Ubezpieczenia dla placówek medycznych – jak wybrać właściwą ofertę?

https://mhi.org.pl/ubezpieczenia-dla-branzy-medycznej/Od 2011 roku wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą zarówno te jednoosobowe, jak i spółki medyczne mają obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy ubezpieczenia zawodowego OC. Oferta ubezpieczeń dla placówek medycznych jest bardzo szeroka i obejmuje OC obowiązkowe oraz dobrowolne. Jak jednak wybrać właściwą ofertę?

Co obejmuje obowiązkowe OC dla placówek medycznych?

Według przepisów obowiązkową plisę OC trzeba wykupić najpóźniej przed rozpoczęciem działalności medycznej placówki lub działalności jednoosobowej. Obejmuje ona szkody, które mogą powstawać w wyniku prowadzonych przez ubezpieczony podmiot świadczeń zdrowotnych oraz zaniechania udzielenia świadczenia zdrowotnego, w czasie trwania umowy.

Obowiązkowa polisa OC dla podmiotów medycznych, nie obejmuje kosztów następstw wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej ani kosmetycznych, z wyjątkiem tych, które miały związek z chorobą lub wadą wrodzoną, czy też powstały w wyniku urazu.

Minimalne stawki OC ustalone w 2019 przez Ministerstwo Finansów różnią się zależnie od podmiotu wykonującego działalność leczniczą:

100 000 euro jednorazowo oraz 500 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń to kwota dla ośrodków szpitalnych świadczących całodobowe i stacjonarne świadczenia zdrowotne.

75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 350 000 euro dla wszystkich zdarzeń to stawka minimalna dla placówek oferujących ambulatoryjne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitale.

75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 350 000 euro dla wszystkich zdarzeń to gwarantowana kwota minimalna OC dla lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Dlaczego warto wybrać dobrowolne OC dla branży medycznej?

Choć może się wydawać, że stawki gwarantowanego minimalnego ubezpieczenia są wysokie, nie zawsze są one wystarczające. Co więcej, dobrowolne OC dla medyków i placówek medycznych to nie tylko wyższe stawki ubezpieczenia, ale również zapewnienie ochrony tam, gdzie kończy się oferta polisy obowiązkowej.

Dobrowolne ubezpieczenie OC dla placówek medycznych obejmuje między innymi:

  • szkody będące następstwem zabiegów chirurgii plastycznej oraz zabiegów kosmetycznych, które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC;
  • cywilne konsekwencje wynikające z naruszenia praw pacjenta;
  • pokrycie kosztów leczenia chorób zakaźnych takich jak HIV lub HCV, do których zakażenia doszło w danej placówce;
  • ochronę sprzętu i wyposażenia placówki medycznej;
  • ochronę rzeczy pacjentów przechowywanych w depozycie.

Warto pamiętać, że pracownicy placówek medycznych – lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci zatrudnieni na etat podlegają ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Jednak coraz więcej szpitali i przychodni nawiązuje współpracę w oparciu o kontrakt, z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji są oni odpowiedzialni za wykupienie polisy obowiązkowe lub dobrowolnego ubezpieczenia OC na swoją działalność.

Jak wybrać odpowiednią ofertę ubezpieczenia dla placówki medycznej?

No właśnie, wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie OC dla placówek medycznych, które może się różnić kwotami i zakresem proponowanych usług. Dlatego wybór dobrowolnego OC dla placówek medycznych nie jest łatwy. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy https://mhi.org.pl/ubezpieczenia-dla-branzy-medycznej/.

Bezpłatnie opracują najlepiej dopasowane do potrzeb oferty ubezpieczenia dla medyków niezależnie, czy dotyczyć ma ono dużej placówki medycznej, gabinetu lekarskiego, czy indywidualnej działalności gospodarczej lekarza, pielęgniarki, czy fizjoterapeuty oraz pomogą wybrać najlepszą opcję.

Prosto wyjaśnią Ogólne Warunki Ubezpieczenia, dzięki czemu nie będziesz musiał spędzać długich godzin na analizowaniu i porównywaniu ofert poszczególnych firm. Dzięki temu w kilka godzin możesz mieć najlepiej dopasowaną do potrzeb polisę, bez tracenia tak cennego czasu. Wystarczy przesłać na maila niezbędne informacje dotyczące prowadzonej działalności i Twoich wymagań.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *