Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce wprowadza bardzo ważne zmiany w zakresie odpowiedzialności pracodawców za zapewnienie ochrony osobom, które zgłaszają potencjalne nieprawidłowości. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać cele ustawy.
Ustawa o ochronie sygnalistów – najważniejsze informacje
Sygnalista jest osobą, która zgłasza nieprawidłowości czy też naruszenia prawa, a nawet nieetyczne działania w zakresie mobbingu. Rzeczywiście te osoby odgrywają bardzo ważną rolę i mogą przyczyniać się do ujawniania malwersacji finansowych czy korupcji. Wymagają więc szczególnej ochrony. Stąd też przygotowana została nowa ustawa, której celem jest zapobieganie represjom wobec takich pracowników, do których należy degradacja, zwolnienie czy różne formy odwetu. Ustawa nakłada liczne obowiązki na szeroki krąg podmiotów. Pracodawcy zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego mieli obowiązek wdrożyć ją na dzień 25 września 2024 r. Dotyczy ona przedsiębiorstw, które zatrudniają przynajmniej 50 osób. Liczbę pracowników ustala się na podstawie pełnych etatów, ale też dolicza się osoby świadczące pracę na podstawie umowy innej niż stosunek pracy. Ustawa nakłada obowiązek zapewnienia ochrony wszystkim osobom zgłaszającym nieprawidłowości. Sygnalistom należy zapewnić anonimowość. Jednocześnie organizacje muszą wyznaczyć osobę bądź zespół osób odpowiedzialnych za przyjmowanie i analizowanie zgłoszeń, a także działania naprawcze.
Sankcje za brak wprowadzenia ochrony sygnalistów
Celem wprowadzenia ochrony sygnalistów jest zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy. Otóż osoby zgłaszające różnego rodzaju nieprawidłowości nie mogą obawiać się sankcji czy też nawet zwolnienia za swoją uczciwą i rzetelną pracę. Dlatego też w nowych przepisach prawa zawarto sankcje, z którymi trzeba liczyć się, gdy nie zostanie wdrożona ochrona sygnalistów. Dotyczy to także osób, które naruszają wymogi wynikające z ustawy. Ustawa przewiduje szeroki zakres kar finansowych – do 45 tys. zł. Jeżeli występują skrajne przypadki naruszenia ustawy, to kara może wynosić ponad milion złotych. Jeżeli będą prowadzone działania odwetowe wobec sygnalisty, to osoba za nie odpowiedzialna podlega karze ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do lat 3. Dotyczy to szczególnie uporczywych działań.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat ustawy o ochronie sygnalistów?
Dostępny jest specjalny system do obsługi sygnalistów, który odpowiada za obsługę zgłoszeń sygnalistów. Spełnia on wymagania dyrektywy o ochronie sygnalistów i zapewnia bezpieczeństwo oraz pełną anonimowość osobom zgłaszającym. Jeżeli więc daną firmę obejmuje ustawa o ochronie sygnalistów, to wprowadzenie takiego systemu jest wręcz niezbędne. Dzięki niemu kanały zgłoszenia są łatwo dostępne, zaś cały proces związany z przyjmowaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń – przejrzysty. Pamiętajcie również o tym, iż regularnie trzeba monitorować i sprawdzać swoje procedury, po to by mieć pewność, że są one w pełni skuteczne i efektywne. Obowiązek wdrożenia procedur dotyczących ochrony sygnalistów w teorii dotyczy organizacji zatrudniających co najmniej 50 osób, ale mniejsze firmy mogą dobrowolnie wprowadzić mechanizmy ochrony sygnalistów. Dzięki temu zyskają większe zaufanie publiczne, ale też mają szansę na lepszy rozwój, tworząc kulturę przejrzystości.
Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu wnętrza?
Nowoczesny garaż blaszany: praktyczne rozwiązanie dla Twojego domu i firmy