dużo szybciej i dokładniej. Wśród zainteresowanych znajdziemy również sporą grupę zwolenników prac wykonanych ręcznie. Który rodzaj tynkowania jest lepszy – maszynowy czy ręczny? Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej metody? Czy obydwa rozwiązania przynoszą podobne efekty? O tym wszystkim dowiesz się niżej.

prace wykończeniowe wnętrz - tynkowanie ścian

Tynkowanie maszynowe

Tynkowanie maszynowe przeprowadzane jest za pomocą sprawnych agregatów tynkarskich dostępnych na rynku. Urządzenia rozrabiają masę składającą się z suchego materiału i wody, a następnie za pomocą węża narzucają na ścianę. Wiele ekip posiada własny, w pełni profesjonalny sprzęt i proponuje taką metodę nakładania tynków. Najczęściej nakładane są tak tynki gipsowe, ale także cementowo-wapienne.                

Przede wszystkim podstawową zaletą tynkowania maszynowego jest szybkość przeprowadzania prac wykończeniowych. Eksperci wskazują na trzykrotnie krótszy czas niż w przypadku tynkowania ręcznego, co pozwala na przyspieszenie prac. To także idealne rozwiązanie do tynkowania dużych powierzchni ścian. Ręczne nakładanie tynku w takim przypadku byłoby raczej kłopotliwe.    

Tynk maszynowy jest także cieńszy w porównaniu do nakładanego ręcznie. Ponadto zapewnia taką samą jednorodność mieszanki i jej jakość na każdym milimetrze powierzchni. Co więcej, ze względu na rozprowadzanie przez maszynę, jest bardziej wydajny. Ten rodzaj tynkowania oszczędza także miejsce, ponieważ nie trzeba wygospodarować przestrzeni na betoniarkę, składowanie pasku czy wapna.         

Najważniejsza wada tego rozwiązania to brak możliwości zastosowania w bardzo małych pomieszczeniach.   

Tynkowanie ręczne  

Tynkowanie ręczne nie wymaga posiadania zaawansowanego sprzętu. Wystarczy paca, łata i kielnia. Zaprawa mieszana jest za pomocą betoniarki lub wiertarki ze specjalnym mieszadłem. Bardzo istotne jest właściwe dobranie proporcji składników masy, co wymaga posiadania odpowiednio wyczucia i doświadczenia.  

Podstawowa zaleta to brak konieczności posiadania profesjonalnego, drogiego sprzętu. Każda ekipa, mająca tylko odpowiednią praktykę jest w stanie nanieść tynki ręczne. Ponadto doskonale nadają się one do stosowania w małych pomieszczeniach.    

Sporą wadą tej metody jest dość długi czas trwania tynkowania. Szczególnie czasochłonne jest narzucanie zaprawy. Dodatkowo tynkowanie ręczne wymaga starannej precyzji zacierania. Jeżeli mamy dość dużą powierzchnię to takie rozwiązanie jest kłopotliwe. Ponadto jakość tynku na ścianach może się różnić i zależy od przygotowanych partii zaprawy w betoniarce.

ręczne tynkowanie ścian

Tynkowanie ręczne vs maszynowe – które wybrać?

Warto podkreślić, że rozwiązania te różnią się głównie sposobem nakładania tynku na ścianę, a pozostałe prace w obydwóch przypadkach przebiegają bardzo podobnie. Tynki maszynowe są zazwyczaj tańsze od ręcznych i z tego względu wybierane do dużych powierzchni. Wprawdzie materiał jest droższy, ale tańsze jest zatrudnienie ekipy. Wykwalifikowana ekipa może jednego dnia wytynkować za pomocą agregatu nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych ściany. Tynkowanie niewielkiego domu za pomocą metody maszynowej można zrealizować w dwa do trzech tygodni. Takiej możliwości nie daje metoda ręczna, gdzie proces realizacji może zająć nawet do dwóch miesięcy. Tynkowanie ręczne jest opłacalne podczas wykańczania małych pomieszczeń, a także w przypadku powierzchni trudnodostępnych.

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto także sięgnąć po poradę fachowca, który po zapoznaniu się z powierzchnią przedstawi najbardziej korzystny sposób tynkowania.     

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *