Urlop macierzyński – czy również dla asystentki stomatologicznej?

1100_story_maternity_leave

Urlop macierzyński według Kodeksu Pracy jest „świętym prawem” każdej kobiety zatrudnionej w ramach umowy o pracę, niezależnie od wymiaru czasu pracy, jaki został określony w umowie. Nieważnym tutaj staje się fakt, czy jest to pracownica hali produkcyjnej, wykładowca wyższej uczelni, śpiewaczka operowa, czy też właśnie asystentka stomatologiczna. Jeżeli kobieta jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, to po urodzeniu dziecka spokojnie może udać się na urlop macierzyński, by cieszyć się swoim maleństwem.

Od maja 2015 roku wprowadzono ponadto przepisy, że każda kobieta, która ma odprowadzane składki chorobowe (czyli tutaj także te pracujące na przykład w oparciu o umowę zlecenie) będą miały wypłacane po 1000 zł miesięcznie w ramach urlopu macierzyńskiego.

Przywileje

Jeżeli chodzi o przywilej urlopu macierzyńskiego dla asystentki stomatologicznej, to tak jak w przypadku każdej kobiety, która urodziła dziecko i pracowała dotąd w oparciu o umowę o pracę, to przepisy Kodeksu Pracy regulują taki urlop w sposób następujący:

  • oczywiście urlop macierzyński jest płatny,
  • urlop macierzyński wynosi 20 tygodni w przypadku, gdy kobieta urodziła jedno dziecko,
    jeżeli trafiły się bliźniaki, to urlop macierzyński wynosi 31 tygodni, a jeśli więcej dzieci, to taki urlop jest jeszcze dłuższy,
  • ponadto istniały też według przepisów Kodeksu Pracy: dodatkowy urlop macierzyński, który trwał 6 tygodni oraz urlop rodzicielski trwający 26 tygodni,
  • od 2 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe przepisy w prawie pracy, które stanowią, iż dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim, który na chwilę obecną wynosi łącznie 32 tygodnie

Co z płatnościami?

Na koniec artykułu omówię kwestię płatności, tychże urlopów. Otóż przebywając na urlopie macierzyńskim otrzymamy 100% przysługującego nam według umowy o pracę wynagrodzenia pod warunkiem, że po upływie 26 tygodni matka wróci do pracy. Jeżeli jednak od razu zdecyduje się na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego, to wówczas jej wynagrodzenie będzie wynosiło 80%.

Należy też zaznaczyć, iż matki często decydują się dopiero później pozostać z dzieckiem w domu jeszcze dłużej, ale tutaj pamiętać trzeba o tym, iż w takim wypadku po upływie urlopu macierzyńskiego otrzymamy tylko 60% wynagrodzenia. Istotnymi sprawami są także:

  • urlop macierzyński można wziąć już na 6 tygodni przed terminem porodu,
  • urlop rodzicielski można sobie podzielić nawet na 4 części (nie później jednak, niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia),

Także, drogie Panie asystentki stomatologiczne, Kodeks Pracy jest również i dla Was. Rodząc dziecko nie musicie się zatem martwić o to, czy przysługuje Wam urlop macierzyński, bo na pewno takowy przysługuje.

Pomocy w artykule udzieliła nam Stomatologia Kraków – dzękujemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *