Urlop okolicznościowy z okazji ślubu? Pracowniku, poznaj swoje prawa

tips-for-wedding-day-instagram

Ślub jest nader ważnym wydarzeniem w życiu człowieka. Na tyle ważnym, aby mógł go sobie przeżywać w spokoju, nie niepokojony zawodowymi obowiązkami. Zatem, urlop z okazji ślubu jak najbardziej się należy, ale tylko tym nowożeńcom, którzy będą zawierać małżeństwo wywierające bezpośrednio skutki cywilno prawne. Małżeństwa wyznaniowe (udzielane li tylko przez osobę duchowną, o których informacja pozostaje w danej parafii jakiejkolwiek religii), nie wywierają skutków cywilno prawnych i tym samym nie można na nie uzyskać przypisanego prawem urlopu okolicznościowego.

Ile można dostać?

Na ślub możemy dostać całe dwa dni. Aby go uzyskać, powinniśmy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy, popierając go odpowiednim dokumentem potwierdzającym zawarcie ślubu ze skutkami cywilno prawnymi. Czyli po prostu przedkładamy pracodawcy akt małżeństwa, wraz z pisemnym wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego na ślub.

A jeśli chcemy urlop od razu?

Oczywiście każdy rozumie, że taki urlop przydałby się pracownikowi „od razu”, czyli jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Dlaczego? Ponieważ samo przyjęcie weselne może wywołać niejako zawirowania w życiu państwa młodych właśnie podczas zabawy, oraz bezpośrednio po niej. Zwyczajnie możemy nie mieć siły na pracę zaraz po własnym weselu. Co zatem można na to poradzić? Ponieważ wydanie aktu małżeństwa związane jest z pewnymi wymogami proceduralnymi i może trochę potrwać, należy przedstawić pracodawcy pisemny wniosek o urlop okolicznościowy z okazji ślubu z przyrzeczeniem, iż taki akt zawarcia małżeństwa dostarczymy odpowiednio później – jak tylko otrzymamy go od Urzędu Stanu Cywilnego. Raczej nie powinno być problemu z uzyskaniem urlopu, ponieważ żaden pracodawca nie chciałby mieć w pracy „nieprzytomnego” pracownika, który i tak nic wiele nie zrobi, a jedynie naraża się na ewentualne, nieprzewidziane przypadki. Poza tym, jeśli pracownik wystąpi z takim pisemnym wnioskiem do pracodawcy, jest on tym wnioskiem zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w czasie wnioskowanym.

Nie chodzi tylko o zabawę.

Dwa dni to naprawdę niewiele, jeśli zastanowimy się, jak możemy je wykorzystać. Samo przygotowanie ślubu – jeśli oczywiście nie chcemy korzystać z usług konsultantów ślubnych – może zająć o wiele więcej czasu. Nawet gdybyśmy takiego konsultanta zatrudnili na przysłowiowy „cały etat”, i tak pozostaną sprawy, których on za nas nie zrobi. Samo wesele pozostaje momentem kulminacyjnym w którym dokonuje się to, co planowaliśmy na długo przedtem. Natomiast sprawy związane ze zmianą nazwiska, stanu cywilnego, dokumentów, także być może zmiany adresu zamieszkania wymagają, aby dokonać ich „urzędowo przed południem”, co może znacznie kolidować z naszą pracą. Wtedy to warto mieć urlop okolicznościowy na ślub, aby załatwić wszystkie potrzebne dokumenty. Wybór nie jest prosty. Sami nowożeńcy muszą go dokonać. Czy chcą poświęcić urlop na bieganie po urzędach, czy też może na tzw. „dojrzewanie” po ślubie i weselu.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://modanaslub.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *