Uniwersalne kryteria wyboru drabin, rusztowań i pomostów

Choć systemy pracy na wysokości są bardzo różnorodne, to podstawowe kryteria wyboru drabiny, rusztowania, pomostu, podestu, a nawet barierek czy podnośników, są w gruncie rzeczy takie same. I choć większość z nich wydaje się oczywista, to jednak w wielu decyzjach zakupowych brakuje właśnie przemyślenia tych najbardziej podstawowych kwestii.

Stabilność przede wszystkim

Poszczególne materiały bardzo się między sobą różnią sztywnością. Rusztowania aluminiowe będą bardzo sztywne, a drabiny drewniane – najmniej. Sztywność decyduje o tym, w jaki sposób będą przenoszone drgania i w jakim zakresie podest, drabina czy rusztowanie będą podatne na działanie przenoszonych sił: drewno zapewni dość dużą elastyczność, natomiast pod rusztowanie aluminiowe podłoże musi być idealne równe, ponieważ tej elastyczności tu zabraknie. Ze sztywnością powiązana jest stabilność. Jej się już liczbowo nie da opisać, ale to właśnie ten parametr w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie. W przypadku sztywnych konstrukcji stabilność będzie trudniejsza do uzyskania, natomiast przy mniejszej sztywności sama konstrukcja będzie się w pewnym zakresie stabilizowała.

Ciężar ma znaczenie

Warto też zwracać uwagę na ciężar każdej konstrukcji. Im rusztowanie czy drabina będą lżejsze, tym łatwiej będzie je przenosić. Zwykle jednak wiąże się to z pewnymi zmianami konstrukcyjnymi i może, choć nie musi, przekładać się na wartość maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. Ciężar ma też znaczenie, ponieważ konstrukcja zbyt lekka, po obciążeniu będzie miała przesunięty ku górze środek ciężkości, co może oznaczać zmniejszenie stabilności, a przez to i bezpieczeństwa. Nie zawsze też wybiera się konstrukcje najlżejsze, ponieważ zwykle są one droższe od nieco cięższych, a nie w każdej sytuacji te dodatkowe kilogramy stanowią realny problem: na przykład wtedy, kiedy drabina będzie albo używana rzadko, albo często, ale będzie ustawiana w jednym miejscu, a po wykonaniu prac pakowana od razu do samochodu.

Wykończenie

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ocenę rusztowania, drabiny czy dowolnego innego systemu pracy an wysokości, jest jakość wykończenia. Z jednej strony będzie to bowiem decydowało o trwałości, szczególnie w przypadku konstrukcji drewnianych, które trzeba lepiej niż aluminiowe zabezpieczyć przez wilgocią i promieniami UV, a z drugiej, będzie też miało wpływ na bezpieczeństwo. Jeśli wykończenie nie będzie idealne, to będzie można się skaleczyć o samą konstrukcję rusztowania lub zahaczyć o nią narzędziami lub innymi przedmiotami. Choć to przypadki skrajne, to mogą prowadzić do groźnych wypadków – nie warto więc w imię niewielkich oszczędności decydować się na zakup wyraźnie gorszego wyposażenia. A przed podjęciem decyzji, warto jeszcze zajrzeć do serwisu producenta, https://www.dramix.pl/, i zapoznać się z dokładniejszymi poradnikami zakupowymi dotyczącymi poszczególnych typów konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *