W jaki sposób nie stracić zbyt dużo czasu na szukaniu pracy?

Poszukiwanie pracy jest dla wielu osób bardzo stresujące i czasochłonne. Najczęściej zabieramy się do szukania zatrudnienia nie do końca przygotowani, co powoduje, że także pracodawcy nie zawsze są zainteresowani naszą ofertą. Warto więc do szukania zatrudnienia przygotować się od podstaw. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, a dopiero następnym – rozglądanie się po stronach z ogłoszeniami o pracę.

W szukaniu zatrudnienia najważniejsze jest dobrze napisane CV, a także list motywacyjny. CV, czyli nasz życiorys zawodowy warto napisać profesjonalnie i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Bardzo ważna jest nie tylko treść, ale również forma – dokument powinien być czysty, uporządkowany, pozbawiony błędów i schludny. Dzięki temu pracodawca już po rzuceniu na niego okiem będzie wiedział, czy ma do czynienia z profesjonalistą czy z osobą, która nawet nie zadała sobie trudu, by przygotować sobie dobre CV.

Najpierw dobre CV, potem list motywacyjny

Gdy będziemy mieć dobre CV, warto też stworzyć sobie wzór listu motywacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że na każde ogłoszenie powinien być osobny list. Nie da się stworzyć jednego szablonu, który bez problemu wyślemy na każda ofertę. W liście trzeba bowiem umotywować , dlaczego chcemy pracować akurat w danym miejscu, a także wykazać się znajomością firmy, do której aplikujemy. Pracodawca będzie miał wtedy pewność, że osoba, której dokumenty aplikacyjne ma przed sobą, zadała sobie trochę trudu, by poznać firmę i doskonale wie, do jakiego przedsiębiorstwa aplikuje. Dopiero gdy będziemy wyposażeni w dobre dokumenty aplikacyjne, warto zabrać się za aktywne poszukiwanie zatrudnienia. W dzisiejszych czasach najszybciej można znaleźć pracę przez internet, korzystając z różnych portali z ogłoszeniami pracodawców, jak na przykład tutaj. Na portalach ogłoszeniowych anonse są zwykle pogrupowane pod względem lokalizacji czy konkretnej branży, dzięki czemu szukanie jest dosyć łatwe i bezproblemowe.

Warto na bieżąco śledzić portale ogłoszeniowe

Portale ogłoszeniowe w sieci najczęściej prezentują aktualne i bieżące ogłoszenia, dlatego też warto regularnie je śledzić, aby nie przegapić oferty, która byłaby wręcz stworzona dla nas. Dobrym pomysłem może być włączenie sobie powiadomień z różnych portali, dzięki czemu na bieżąco na skrzynkę mailową będą nam przychodzić takie ogłoszenia, które będą spełniały nasze oczekiwania. Jeśli widzimy ciekawe ogłoszenie w sieci i wiemy, że spełniamy wszystkie warunki, warto natychmiast na nie odpowiadać. Bardzo często pracodawcy poszukują pracowników praktycznie z dnia na dzień i w procesie rekrutacyjnym działa u nich zasada, że kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli mamy pod ręką dobre dokumenty aplikacyjne, możemy bez problemu na bieżąco odpowiadać na wszystkie fajne ogłoszenia. A to zdecydowanie przyspiesza proces znalezienia pracy.

Polecamy również:
Praca w biurze turystycznym – czy potrzebne będą studia kierunkowe?
Czy warto poruszać temat umowy podczas rozmowy o pracę?
Pracownik na stażu – czego może się spodziewać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *