Webdesigner, webdeveloper, webmaster – jakie są różnice?

web

Projektowanie i optymalizacja stron internetowych to prężnie rozwijające się dyscypliny informatyki. Zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach rośnie wraz z rozwojem internetu i jego coraz większą rolą w codziennym życiu większości z nas. Obecnie, chcąc prowadzić z sukcesem firmę w jakiejkolwiek branży, posiadanie własnej, odpowiednio zoptymalizowanej strony jest istotnym przedsięwzięciem. Optymalizacja witryny pod kątem adresów URL, wewnętrznego linkowania czy prędkości ładowania się strony to kroki podejmowane w celu zwiększenia widoczności danej strony w wyszukiwarce, a co za tym idzie – zwiększeniu ilości wyświetleń. Im więcej wyświetleń ma witryna – tym więcej osób potencjalnie zainteresowanych jej ofertą. Strona powinna być także profesjonalnie zaprojektowana i stworzona od podstaw tak, by przyciągnąć jak najwięcej czytelników. Pozycjonowanie i projektowanie stron www jest więc ważną kwestią, mającą coraz większe znaczenie w świecie biznesu. Kto się tym zajmuje? Na czym polega praca webdesignera, web developera i webmastera?

Webdesigner, web developer, webmaster – czym się zajmują i czym się różnią?

Osoby, mogące określić się tymi trzema podstawowymi pojęciami z zakresu tworzenia, pozycjonowania i pisania stron www, muszą przede wszystkim posiadać konkretne umiejętności. Duża wiedza, doświadczenie w danej dziedzinie oraz profesjonalizm w działaniu dają pewność, że mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem. Realną weryfikację umiejętności daje dopiero praca nad projektem – osoba nazywająca siebie webmasterem, web developerem lub webdesignerem ma szansę najlepiej wykazać się dopiero przy pracy. Nie należy więc tych tytułów nadużywać, gdyż może okazać się, że wymagane w praktyce zdolności są bardzo szerokie. Jakie są różnice i czym zajmują się przedstawiciele poszczególnych specjalizacji? Webdesigner to osoba, która projektuje i tworzy witryny od początku. Dobiera czcionki, kolory, dopasowuje odpowiedni styl i wygląd serwisu do preferencji klienta i tematyki witryny. By stworzyć wartościowy projekt, webdesigner powinien mieć poczucie estetyki i dobry gust, a także potrafić dostosować swoje koncepty i pomysły do wizji klienta. Webdesigner tworzy – praca ta nie polega na wykorzystywaniu gotowych wzorów czy powielaniu istniejących już schematów. Jest to więc zajęcie dla osób kreatywnych, z artystycznym zacięciem i świeżymi pomysłami. Tworzeniem stron zajmuje się także web developer, jego praca polega jednak na stronie technicznej projektu – trudni się on pisaniem i budowaniem serwisów. Wymaga się od niego znajomości podstawowych i zaawansowanych języków programowania – stworzenie funkcjonalnej i przejrzystej witryny to zadanie dla specjalistów. Osoba mianująca się tytułem web developera powinna pamiętać, że jest to zajęcie wymagające nie tylko umiejętności logicznego myślenia, ale też ciągłego rozwoju i nauki. Kodowanie stron i dbanie o jej techniczną stronę to dziedzina, która rozwija się w niezwykle szybkim tempie, nie można więc pozwolić sobie na pozostanie w tyle. Największe spektrum działania ma osoba określająca się tytułem webmastera. Zajmuje się on pisaniem programów, może także wykonywać zadania webdesignera i web developera, jednak jego projekty nie będą w tak dużym stopniu zaawansowane. Można powiedzieć, że webmaster zna się na obu tych specjalizacjach, jednak nie jest to znajomość biegła i w 100% fachowa. Pomimo to, jeśli chcemy powierzyć stworzenie strony jednej osobie od początku do końca, zdając sobie sprawę, że projekt nie będzie bardzo złożony – zlecimy to właśnie webmasterowi.

Jaką specjalizacje wybrać?

Wybierając własna drogę i ścieżkę kariery należy przede wszystkim zastanowić się, która z tych dziedzin jest najbliższa własnym zdolnościom i predyspozycjom. Warto pamiętać, że wiedza i umiejętności to nie wszystko – liczy się także talent i naturalne zacięcie. Ważna jest też pasja, gdyż im więcej zaangażowania i serca wkłada się w wykonywaną pracę tym lepsze są jej efekty – zadowoleni klienci oznaczają stały rozwój oraz coraz większe i lepiej płatne zlecenia. Fascynacja informatyką i nowymi technologiami może więc przerodzić się w pracę, dającą nie tylko stałe źródło utrzymania, ale także ogromną satysfakcję.

Artykuł opracowany wspólnie z firmą pollyart.pl zajmującą się profesjonalnym projektowaniem stron www

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    Smutne jest to, że gdy ostanio odnalazłem (wcale nie tak starą) książkę do informatyki z czasów technikum – to wszystko i tak nazywane było ‘webmasterem’ 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *