Ubezpieczenie GAP i autocasco. Na wypłatę którego odszkodowania możesz liczyć przy wypadku?

accident-1497295

Decydując się na samochód finansowany kredytem lub leasingiem, wielu kierowców ogranicza się wyłącznie do wykupienia ubezpieczenia autocasco. Dobrym uzupełnieniem polisy jest ubezpieczenie GAP. Kiedy i na jakich warunkach przysługuje odszkodowanie z obu opcji w razie wypadku?

Zarówno ubezpieczenie autocasco i ubezpieczenie GAP stanowią dobrowolne polisy. Aby doszło do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela, muszą zaistnieć określone w umowie warunki.

Ubezpieczenie GAP – kiedy i na jakiej zasadzie działa?

Ubezpieczenie GAP to tzw. ubezpieczenie straty finansowej. Jego istotą jest wypłata odszkodowania w momencie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta. Wypłacona kwota stanowi różnicę między wartością fakturową pojazdu z dnia jego zakupu a wartością rynkową auta w momencie zdarzenia losowego.

Przykład. Zakupiłeś samochód o wartości fakturowej 80 tys. złotych. Po 2 latach wartość pojazdu spadła i w dniu kradzieży wynosiła 55tys. złotych. W ramach ubezpieczenia GAP otrzymasz  25 tys. złotych. Kwota zostanie wypłacona jako różnica między wartością fakturową a wartością rynkową na dzień szkody.

Wybierając ofertą ubezpieczenia GAP, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe aspekty zwiększające atrakcyjność polisy. Przykładowo, Toyota Insurance Management gwarantuje odzyskanie 100% wartości fakturowej pojazdu aż przez 5 lat.

Ubezpieczenie od straty finansowej to polisa, która działa w przypadku:

  • szkody całkowitej
  • kradzieży pojazdu
  • wykupienia ubezpieczenia AC.

Leasing dla firmOznacza to, że z GAP nie można otrzymać odszkodowania w razie wypadku, który skutkuje tylko częściową szkodą.

Chociaż o takiej opcji ubezpieczenia powinien pomyśleć każdy kierowca, to konieczność w przypadku osób finansujących zakup pojazdu kredytem lub leasingiem.

Ubezpieczenie autocasco – kiedy można liczyć na wypłatę odszkodowania?

Ubezpieczenie autocasco (AC) to nieobligatoryjna polisa komunikacyjna, która rozszerza zakres ochrony ubezpieczeniowej w porównaniu z OC. Jej istotą jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, które dotyczą ubezpieczonego pojazdu.

Wypłata odszkodowania następuje w przypadku:

  • szkody całkowitej
  • kradzieży auta
  • uszkodzenia w wyniku aktów wandalizmu
  • uszkodzenia pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem lub obiektem.

Wysokość odszkodowania zależy od stopnia uszkodzenia pojazdu, jak również od wartości rynkowej pojazdu. Jest ona ustalana w oparciu o aktualną wartość rynkową samochodu albo w oparciu o wartość auta w dniu podpisywania umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczasz samochód? Poza AC wybierz GAP

Jeżeli zależy Ci na pełnej ochronie ubezpieczeniowej i chcesz ustrzec się przed ewentualnymi stratami finansowymi, nie ograniczaj się tylko do polisy AC. Uzupełniona o GAP, zapewni kompleksową ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

1 Komentarz

  1. Jakie ubezpieczenie auta będzie najlepsze dla osoby, która jest świeżo upieczonym kierowcą? Szukam dobrego i niedrogiego ubezpieczenia, ale widzę, że różnice w stawkach zakresie ubezpieczeń są bardzo różne. Zależy mi nie tylko na OC, które trzeba mieć, ale też na pakiecie assistance. Planuje dosyć dużo podróżować, przede wszystkim służbowo i chciałbym mieć zapewnione dobre wsparcie ubezpieczeniowe. W jakich firmach macie ubezpieczone auta? Polecacie je, czy raczej zrezygnujecie przy pierwszej nadarzającej się okazji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *