W jaki sposób i w jakim celu rozliczać czas pracowników?

1b3b8ac

Rozliczanie czasu pracy należy do obowiązków każdego przedsiębiorcy. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, kiedy zwiększa się liczba naszych obowiązków i żyjemy w coraz szybszym tempie, a każda minuta przeznaczona na pracę jest na miarę złota. Nowoczesne rozwiązania zapewniają jednak skuteczny i rzetelny sposób ewidencji czasu pracy zatrudnionych osób.

Jak działa system rozliczania czasu pracowników?

Polscy pracodawcy coraz chętniej stosują nowe technologie, które mają na celu usprawnienie systemu pracy. Korzystają z usług specjalistycznych firm, dostarczających produkty pomagające w rozliczaniu czasu pracy co do minuty. Najpopularniejszym rozwiązaniem okazały się specjalne rejestratory działające na podstawie wykrywania linii papilarnych pracowników. Każdy z nich wchodząc lub opuszczając zakład, przykłada palec do skanera, który bezbłędnie rozpoznaje tożsamość danej osoby. Niektóre systemy działają w identyczny sposób, lecz wymagają dodatkowych potwierdzeń. Specjalne czytniki kart zbliżeniowych prawidłowo weryfikują pracownika, w momencie kiedy przykłada on tzw. MIFARE, czyli przeznaczoną do indywidualnego użytkowania kartę biometryczną, w której zapisany jest cyfrowy obraz jego linii papilarnych oraz zbliża palec do specjalnego skanera.

Nieco droższym, ale za to skuteczniejszym sposobem umożliwiającym bezbłędne rozliczenie czasu pracy jest stosowanie specjalnych czytników, które precyzują i dokładnie ustalają czas przebywania na terenie firmy na podstawie zdjęcia. Owe rejestratory, po akceptacji danych pracownika, np. jego linii papilarnych, wykonują jego fotografię i zapisują ją w wewnętrznej pamięci.

Niezależnie od wyboru konkretnej metody ewidencji czasu pracy należy pamiętać, że są to sprawdzone, skuteczne i bardzo bezpieczne rozwiązania, które w żaden sposób nie przechowują i nie przetwarzają danych osobowych, lecz służą wyłącznie usprawnieniu całego systemu pracy.

W jakim celu stosowane jest rozliczanie czasu pracowników?

Bieżąca rejestracja czasu pracy zatrudnionych osób pełni funkcję „elektronicznej listy obecności”. Dzięki temu każdy pracodawca na bieżąco ma świadomość tego, kto i dokładnie ile przebywa w zakładzie. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, który w przeciwnym razie musielibyśmy przeznaczyć na sprawdzanie obecności wszystkich pracowników.

Wdrażanie takich rozwiązań w swojej firmie pozwoli na usprawnienie pracy kadr, co w konsekwencji może obniżyć koszty, dotychczas niepotrzebnie ponoszone. Dodatkowym atutem jest zapisywanie wszystkich danych zgromadzonych w pamięci czytnika RCP w formie elektronicznej, dzięki czemu unikniemy ponoszenia wydatków na papier i tusz, niezbędne do drukowania. Przeciętny pracodawca w Polsce nie zauważa takich możliwości oszczędzania, które pozornie wydają się nieistotne, lecz w ujęciu rocznym może pozwolić nawet na całkowity zwrot kosztów takiego rejestratora czasu pracy. Wynika z tego, że lepszym wariantem jest jednorazowe wyłożenie większej sumy pieniędzy na urządzenie niż korzystanie z metod, które w dzisiejszych czasach są po prostu mało efektywne.

Właściciel każdego przedsiębiorstwa, które zostało wyposażone w profesjonalny system RCP, zbiera zapisane dane, a na ich podstawie rozlicza każdego pracownika indywidualnie. Dzięki temu ma świadomość kontroli sytuacji w swojej firmie. Wie, kto i na ile opuszcza zakład podczas przerwy, jak często i czy w ogóle zdarzają się spóźnienia lub też kto zostaje w pracy po godzinach. Okazuje się, że korzysta na tym nie tylko pracodawca, ale również sami zatrudnieni. Dzięki temu mobilizują się do lepszego działania, stają się bardziej wydajni, punktualni i skupieni na swoich obowiązkach. Są to cechy najbardziej pożądane przez przedsiębiorców, którzy zauważają to, przez co mogą docenić i nagrodzić tak oddanych, uczciwych i zdyscyplinowanych pracowników, oferując im np. premie, podwyżki lub nawet możliwość awansu. Rejestratory czasu pracy przynoszą więc obustronne korzyści.

Źródło: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *